امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۸:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83508
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 123
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ هشتمین پیش‌نشست حکیم طهران (آقاعلی مدرس زنوزی) صبح امروز (چهارشنبه 17 ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ هشتمین پیش‌نشست حکیم طهران (آقاعلی مدرس زنوزی) صبح امروز (چهارشنبه 17 اردیبهشت) با حضور آیت‌الله محمد امامی کاشانی تولیت مدرسه عالی شهید مطهری، حجت‌الاسلام غلامرضا فیاضی، آیت‌الله سید مصطفی محقق داماد استاد دانشگاه شهید بهشتی‌، غلامحسین ابراهیمی‌دینانی چهره ماندگار فلسفه ایران و عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و طلاب مدرسه عالی شهید مطهری در این مرکز برگزار شد.

در ابتدای این مراسم پس از قرائت مقاله‌ای از مرتضی پناهنده درباره شرحی از احوالات و آثار حکیم مؤسس، آقا علی مدرس، آیت‌الله امامی کاشانی طی سخنانی گفت: مطهری و زنوزی هر دو افتخاراتی در مباحث علمی و فلسفی داشتند، البته این افتخارات خیلی هم بر اساس زمان شبیه هم نبود، حکیم مدرس علاوه بر اینکه اسفار صدرالمتألهین را خوب تعلیم کرده بود، افتخارات دیگری هم داشت.

وی افزود: مرحوم آیت‌الله سیدابوالحسن رفیعی قزوینی که بنده توفیق داشتم خدمت ایشان اسفار بخوانم و استاد سیدجلال‌الدین آشتیانی گاهی ذکر خیر می‌کردند که از این حکیم متأله که خوب اسفار را تعلیم می‌دهند، البته گاهی یک ابتکاراتی هم داشتند، به طور مثال بحث در نظام احسن که حکما مطرح کردند، ایشان این نظام را از صدر تا ذیل تدریس می‌کردند.

آیت‌الله امامی کاشانی با اشاره به اینکه مرحوم حکیم مدرس در «بدایع الحکم» مبحثی درباره عدل الهی می‌گوید که این عدل الهی از نظام احسن می‌آید، اظهار داشت: مرحوم استاد شهید مطهری می‌گوید که ندیدم حکما در عدل وارد بشوند و عدل را بحث کنند، معمولاً متکلمان این کار را می‌کنند، عبارت مرحوم حکیم زنوزی این است که اینجا نقطه مرکزی عدل است، همان که کانون عدل است درست مطابق وجود مطلق حق تعالی است.

وی با اشاره به اینکه شهید مطهری شاگرد علامه بودند و به تبیین مطالب از زبان مبارک علامه می‌پرداخت، اظهار داشت: علامه تبیین خاصی داشت، وی بیانشان از قلمشان بهتر بود، اما مطهری قلمشان بهتر از بیانشان بود، تأسف می‌خورم چرا آن دوره شاگردان مطالب ایشان را ضبط نمی‌کردند، اما شهید مطهری با ابتکار آن تبیین را از زبان علامه می‌گرفتند.

وی درباره خاطرات علامه و شهید مطهری توضیح داد: شب‌های پنج‌شنبه مرحوم علامه طباطبایی درباره رئالیسم بحث داشتند، گاهی شهید مطهری در این جلسات می‌آمدند، مرحوم علامه طباطبایی خیلی ایشان را احترام و تجلیل می‌کردند، یک وقت در غیابشان گفتند آقای مطهری اصول فلسفه را احیا کردند، به هر حال شرایط این طور بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها