امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۳:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83497
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه «واشنگتن فری‌بیکن» روز چهارشنبه گزارش داد که نمایندگان کنگره آمریکا در حال آماده‌سازی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه «واشنگتن فری‌بیکن» روز چهارشنبه گزارش داد که نمایندگان کنگره آمریکا در حال آماده‌سازی طرحی هستند که در صورت تصویب، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور این کشور را ملزم می‌کند در مورد روند اجرای توافق هسته‌ای موقت ایران و گروه 1+5 و همچنین میزان پایبندی تهران به توافق، به کنگره گزارش دهد.
این طرح که توسط «جکی والورسکی» عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان نوشته شده و نسخه‌ای از آن به رویت «واشنگتن فری‌بیکن» رسیده، اوباما را مجبور می‌کند تا فورا گزارشی در مورد وضعیت توافق موقت و برنامه هسته‌ای ایران به کنگره ارائه کند.
اوباما همچنین ملزم خواهد شد تا در مورد هر توافق نهایی احتمالی با ایران، به کنگره گزارش دهد. بر اساس متن این طرح، کاخ سفید باید ارزیابی‌ای از وضعیت برنامه هسته‌ای ایران و همچنین میزان پایبندی تهران به توافقات ارائه داده و ضمنا «شرایط کلی برنامه هسته‌ای ایران» را تشریح کند.
به نوشته واشنگتن‌ فری‌بیکن، این طرح در پاسخ به تلاش دولت آمریکا برای دور نگه داشتن برنامه هسته‌ای ایران از نظارت کنگره صورت می‌گیرد. این پایگاه پیشتر هم گزارش داده بود که کاخ سفید در تلاش است تا با یافتن شکافی در قانون، کنگره را دور زده و لغو تحریم‌های ایران در توافق نهایی را از تصویب کنگره بی‌نیاز کند.
یک دستیار کنگره که از روند بررسی این طرح اطلاع دارد، می‌گوید: «ما تقریبا در بی‌خبری مطلق قرار گرفته‌ایم. حتی به اعضای کنگره هم تقریبا هیچ مدرکی در مورد پایبندی ایران به توافق ارائه نشده، چه برسد به افکار عمومی. اما در عین حال، شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد کاهش تحریم‌ها اقتصاد ایران را در مسیر مستقیم به سوی احیا قرار داده است.»
بر اساس طرح، در صورتی که قرار باشد توافق موقتی که سوم آذر پارسال میان ایران و 1+5 به دست آمد، برای یک دوره 6 ماه دیگر تمدید شود و یا توافق جامعی به دست آید، دولت موظف خواهد بود ظرف نهایتا 90 روز به کنگره گزارش دهد.
منابع داخل مجلس نمایندگان می‌گویند این طرح در صورت ارائه، احتمالا با حمایت گسترده نمایندگان روبرو می‌شود. دستیار ارشد کنگره می‌گوید: «شک ندارم این متمم به راحتی در مجلس تصویب می‌شود. کلید اصلی اما سنا است، جایی که «هری رید» (رهبر اکثریت دموکرات) بارها راه تصویب تحریم‌ علیه ایران با حمایت دو حزب را سد کرده است.»
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها