امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۵:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83302
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۲۸
تعداد بازدید: 182
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان در ادامه گفت‌وگو با شبکه العالم، درباره انتخابات ریاست جمهوری سوریه و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان در ادامه گفت‌وگو با شبکه العالم، درباره انتخابات ریاست جمهوری سوریه و نامزدی بشار اسد رئیس جمهور کنونی این کشور در انتخابات مذکور گفت: مذاکرات سوریه که تحت عنوان کنفرانس ژنو برگزار شد، به علت برخوردهای غیرواقع بینانه برخی طرف‌ها از جمله آمریکا به بن بست کشیده شد. آمریکا با نگاه غیردقیق و غیرواقع بینانه خود می‌خواست که کلید حاکمیت و حکومت سوریه را از دست نمایندگان بشار اسد بگیرد و به معارضین تحویل دهد؛ در حالی که معارضینی که در ژنو حضور داشتند، می‌توانستند نماینده فقط 3 درصد مردم سوریه باشند و بسیاری از آنها فاقد عقبه و پایگاه در داخل سوریه بودند.

* اسد تا زمان انتخابات، رئیس جمهور قانونی سوریه است

امیرعبداللهیان ادامه داد: بالاخره بشار اسد به عنوان رئیس جمهوری قانونی سوریه پس از پیروزی بر جریانات تروریستی در این کشور تصمیم گرفت که انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کند. برگزاری انتخابات یک تصمیم داخلی در سوریه است و به مقامات سوری مربوط می‌شود.

وی افزود: ما بشار اسد را رئیس جمهوری قانونی سوریه می‌دانیم و تا زمانی که انتخابات ریاست جمهوری در این کشور برگزار شود و مردم رئیس جمهوری خود را انتخاب کنند، بشار اسد را به عنوان رئیس جمهوری قانونی به رسمیت می‌شناسیم.

* فرصتی برای حل بحران سیاسی سوریه

وی افزود: اکنون فرصت خوبی در سوریه برای حل سیاسی بحران این کشور فراهم شده است و کسانی که از راهکارهای دیپلماتیک حمایت می‌کنند، با ورود به انتخابات و پروسه سیاسی می‌توانند نقش مثبتی ایفا کنند.

* آمادگی ایران برای حضور به عنوان ناظر در انتخابات سوریه

معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: انتخابات در سوریه می‌تواند با نوعی نظارت بین‌المللی همراه باشد و ما آماده نقش آفرینی در این زمینه هستیم. ما معتقدیم که برای دستیابی به راه‌حل سیاسی همیشه فرصت وجود دارد. تصمیم بشار اسد برای برگزاری انتخابات یک راه‌حل سیاسی است و راه‌حل نظامی و امنیتی نیست.

* طرح چهارماده‌ای ایران برای بحران سوریه

معاون وزیر خارجه درباره طرح ایران برای حل بحران سوریه گفت: ایران از طریق وزیر امور خارجه خود طرحی را به سازمان ملل متحد برای کمک به حل سیاسی بحران سوریه ارائه کرده و با اخضر ابراهیمی و مقامات سازمان ملل در تماس است و این طرح را دنبال می‌کند. برگزاری انتخابات یکی از موارد طرح 4 ماده‌ای جمهوری اسلامی ایران است. ما این طرح را به صورت جدی پیگیری می‌کنیم و در دستورکار خود جلب حمایت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از این طرح را گنجانده‌ایم.

* عامل صادرات تروریسم

وی همچنین درباره مخالفت دشمنان سوریه با انتخابات ریاست جمهوری در این کشور گفت: مخالفین مردم سوریه در سال‌های گذشته برای براندازی نظام این کشور هر کاری که از دستشان برمی‌آمد، انجام دادند و اقدام نظامی و امنیتی را در دستورکار خود گنجاندند.

امیرعبداللهیان تأکید کرد: به جرأت می‌توان گفت که هم اکنون هیچ گزینه‌ای درباره بحران سوریه به جز راه‌حل سیاسی روی میز نیست. تلاش‌های ائتلاف مخالف سوریه فقط خسارت‌های انسانی و مالی را افزایش می‌دهد و این کشور را به تجمع تروریست‌ها و صادرات تروریسم تبدیل می‌کند و منطقه را ناامن می‌کند. این تلاش‌ها به نفع هیچ کشوری در منطقه و خارج از منطقه نیست.

امیرعبداللهیان درباره کمیت و کیفیت تسلیحاتی که در اختیار تروریست‌ها در سوریه قرار می‌گیرد، و نقش آن در تحولات این کشور گفت: همزمان با مذاکرات ژنو طرف‌هایی از جمله آمریکا تصمیم گرفتند که سلاح‌های جدیدی را با شعار سلاح‌های غیرکشنده در اختیار مخالفین سوریه قرار بدهند ولی ما شاهد بودیم که بخش عمده این سلاح‌ها در اختیار گروه‌های تکفیری، افراطی و تروریستی قرار گرفته است و همه این سلاح‌ها آمار کشتار مردم را بالا برده است، زیرا اعضای این گروه‌ها به عنوان جنگجویان خارجی مأموریت دارند که سوریه را ناامن کنند و هیچ فرقی بین نظامیان و شهروندان و حتی معارضین داخلی قائل نیستند.

* نقش بحران اوکراین بر سوریه

وی با رد نقش داشتن بحران اوکراین بر حمایت روسیه و ایران از سوریه گفت: ما هیچ تغییری در سیاست روسیه در قبال سوریه مشاهده نمی‌کنیم و از آغاز بحران سوریه گفت‌وگوهای نزدیک و سازنده‌ای با روسیه و چین به عنوان 2 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد داشتیم و این گفت‌وگوها به صورت جدی ادامه دارد.

*سفر نماینده پوتین به تهران

حسین امیرعبداللهیان اظهار داشت: میخائیل باگدانف همتای من در وزارت خارجه روسیه و نماینده آقای ولادیمیر پوتین در امور خاورمیانه در چند روز آینده در تهران حضور خواهد یافت و گفت‌وگوهای خود را درباره تحولات منطقه خصوصا سوریه ادامه خواهیم داد.

* اهداف سفر نماینده پوتین به ایران

معاون وزیر خارجه ایران درباره اهداف سفر همتای روسش به تهران گفت: یکی از موضوعات این گفت‌وگوها طرح چهار ماده‌ای جمهوری اسلامی ایران برای حل سیاسی بحران سوریه است. ما ابعاد این طرح را باز نکرده‌ایم و در رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای دیپلماتیک درباره این طرح مذاکره می‌کنیم.

* گفت‌وگوی تلفنی اخضر ابراهیمی با ظریف

امیرعبداللهیان از تماس تلفنی ظریف وزیر خارجه ایران با اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل در امور سوریه خبر داد و گفت: ما به طور مستمر با اخضر ابراهیمی در تماس هستیم. آقای اخضر ابراهیمی تاکنون تلاش‌های مفید و مؤثری را برای حل سیاسی بحران سوریه انجام داده است و امیدواریم که این تلاش‌ها ادامه داشته باشد. وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با اخضر ابراهیمی درباره طرح ایران گفت‌وگو کرد.

وی بدون اظهار نظر درباره اینکه آیا ابراهیمی مخالف انتخابات سوریه است یا خیر، گفت: ما معتقدیم که اخضر ابراهیمی مساله انتخابات سوریه را در دستور کار خود خواهد گنجاند و ما در گفت‌وگو با وی افکار و دیدگاه‌هایش را خواهیم شنید.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها