امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۹:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83472
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور کشورمان با ارسال پیامی برای «جومارت ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور کشورمان با ارسال پیامی برای «جومارت اوتوربایف» نخست وزیر قرقیزستان، انتصاب وی را به این سمت تبریک گفت.

در این پیام آمده است: «بی‌تردید پیوندهای عمیق فرهنگی و تاریخی 2 ملت ایران و قرقیزستان، ظرفیت‌های گسترده‌ای را برای توسعه همکاری‌های 2 کشور مسلمان و دوست در همه ابعاد فراهم آورده است که امیدوارم این مناسبات در پرتو اراده مسئولین عالی 2 کشور بیش از پیش گسترش یابد.»

این پیام روز گذشته در دیدار «علی نجفی» سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران در جمهوری قرقیزستان به «طاهربیک سارپاشیف» معاون اول نخست وزیر قرقیزستان تقدیم شد.

انتصاب نخست وزیر جدید قرقیزستان در حالی است که مدتی قبل کابینه دولت این کشور به علت خروج یکی از احراب ائتلافی از ترکیب ائتلاف اکثریت پارلمانی قرقیزستان، منحل شد و دولت جدید با تشکیل ائتلاف اکثریت پارلمانی توسط حزب «سوسیال دموکرات» این کشور، به وجود آمد.

در دولت جدید «جومارت اوتوربایف» نخست وزیر شد که با تشکیل کابینه و تأیید آن در پارلمان قرقیزستان، مدتی است کار خود را آغاز کرده است.

این مسئله در حالی است که جمهوری قرقیزستان تنها کشور در آسیای مرکزی می‌باشد که نظام آن به شکل پارلمانی می‌باشد و هر یک از احزاب این کشور که بتوانند حد نصاب 5 درصد آراء رأی‌دهنگان را کسب نمایند، می‌توانند وارد مجلس قرقیزستان شده و با ورود به ائتلاف اکثریت پارلمانی در تشکیل کابینه دولت این کشور مشارکت داشته باشند.

هم‌اکنون در پارلمان قرقیزستان پنج حزب اصلی این کشور حضور دارند که شامل احزاب: «سوسیال دموکرات»، «آته‌مکین»، «آته‌ژورت»، «آنارموس» و «ریسپوبیلکا» می‌باشند.  

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها