امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۱:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8337
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۴۴
تعداد بازدید: 78
«مامون عبدالکریم» مدیر آثار باستانی و موزه‌های سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق اظهارداشت: مافیای ...

«مامون عبدالکریم» مدیر آثار باستانی و موزه‌های سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق اظهارداشت: مافیای قاچاق آثار باستانی و اشیاء قدیمی در سوریه به سرقت آثار مزبور رو آورده و تعدادی از اتباع ترکیه، لبنان و عراق با اهالی بومی برخی مناطق در آن دست دارند.

وی تصریح کرد: در این شرایط، مدیرت میراث باستانی و موزه های سوریه با همکاری وزارت فرهنگ، تعدادی از آثار باستانی را پنهان کرده و با تعطیلی موزه ها از آن در برابر حملات ترویستی و سارقان حمایت می کند.

عبدالکریم افزود: گزارش‌های موجود از مدیریت موزه ها در شهرهای مختلف سوریه و اطلاعاتی که در اختیار داریم حاصل ارتباط با این مراکز و کارمندان و نگهبانان موزه ها بوده و از نظر آماری حائز اهمیت است.

وی گفت: در برخی مناطق از جمله دیرالزور و حلب و حماه عملیات خشونت آمیز موجب نابودی آثار باستانی و اشیاء موجود در موزه ها شده است و به بازار قدیمی حلب و نیز مناره مسجد اموی این شهر خسارت جدی وارد آمده است اما امکان بازسازی آن وجود دارد.

مدیر موزه های سوریه اظهار داشت: گروهک های قاچاق وارد استان دیرالزور شده و با سوء استفاده از خشونت موجود در آن به نابودی برنامه ریزی شده آثار فرهنگی و سرقت آثار و اشیاء موجود در دو منطقه ماری و ارقص رو آورده‌اند و اکنون بیش از 50 مورد حفاری غیرقانونی در این شهر به ثبت رسیده است.

وی تصریح کرد: منطقه باستانی کفر عنقاء واقع در شمالی‌ترین نقطه ادلب نیز هدف دستبرد تیم های قاچاق از ترکیه، لبنان و عراق قرار گرفته که برخی از اهالی بومی نیز با آنان همدست شدند به ویژه اینکه تروریست های مسلح به ضرب خشونت و گلوله مردم را به سکوت در برابر این اقدامات وادار می کنند.

گذرگاه قاچاق آثار از سوریه به ترکیه

عبدالکریم افزود: اکنون یک گذرگاه از دیرالزور به سمت ترکیه ایجاد شده است که با استفاده از آن، آثار و میراث فرهنگی سوریه توسط مافیای حرفه‌ای از کشور خارج می‌شود و بدتر اینکه این مافیا در موارد متعدد برای به دست آوردن یک مجسمه قدیمی دهها مناطق باستانی را ویران می کند که این وضعیت فاجعه ای برای سراسر سوریه به شمار می آید.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها