امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۳:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83409
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از رشت، رشته علوم آزمایشگاهی از دیرباز تاکنون جزو رشته‌های مطرح گروه پزشکی تلقی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از رشت، رشته علوم آزمایشگاهی از دیرباز تاکنون جزو رشته‌های مطرح گروه پزشکی تلقی می‌شود.

جامعه کارکنان آزمایشگاه‌های علوم پزشکی نیز مانند اغلب رشته‌های دیگر دارای مشکلات و دغدغه‌هایی هستند که باید به آنها رسیدگی شود.

نداشتن یک روز در تقویم رسمی کشور به نام «روز جامعه علوم آزمایشگاهی» یکی از مشکلات این قشر است، اما اخیراً فعالان در آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به صورت غیررسمی روز 31 فروردین هر سال را به مناسبت بزرگداشت حکیم اسماعیل جرجانی روز علوم آزمایشگاهی گذاشتند و برای خود جشن می‌گیرند.

نبود نظارت و بازرسی یکی دیگر از مشکلات این اقشار است، زیرا با توجه به سیاست‌های پسندیده کشور برای استانداردسازی آزمایشگاه‌ها هنوز در هیچ‌گونه نظارتی بر جذب نیروهای متخصص آزمایشگاهی و تعریف درستی از وظایف کاردان و کارشناس علوم آزمایشگاهی و کارشناسی ارشد رشته‌های وابسته علوم آزمایشگاهی وجود ندارد.

هر چند که دولت هزینه زیادی را برای تربیت دانشجویان و فراهم کردن تجهیزات آزمایشگاهی متقبل می‌شود، اما هیچ قانون یا نظارتی بر به‌کارگیری افراد فارغ‌التحصیل دانشگاه در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی در جایگاه واقعی خود وجود ندارد.

جامعه کارکنان آزمایشگاه‌ها با توجه به توانایی و ظرفیت‌های موجود به عنوان بازوی نظارتی و اجرایی سازمان‌های نظارت کننده، آمادگی ارائه خدمات و همکاری‌های شایسته را دارد.

از آنجا که بررسی‌های آنها در اعلام وضعیت بیماران به پزشکان نقش مهمی در سلامت و بهبود وضعیت بیماری دارد، بنابراین با وجود نقش بنیادی و مهم حرفه علوم آزمایشگاهی، نقش کارکنان آزمایشگاهی بر خلاف همکاران شاغل در اپتومتری، پرستاری و مامایی به حاشیه رفته است.

تاکنون ساعات کار زیاد پرسنل در محیط‌های آزمایشگاهی، عدم پرداخت حقوق یکسان به پرسنل و نبود قوانین مدون برای زمان‌بندی بازنشستگی کارکنان مهم‌ترین مشکلات فعالان حوزه علوم آزمایشگاهی عنوان شده است.

وجود 134 آزمایشگاه تشخیص پزشکی در گیلان

مسئول اداره امور آزمایشگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان این استان را دارای 134 آزمایشگاه تشخیص پزشکی دانست.

سیمین حسینی، با بیان اینکه از این تعداد، 22 آزمایشگاه دولتی و 85 آزمایشگاه خصوصی است، اظهار کرد: بقیه آزمایشگاه‌ها بهداشتی، بیمارستانی و خیریه هستند.

وی با تاکید بر اینکه قانون سختی کار باید درباره فعالان حوزه علوم آزمایشگاهی در نظر گرفته شود، افزود: جامعه علوم آزمایشگاهی مهم‌ترین نقش را در کنار پزشکان در عرصه سلامت جامعه ایفا می‌کنند.

تاثیر نتیجه آزمایشگاه‌ها در تصمیم‌گیری پزشکان برای بهبود سلامتی بیماران

رئیس دانشکده پردیس و واحد بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با اشاره به کسب رتبه‌های برتر آزمایشگاه‌های این استان در سطح کشور افزود: بیشتر آزمایشگاه‌ها استانداردهای لازم برای تشخیص پزشکی را دارند.

مرتضی رهبرطارمسری، با بیان اینکه وظیفه جامعه علوم آزمایشگاهی خدمت‌رسانی به بیماران است، افزود: بیماران مهم‌ترین مخاطبان جامعه آزمایشگاهی هستند، زیرا افراد سالم کمتر برای کنترل سلامتی خود به آزمایشگاه‌ها مراجعه می‌کنند.

وی با تصریح بر اینکه جامعه علوم آزمایشگاهی باید با درک و شناخت درست از وضعیت بیمار نتیجه را اعلام کنند، خاطرنشان کرد: زیرا اعلام نتیجه آزمایشگاه‌ها در تصمیم‌گیری پزشکان برای بهبود سلامتی بیماران بسیار تاثیرگذار است.

این مسئول سال گذشته را سالی بسیار سخت برای جامعه پزشکی به ویژه آزمایشگاه‌داران در سطح کشور خواند و گفت: به دلیل افزایش نجومی قیمت بیشتر مواد و تجهیزات پزشکی بسیاری از آزمایشگاه‌داران متحمل ضررهای مالی شدند.

وی بنیانگذاران صنعت آزمایشگاه در گیلان را جزو اساتید و نخبگان فرهیخته این استان نامید.

برگزاری دومین کنگره بین‌المللی انگل‌شناسی در اردیبهشت 94

عضو هیئت علمی دانشگاه و نماینده جامعه آزمایشگاهی گیلان نیز با اشاره به اساسنامه جامعه علمی آزمایشگاهی ایران اظهار کرد: ایجاد ارتباط علمی، فنی، خدماتی، تحقیقاتی و آموزشی و تبادل‌نظر بین محققان و متخصصان از جمله اهداف جامعه علمی آزمایشگاهی است.

کیهان اشرفی، پیگیری و دفاع از حقوق کارمندان آزمایشگاه و تلاش برای اعتلای نقش آنها در جامعه پزشکی را از دیگر اهداف این جامعه برشمرد.

وی برنامه‌ریزی و برگزاری دوره‌های آموزشی و همایش‌های علمی را از وظایف این جامعه خواند و از برگزاری دومین کنگره بین‌المللی انگل شناسی در اردیبهشت 94 در دانشکده پیراپزشکی شهرستان لنگرود خبر داد.

انتهای پیام/84002/ب40/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها