امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۷:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83517
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، کتاب فرهنگ در آینه زبان و ادبیات فارسی از سه فصل اصلی مانند کلیات، برخی مبانی نظری ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، کتاب فرهنگ در آینه زبان و ادبیات فارسی از سه فصل اصلی مانند کلیات، برخی مبانی نظری فرهنگ و بازتاب فرهنگ در شعر و عرفان اسلامی تشکیل شده است.

فرهنگ عامه، اهمیت فرهنگ در جهان امروز، مهندسی فرهنگ، ارزش‌های فرهنگی و بحران فرهنگی، زبان فارسی و هویت ملی، مروت و فتوت، صدق و راستگویی، مجاهدت، استقامت و بردباری، امید به حق، ایثار و خیرخواهی و کمک به دیگران، خیرخواهی و نوع‌دوستی، شکرگزاری، قناعت و پرهیزکاری از جمله عناوین زیرفصل‌های این کتاب است.

بخشی از این کتاب به واژه فرهنگ در سبک خراسانی اختصاص پیدا کرده که رودکی، عنصری، فرخی سیستانی، فردوسی، سبک عراقی، خواجوی کرمانی،‌ سعدی، سنایی، عطار، مولوی، صائب تبریزی، بیدل دهلوی، محتشم کاشانی، ملک الشعرای بهار و پروین اعتصامی از جمله عناوین ارائه شده در زیرمجموعه این بخش است.

فرهنگ در کنار بسیاری دیگر از اصطلاحات علوم انسانی، واژه‌ای است که تعاریف متنوعی را در لغت‌نامه‌ها و کتب علمی، ادبی و تاریخی به خود اختصاص داده است.

فرهنگ، عقاید، آگاهی‌ها، ارزش‌ها، هنجارها، آداب و عاداتی را شامل شده که از طریق تعلیم و تعلم منتقل می‌شود و صورتی جمعی پیدا می‌کند و اگر جمعی که فرهنگ در بین آنها محقق می‌شود، گسترده و فراگیر باشد، فرهنگ، صورتی عمومی پیدا می‌کند و اگر محدود باشد، فرهنگ خاص یا خرده فرهنگ‌ها را پدید می‌آورد.

در فرهنگ عمومی یا جمعی، سطوح و ابعاد مختلفی از فرهنگ را می‌توان مشاهده کرد که هر یک معرفت‌های مختلفی را شامل می‌شوند.

فرهنگ‌های عمومی یا خرده فرهنگ‌ها توجه بسیاری را به خود جلب کرده است؛ چرا که گاه همین فرهنگ‌ها هستند که بخش بزرگی از کلیت فرهنگی جامعه‌ را شکل می‌دهند.

کتاب «فرهنگ در آیینه زبان و ادبیات فارسی» با شمارگان هزار جلد و قیمت 30 هزار ریال به همت مرکز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما منتشر شد.

انتهای پیام/78003/ط30/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها