امروز : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۲۳:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83431
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، حسین عرفانی ظهر امروز در مراسم گرامیداشت روز ماما در همدان با اشاره به تاکیدات مقام ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، حسین عرفانی ظهر امروز در مراسم گرامیداشت روز ماما در همدان با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در افزایش جمعیت کشور گفت: با رسیدن میزان باروری به یک هشتم در کشور نیاز به افزایش باروری وجود دارد.

وی از وجود 557 ماما در واحدهای بهداشت و درمان استان خبر داد و افزود: یک بیستم تا یک سی‌ام همکاران در بخش آموزش، بهداشت و درمان به شغل مامایی مشغول هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اهمیت به کار ماماها در سالم ماندن مادران و فرزندان طی دوران بارداری و پس از آن تصریح کرد: یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی هر جامعه‌ای کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان است.

وی با اشاره به اینکه روزانه یک‌هزار و 600 زن در دنیا به علت عوارض بارداری فوت می‌کنند، گفت: بیش از 99 درصد فوت مادران در کشورهای در حال توسعه بوده است.

عرفانی از متوسط 15 درصد تولد به شیوه عمل سزارین در دنیا خبر داد و یادآور شد: بیشترین میزان سزارین در ایتالیا و برزیل با 35 درصد بوده است.

وی از افزایش 2 هزار تا سه هزار مورد زایمان در استان از سال 85 تا 92 خبر داد و مهمترین راهکارهای افزایش جمعیت را در پایین بودن سن ازدواج، کاهش فاصله بین ازدواج و فرزندآوری، تغییر نگرش در امر تک‌فرزندی دانست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان از نابارور بودن 20 درصد زوج‌های کشور خبر داد و افزود: در امر پوشش مراقبت‌های بارداری، استان همدان جایگاه خوبی در کشور دارد.

وی از افزایش میزان سزارین در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: پوشش مراقبت از زنان باردار در کشور در سال 92، 88,6 بوده که در استان این میزان به 94,2 می‌رسد.

عرفانی افزود: امروزه بیشترین عامل مرگ مادران باردار به خاطر مسائلی چون جاده‌ها و روستاها نبوده بلکه بیمارستان‌های تخصصی و عمل‌های سزارین در این زمینه تاثیرگذار بوده است.

وی از 668 مورد سقط جنین در استان طی سال 92 خبر داد و گفت: حاملگی ناخواسته دلیل اصلی در سقط جنین بوده که در افزایش باروری باید به دنبال حاملگی آگاهانه و خواسته باشیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اهمیت به تلاش در راستای رشد جمعیت استان به حد 120 تا 150 هزار نفر، خواستار توجه به این مهم شد. 

وی هدف از تولید در جامعه را فعال و کارآمد بودن فرد در جامعه دانست و افزود: افزایش سن ازدواج از سن 25 سالگی به 30 سالگی عاملی در عدم افزایش باروری است.

عرفانی در پایان سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و مشارکت مردمی را عامل مهمی در افزایش باروری دانست.
انتهای پیام/89026/م30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها