امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۰:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83421
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از جیرفت، ابراهیم محمدی ظهر امروز در آیین تجلیل از ماماهای نمونه جنوب کرمان اظهار داشت: همه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از جیرفت، ابراهیم محمدی ظهر امروز در آیین تجلیل از ماماهای نمونه جنوب کرمان اظهار داشت: همه ساله روز پنجم ماه می و 15 اردیبهشت روز جهانی ماما گرامی داشته می‌شود و در این روز از خدمات این قشر پرتلاش و صبور تجلیل و اهمیت کار آنها بازگو می‌شود.

وی با بیان اینکه این گرامیداشت هر ساله از سال 1992 برگزار می‌شود، تصریح کرد: هر سال برای این روز شعاری در نظر گرفته می‌شود که شعار سال جاری «جهان کنونی از هر زمان دیگر نیازش به وجود ماماها بیشتر است» انتخاب شده است.

محمدی با اشاره به ارزش ماماها در جامعه جهانی کنونی افزود: جامعه مامایی نقش محوری در تأمین سلامت مادران و کودکان دارد و اصلی‌ترین حلقه را در این زمینه تشکیل می‌دهد، اگر سلامت خانواده کلیدی دارد، کلید آن در دست ماماها است.

وی خاطرنشان کرد: 60 درصد زایمان‌ها با حضور ماماها می‌تواند به صورت طبیعی انجام شود که یکی از راه‌های کاهش سزارین است و 20 درصد زایمان‌ها با حضور متخصص به شکل طبیعی انجام می‌شود، این آمار بیانگر این است که اگر به این قشر توجه شود، آمار زایمان‌های طبیعی افزایش می‌یابد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی جیرفت گفت: 90 درصد مرگ و میر مادران بر اثر عوارض بارداری و زایمان در دنیا در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد که بیشتر عوامل آنها قابل پیشگیری هستند.

محمدی ادامه داد: قدمت مامایی در ایران به سال 1298 می‌رسد که آموزه‌هایی وجود داشت، اما امروز دانشکده‌های مامایی زیادی در کشور داریم و تعداد ماماها نیز 45 هزار نفر است که از این تعداد حدود 37 هزار نفر عضو جامعه مامایی هستند، 17 هزار نفر در مراکز بهداشتی و درمانی فعالیت می‌کنند و بقیه یا به کار اشتغال ندارند و یا کاری به جز مامایی انجام می‌دهند.

محمدی عنوان داشت: به ازای هر یک‌هزار تولد زنده باید 30 تا 50 ماما داشته باشیم، اما در دو بیمارستان 12 فروردین شهرستان کهنوج و آیت‌الله کاشانی جیرفت حدود 45 ماما داریم که حداکثر به 50 ماما می‌رسد و هر ماما کار هشت ماما را انجام می‌دهد.

وی با اشاره به انجام 9 هزار و 500 زایمان طبیعی در منطقه جنوب کرمان از سال 1392 تاکنون افزود: اگر بر اساس استانداردها ماما داشته باشیم باید این تعداد به 380 ماما در این دو بیمارستان برسد.

محمدی خاطرنشان کرد: با همه سختی کاری که در این زمینه در منطقه است در سال گذشته فقط سه مورد مرگ مادر داشتیم که بیشتر آن مربوط به کار ماما نبوده و ناشی از عوامل دیگری بودند.

وی بیان داشت: با همه مشکلات موجود ماماها تلاش می‌کنند و کم‌کاری و سهل‌انگاری نکردند تا مادری که 9 ماه زحمت کشیده، زحمات او از بین برود، اگر هم در این راستا اتفاقی رخ داده است، سهوی نیست و معمولا ناشی از کمبود نیرو است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی جیرفت گفت: امیدواریم در دولت تدبیر و امید با راهکارهایی که در دستور کار قرار گرفته است، بسیاری از مشکلات این بخش برطرف و سختی کار برای این قشر در نظر گرفته شود و با اعتباری که دریافت می‌کنیم، ماندگاری ماماها در تیم سلامت بیشتر شود.

انتهای پیام/80002/و40/ض1002
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها