امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۱:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83535
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری حمید قبادی مسئول کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری حمید قبادی مسئول کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد و در آن به موضوع پوشش شهروندان در نمایشگاه کتاب تهران اشاره شد.
براساس این گزارش، حمید قبادی در این نشست اظهار داشت: نمایشگاه کتاب جامعه قابل توجه از شهروندان است در طول چند روز برپایی نمایشگاه اقوام اقشار و طبقات سنی مختلف از تهران و همه استان‌های کشور حضور دارند و ظرفیت ارزشمندی برای اینکه بسیاری از دستگاه‌ها حاصل فرآیند یک ساله خود را عرضه کنند.
این مقام مسئول اظهار داشت: دوستان پیشنهاد کردند موضوع پوشش و لباس را در نمایشگاه کتاب تهران ارزیابی کرده و بازخورد فعالیت‌ها و تأثیرات تغییرات ایجاد شده در مسیر دستیابی به الگوهای اسلامی و ایرانی را ارزیابی کنیم. نظر شخصی من این است که مسیر و روند مد و لباس اسلامی در کشور تأثیرات خود را آغاز کرده است که ما شاهد هستیم تعداد قابل توجهی از بانوان در پوشش خود از الگوهای اسلامی و ایرانی استفاده می‌کنند.در عین حال که ما در پوشش عمومی رنگارنگی لباس را می‌بینیم پوشیدگی و آراستگی لباس را نیز شاهد هستیم. ما یک هدف بسیار مهمی ترسیم کرده‌ایم و ان کمک به پوشیدن لباس آراسته و شیک پوشی توأم با آراستگی است.
وی همچنین بیان کرد: در مجموع تاکنون اتفاقات خوبی رخ داده است در سه دوره جشنواره مد و لباس فجر ما شاهد این هستیم که مردم نگراش مثبیت به این لباس‌ها داریم ما در جشنواره سوم فجر شاهد بودیم که این برنامه ریزی‌ها موثر واقع شده و استقبال مخاطبان از آن بسیار خوب بود. در هر حال ما باید قدرت انتخاب مردم را افزایش دهیم. اکنون دست اندرکاران راه خود را پیدا کرده‌اند اتفاق دیگری که رخ داده این است که نهادها و موسسات و غیردولتی وارد میدان شده و کار را دست بگیرند. موسسات هنری مد و لباس نیز در کشور راه خود را یافته و تا امروز 75 تقاضای تأسیس موسسه به دست ما رسیده است که از این میان تا پایان سال 92 سی و پنج موسسه مجوز فعالیت خود را دریافت کرده‌اند.
دبیر کارگروه مد و لباس وزارت ارشاد تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم که کتاب‌های تخصصی مد و لباس غنای محتوایی دهیم. برای این منظور نخست کتاب‌های موجود را شناسایی کرده تا در مرحله دوم بتوانیم محتوا را ارتقا دهیم. همچنین انتشار ژورنال و تبلیغ و ترویج آثار جدید اقدام دیگر ماست که در نمایشگاه دو غرفه در این زمینه تأسیس کردیم و لباس‌های طراحی شده را به نمایش گذاشتیم.
قبادی از راه اندازی کتابخانه تخصصی مد و لباس خبر داد و گفت: انجام کار موثر و جریان ساز نیاز به منابع علمی و مورد نیاز پژوهشی دارد بدین منظور ما گروهی از داشگاه های فعال این حوزه را دعوت کردیم که در قالب دانشجویی و با همکاری چند تن از اساتید کتاب موضوعی را شناسایی کرده و نمایندگی ناشران خارجی منابع لاتین را جمع آوری کنند. البته این به این معنا نیست که ما الگوی آنها را رعایت کنیم بلکه اصول و متد طراحی را استفاده خواهیم کرد.
وی همچنین از همکاری با دو مجموعه دانشکده هنر الزهرا و انجمن طراحان لباس خبر داد و گفت: ما انتشار دو فرهنگنامه موضوعی مد و لباس را در دستور کار داریم که شاید اولین دایرةالمعارف لباس است نخستین آن اطلس لباس ایران نام دارد که با همکاری انجام طراحان و دومی دایرةالمعارف لباس ایران که با همکاری دانشکده هنر دانشگاه الزهرا منتشر می‌شود و طرح اجرایی‌آن پس از نمایشگاه آغاز خواهد شد.
قبادی ادامه داد: ما به دنبال این هستیم که 20 مرکز را برای نمایش زنده هماهنگ کنیم تا کنون حضور 5 مرکز قطعی شده است.
این مقام مسئول در معاونت هنری وزارت ارشاد همچنین با اشاره به بحث مد و لباس در نمایشگاه کتاب گفت: امسال تغییر محسوسی در پوشش غرفه داران نمایشگاه رخ داده است حتی تعدادی از غرفه‌ها به طراحان لباس ایران سفارش لباس داده‌اند. این اتفاق خوبی است وما بنا داریم از بهترین غرفه که دارای لباس آراسته با الگوی اسلامی و ایرانی بوده تقدیر کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار