امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۶:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83523
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی و نشست نقد و بررسی مجموعه «فرهنگ اعلام شهدا» پنج استان کشور از جمله هرمزگان، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی و نشست نقد و بررسی مجموعه «فرهنگ اعلام شهدا» پنج استان کشور از جمله هرمزگان، همدان، گیلان، گلستان و خراسان جنوبی عصر دیروز در سالن یاس برگزار گردید.

سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مازنی معاون پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران، فریبا نظری مدیرکل دفتر پژوهش‌های فرهنگی و محمدعلی فقیه مدیرکل نشر شاهد در این نشست حضور داشتند.
 
در ابتدای مراسم حجت‌الاسلام احمد مازنی، صبوری در تالیف دایره‌المعارف را یکی از خصوصیات مهم نویسندگان این‌گونه آثار توصیف کرد و اظهار داشت: در دایره‌المعارف نویسی و دانش‌نامه نویسی یکی ازمسائل بسیار مهم که نقش موثری در این کار دارد استقامت، مداومت، خسته و دلسرد نشدن است. از گذشته معروف است که در فرهنگنامه نویسی می‌گفتند بیچاره حرف «ی». این هنر صبر و استقامت آثار فرهنگی را به ثمر می‌رساند.
 
او افزود: عده‌ای می‌گویند باوجود رسانه‌های جدید چرا برای نگارش «فرهنگ اعلام شهدا»، قالب کتاب را انتخاب کردیم.من می‌خواهم بگویم که آیا رسانه‌های جدید د توانسته‌اند جای رسانه‌های قدیم را بگیرند؟ هرچندرسانه‌های جدید در شکل‌های مختلف تولید و عرضه می‌شود اما باز هم جای کتاب‌را نخواهد گرفت.
 
معاون پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران، اولین و کمترین گام برای کتاب فرهنگ اعلام را در دسترس خانواده شهدا قرار گرفتن این اثر دانست و گفت:‌ هرکدام از ما که زندگی‌نامه شهیدمان در استان موردنظرمان آمده است، می‌توانیم از آن استفاده کنیم. علاقه‌مند به شنیدن نقدهای این کتاب هستیم و به نظر من فرهنگ اعلام یکی از کارهای ماندگار بنیاد است.
 
دکتر فریبا نادری، به‌عنوان سخنران بعدی درباره این کتاب گفت: تاریخ ما سرشار از رشادت‌های زنان و مردانی‌است که آن را رقم زدند و شهیدان به‌عنوان قهرمانان بزرگ ملی ایران محسوب می‌شوند. این کتاب می‌تواند در سراسر کشور مورد استفاده قرار گیرد. ممکن است این سوال مطرح شود که چرا نام کتاب اعلام را روی این فرهنگ گذاشتیم. اعلام در لغتنامه‌ها معانی مختلفی دارد. علم به معنای نشانه درفش و بیرق است. یکی دیگر از معنای اعلام مشاهیر و بزرگان است. در دیگر نمونه‌های فرهنگ، اعلام در معنی مشاهیر برای مداخل گزیده شده است.
 
مدیرکل دفتر پژوهش‌های فرهنگی بنیاد شهید انقلاب اسلامی، ادامه داد: ما در فرهنگ اعلام اعتقاد داشته‌ایم که همه شهدای کشور عضو مشاهیر هستند. در مجموعه هر استان همه شهدا در نظر آمده و هیچ تفاوتی میان آن‌ها قائل نشده‌ایم. فرقی نمی‌کند یک شهید سردار باشد یا یک روستایی ساده.
 
نادری درباره یکی از خصوصیات برجسته کتاب «فرهنگ اعلام شهدا» گفت: نکته حائز اهمیت در این کتاب‌ها این‌است که می‌توان گزارش‌های آماری وصدها موضوع پژوهشی از آنها استخراج کرد. همچنین برای نخستین بار در فرهنگنامه‌ها نام مادر شهدا آمده است .هر فرد فرهنگ‌نامه‌نویس نقش مورخ را در تاریخ ایفا می‌کند زیرا بخشی از دوره تاریخی یک کشور را رقم می‌زند.
 
در ادامه نشست، احد گودرزیانی اظهار داشت:‌ از این فرهنگ برداشت‌های مختلفی می‌توان انجام داد. نمودارهای این کتاب‌ها بسیار اهمیت دارد. علاوه بر آنکه بخشی از مخاطبان این اثر خانواده شهدا هستند برای پژوهشگران نیز واقعیت‌هایی به رشته تحریر درآمده که می‌توانند از آن استفاده نمایند.
 
این نویسنده تصریح کرد: براساس این اطلاعات تاریخ فرهنگی کشور را می‌توان استخراج کرد. سرمایه‌گذاری پس از انتشار کتاب بسیار مهم است و دامنه آن با نقدهای جدی و تفصیلی انجام می‌شود. هم‌چنین باید از لحن رسمی و تبلیغی برای این قبیل کارها عبور کنیم.
 
گفتنی است، «فرهنگ اعلام شهدا» مجموعه‌ای مرجع، مستند و دربردارنده زندگینامه تمامی افراد با ملیت ایرانی است که از سال 1342 تا زمان انتشار مجموعه کتب فرهنگ اعلام، به شهادت رسیده‌اند و در بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان شهید پرونده دارند. این فرهنگ به همت دفتر پژوهش‌های فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران گرد‌آوری و تنظیم و توسط نشر شاهد به چاپ رسیده است. تاکنون نگارش فرهنگ اعلام شهدای 15 استان به چاپ رسیده و نگارش 17 استان در دست اقدام و تحقیق است.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها