امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۶:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83519
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ هشتمین پیش‌نشست حکیم طهران (آقاعلی مدرس زنوزی) صبح امروز (چهارشنبه 17 ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ هشتمین پیش‌نشست حکیم طهران (آقاعلی مدرس زنوزی) صبح امروز (چهارشنبه 17 اردیبهشت) با حضور آیت‌الله محمد امامی کاشانی تولیت مدرسه عالی شهید مطهری، حجت‌الاسلام غلامرضا فیاضی، آیت‌الله سید مصطفی محقق داماد استاد دانشگاه شهید بهشتی‌، غلامحسین ابراهیمی‌دینانی چهره ماندگار فلسفه ایران و عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و طلاب مدرسه عالی شهید مطهری در این مرکز برگزار شد.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام غلامرضا فیاضی با اشاره به اینکه نخستین آموزگار بشر «عقل» است که ما هم پیش این آموزگار درس آغاز کردیم، افزود: عقل برخلاف اصطلاح فلسفی‌اش تمام قوایی است که انسان به ماهو انسان واجد آن است؛ یعنی قوه مدرکه انسان یکی از مراتب عقل است.

وی در ادامه افزود: گرایشات خاص انسان نظیر ایثار، نوع دوستی، فدا کردن خواسته‌های نفسانی بخشی از دستورات عقل است، پس این معلم اول یک فرقی با سایر معلم‌ها دارد که در عین آموزگاری رشد روزافزون نیز می‌کند و رشد عقلی انسان‌ها تابعی از شاگرد خوب بودن نزد این استاد است، اگر کسی هوای نفس بر او غالب و عقلش اسیر شود، تنزل از مقام انسانیت می‌کند و بر جای اسفل‌السافلین می‌رسد.

حجت‌الاسلام فیاضی با تأکید بر اینکه مکتبی که عقل را حجت نداند، مکتب نیست، افزود: کسانی که در پیش این معلم زانوی ادب می‌زنند، البته اولی‌الالباب می‌شوند و کسانی که آن را زیر پا می‌گذارند، اضلال الهی شامل حال آن‌ها می‌شود، بنابراین کسانی که به ناحق تکبر می‌ورزند و بلندپروازی می‌کنند، خداوند کاری می‌کند تا از آیاتش روبرگردان شوند و راه خطا را حق تصور می‌کنند.

وی با بیان اینکه از افتخارات حوزه‌های علمیه توجه به علوم عقلی در آنها است، افزود: البته جبهه فرهنگی خیلی عظیم است و الحمدلله ما را در این راه هدایت کرده‌اند، کسی که می‌خواهد در دین ورود کند، باید عقاید،‌ اخلاق، احکامش را هم به همین ترتیب رشد دهد، اما این عقل چه کارهایی در اعتقادات ما دارد؟ مگر می‌شود در اعتقادات اصل غیر عقل مرجع دیگری باشد؟ باید عقل دست ما را در دست وحی بگذارد.

وی در ادامه توضیح داد: فلسفه اخلاقی یک بخشی از فلسفه است، هر زمان که امام راحل(ره) مسائل مختلف را بیان کردند، فلسفه هم کنارش بوده است، رهبر انقلاب هم در سال 81 بیان کردند که فلسفه، عرفان و کلام مورد توجه است، باید حوزه‌ها پایگاه علوم عقلی شوند و این پایگاه حفظ شود، بنابراین همین طور شد که مجمع عالی حکمت اسلامی زیر نظر سه استاد زبده آیات عظام جوادی آملی، سبحانی و مصباح یزدی تشکیل شد.

وی در پایان بحثش نیز درباره برخی فعالیت‌ها و ویژگی‌های مجمع عالی حکمت اسلامی سخن گفت.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها