امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۲۲:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83538
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، کتاب «سکته ملیح» سعید ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، کتاب «سکته ملیح» سعید بیابانکی دقایقی پیش با حضور حمیدرضا شکارسری، جواد محقق، حسین قرآیی، حجت‌الاسلام عسگر آقایی، شراره کامرانی، سودابه امینی و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن یاس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مجموعه‌شعر «پناه بر سکوت» سروده شراره کامرانی مورد نقد و بررسی قرار گرفت که سودابه امینی نویسنده و شاعر در این مراسم بیان داشت: خانم کامرانی از شاعران مطرح کشور به شمار می‌روند آن هم به خاطر این است که حضور مستمری در شعر دارند و شعرهایی در قالب سپید سروده‌اند.

وی با اشاره به این مطلب که شراره کامرانی تجربه خوبی هم در حوزه ترجمه دارد، ادامه داد: کتاب شعر «پناه بر سکوت» یک منطق رعایت کودکانه است یعنی شاعر بدون اینکه کودک‌سرایی کند و برای کودکان شعر بگوید، نسبت به عالم هستی به منطق روایت رسیده است.

در ادامه، چندین قطعه شعر از کتاب سعید بیابانکی با عنوان «سکته ملیح» قرائت شد و سپس شاعر این کتاب گفت: یک اشکال جدی در این کتاب وجود دارد (با لبخند) و آن این است که تولد بنده 1341 عنوان شده که بنده آن را تکذیب می‌کنم.

وی اضافه کرد: زمانی که در اصفهان بودم، روزنامه‌ای تیتر خبرش را اینگونه نوشته بود که سکته ملیح سعید بیابانکی، در آن زمان هر کس را می‌دیدم می‌گفت بهتر شدی الحمدلله؟ کسالت برطرف شد؟

ببابانکی ادامه داد: به قول یکی از دوستان، کتاب جدی را باید رونمایی کرد، اما کتاب طنز را روکم‌نمایی. کتاب شعر «سکته ملیح» دربردارنده 50 شعر طنزآمیز است که برخی از آنها طنز جدی و برخی دیگر اصلاً جدی نیست.

در ادامه مراسم، حمیدرضا شکارسری درباره مجموعه شعر پناه بر سکوت به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: معتقدم اگر می‌خواهید به روزگار حال معاصر نگاه بیندازید آن هم از زاویه متفاوت، می‌توانید این کتاب را و کتاب «سکته ملیح» سعید بیابانکی را مطالعه کنید.

وی اضافه کرد: کتاب شعر «پناه بر سکوت» سروده شراره کامرانی، مشکلات اقتصادی را به سهولت و با استفاده از رگه‌های طنز در قالب شعر بیان کرده است، به گونه‌ای که اگرچه این کتاب در قالب شعر و به زبان جدی است اما رگه‌های طنز در آن به وضوح مشاهده می‌شود.

در ادامه این مراسم، طارمی یکی از شاعران جوان کشورمان با اشاره به این مطلب که بانوان باید با قوت بیشتری شعر بگویند، بیان کرد: ما در کتاب شعر «پناه بر سکوت» با شعر و ادبیات کلاسیک مواجه نیستیم بلکه با شعر سپید مواجه می‌شویم.

در پایان این مراسم از کتاب «سکته ملیح» سروده سعید بیابانکی و کتاب «پناه بر سکوت» سروده شراره کامرانی رونمایی شد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها