امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 20
۰۸:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83466
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «پیرمحمد ملازهی» کارشناس مسائل پاکستان و شبه‌قاره در میزگردی با عنوان ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «پیرمحمد ملازهی» کارشناس مسائل پاکستان و شبه‌قاره در میزگردی با عنوان «نگاهی به همکاری‌های سیاسی امنیتی پاکستان و عربستان» که در محل سایت دیپلماسی ایرانی برگزار شد، گفت: جناح‌های قدرت در بخش سیاسی در داخل پاکستان از دو حزب اصلی و تعیین کننده تشکیل شده‌اند: 1- حزب مردم 2- حزب مسلم‌لیگ.

وی با بیان اینکه نگاه حزب مردم در مناسبات منطقه‌ای و حتی مناسبات با جمهوری اسلامی ایران تا حدی متفاوت با حزب مسلم‌لیگ است گفت: حزب‌ مسلم‌لیگ شاخه نواز به این دلیل که رهبر آنها مدت‌ها در عربستان سعودی زندانی بوده و با واسطه پادشاه عربستان در زمان پرویز مشرف آزاد شده است دیدگاه مثبتی نسبت به عربستان سعودی دارد و برعکس این حزب، حزب مردم است که نگاه مثبتی را نسبت به جمهوری اسلامی ایران از سالیان گذشته داشته است.

ملازهی با اشاره به اینکه جناحی دیگر که در پاکستان می‌باشد ارتش این کشور است گفت ارتش پاکستان یک سیاست استراتژیک تحت عنوان سیاست جهادی دارد که در این سیاست جهادی نگاهی خاص و ویژه به ایران، عربستان، هند و افغانستان دارد ولی کفه ترازو از نگاه آنان به سمت عربستان چرب‌تر است ولی همین نگاه استراتژیک کمی آنها را دچار مشکل کرده است.

این کارشناس پاکستان با تاکید بر این که حزب مسلم‌لیگ شاخه نواز شریف در حال حاضر دنبال ایجاد توازن منطقه‌ای است اظهار داشت: حزب نواز شریف دنبال این است تا با ایران و عربستان به نوعی رفتار کند که احساسات مشترک آنان را درک کند هر چند که یک نوع رقابت درون منطقه‌ای میان ایران،‌عربستان و پاکستان از گذشته وجود داشته است.

ملازهی با بیان اینکه در داخل پاکستان این احساس وجود دارد که سیاست‌های ایران در افغانستان در نهایت به ضرر پاکستان خواهد بود گفت: از این زوایه اگر به این موضوع نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که سیاست جهادی پاکستان دچار خدشه شده و با این که رادیکالیزم اهل سنت علیه تشیع در زمانی خیلی رشد پیدا کرده بود ولی در حال حاضر نوک پیکان این امر به سمت داخل پاکستان برگشته و باعث تردید ارتش پاکستان در سیاست جهادی شده است.

این کارشناس مسائل پاکستان با اشاره به اینکه پاکستانی‌ها این احساس را دارند که رقابت را در ارتباط با هند باخته‌اند بیان داشت: هند در حال حاضر به پیشرفت صنعتی و نظامی خوبی دست پیدا کرده و در عرصه بین‌المللی نیز وضعیت بهتری نسبت به پاکستان دارد ولی بخش سیاسی ارتش پاکستان برای اینکه بازی را به نفع هند نبازد سعی کرده تا تجدیدنظری در خصوص رفتارش انجام دهد.

وی گفت: نواز شریف در حال حاضر دنبال این است که ارتش را تشویق کند تا سیاست جهادی‌اش را به دلیل تغییر شرایط دنیا تغییر اساسی دهد.

ملازهی با بیان اینکه ارتش پاکستان در حال حاضر توان فروش سلاح هسته‌ای را به عربستان دارد بیان کرد، عربستان از گذشته‌های دور به صنایع نظامی پاکستان کمک کرده است ولی این امورات الزاما به این معنی نیست که ارتش پاکستان را مجبور به فروش سلاح هسته‌ای به عربستان سعودی نماید.

این کارشناس پاکستان و شبه قاره بیان کرد در مجموع آن چیزی که در منطقه در حال رخ دادن است رقابت‌هایی است که بالاتر از ظاهر امر است و منابع منطقه‌ای قدرت به دنبال این هستند که هر کدام به نوعی الگوی اسلامی مورد نظرشان را پیاده کنند.

ملازهی با اشاره به اینکه ایران، عربستان، پاکستان و ترکیه دنبال الگوی اسلامی مورد نظر خود هستند و رقابت‌های منطقه‌ای را پیچیده‌تر از ظاهر امر کرده است خاطرنشان کرد: دیدگاه‌های عربستان به پاکستان نسبت به ارائه الگوی اسلامی بسیار نزدیک‌تر از دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار