امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۶:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83609
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۲۳
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، علیرضا رزم‌حسینی معتقد است، برای پیشرفت ایران و کرمان باید به سرمایه بخش خصوصی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، علیرضا رزم‌حسینی معتقد است، برای پیشرفت ایران و کرمان باید به سرمایه بخش خصوصی اعتماد کنیم، زیرا با تکیه به منابع، نیروی انسانی و حتی تفکر دولتی نمی‌توان کارها را پیش برد.

علیرضا رزم‌حسینی پنج ماه قبل وارد اتاق شماره 8 استانداری کرمان شد تا به عنوان مقام عالی دولت یازدهم در دیار کریمان فعالیت کند از این استاندار بومی به عنوان یکی از پیشکسوتان دوران دفاع مقدس یاد می‌شود و حضور وی در لشکر 41 ثارالله به خوبی در ذهن هم‌استانی‌ها و به ویژه هم‌رزمانش جا خوش کرده است.

حضور علیرضا رزم‌حسینی در راس مدیریت استان کرمان بعد از کشمکش‌های فراوان بین گروه‌ها و جناح‌های سیاسی در مورد انتخاب استاندار کرمان در دولت یازدهم رقم خورد، اما تیزبینی رزم‌حسینی با سیاست‌هایی که ویژه این مدیر است به خوبی گره خورده و این مسئول تا به امروز توانسته همچنان حمایت جناح‌ها و گروه‌های مختلف را به همراه داشته باشد.

فرش قرمز برای سرمایه‌گذاران پهن می‌کنیم

استاندار کرمان طی مدیریت پنج ماهه خود همواره بر یکسری موارد تاکید داشته و دارد، رزم‌حسینی که سابقه حضور در بخش خصوصی طی سال‌های متمادی را در پرونده خود دارد از آغازین روزهای مدیریتش در کرمان بر توجه به بخش خصوصی تاکید کرده و می‌کند.

«فرش قرمز برای سرمایه‌گذاران پهن می‌کنیم»، این جمله را استاندار کرمان بارها و بارها مطرح کرده است و همواره تاکید دارد که بدون همیاری مردم و مشارکت بخش خصوصی نمی‌توان کارها را پیش برد.

«مثلث توسعه استان کرمان» هم از دیگر ایده‌های مطرح شده از سوی استاندار کرمان است و وی مدیران اجرایی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را سه ضلع این مثلث می‌داند و البته بر این موضوع تاکید دارد که ائمه جمعه ناظران مثلث توسعه استان کرمان هستند.

این طرح استاندار کرمان مورد توجه سایر استانداران هم قرار گرفته و شاهد این امر هستیم که بعضی از استانداران طرح مثلث توسعه را برای استان‌های تحت مدیریت خود مطرح کرده‌اند.

اما طی ماه‌های اخیر که رزم‌حسینی به عنوان استاندار کرمان مشغول به کار شده است، شاهد رفت و آمدهای بیشتر مدیران ارشد کشوری از معاون اول و معاون پارلمانی رئیس جمهو و رئیس دفتر روحانی گرفته تا وزیران به دیار کریمان نسبت به گذشته هستیم.

توجه به خلق ثروت در کرمان

نکته قابل توجه دیگر این است که استاندار کرمان سفرهای زیادی را به تهران انجام می‌دهد و نشست‌هایی را با مدیران ارشد کشوری برگزار می‌کند و تاکید دارد که بیشتر وقتش را به خلق ثروت در کرمان اختصاص داده است.

حال با توجه به سخنان استاندار کرمان در مورد طرح‌های متعدد برای توسعه استان کرمان و خبرهایی که از دل نشست‌های وی با مسئولان بیرون می‌آید، سئوالاتی در ذهن بسیاری از کرمانی‌ها ایجاد شده است، پرسش‌هایی از این دست که تاکنون چه میزان از فرش قرمز وعده داده شده توسط استاندار کرمان برای سرمایه‌گذاران پهن شده است.

مصوبات نشست‌های استاندار کرمان با مسئولان ارشد کشور تا چه میزان توانسته، راه را برای حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی فراهم کند و از همه مهم‌تر اینکه آیا رزم‌حسینی از روند اجرایی شدن طرح‌هایی که برای زادگاهش دارد، راضی است؟

خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کرمان در فرصت کوتاهی که در حاشیه دیدار استاندار کرمان با مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی، فرهنگی کشور در کرمان به دست آمد، سعی کرد تا برخی از سئوال‌های موجود درباره مسائل پیش روی دیار کریمان را مطرح کند و رزم‌حسینی هم صادقانه به خبرنگار فارس پاسخ داد که در ادامه مشروح این گفت‌و‌گو را می‌خوانید.

فارس: آقای استاندار سئوال‌ها را از همین نشستی آغاز می‌کنم که با مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی، فرهنگی کشور داشتید، این نشست با چه هدفی برگزار شد و خروجی آن چه بود؟

رزم‌حسینی: در نخستین  سفر سلطانی‌فر معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به استان کرمان موضوع واگذاری اماکن میراثی در بافت فرسوده کرمان به بخش خصوصی مطرح شد که این موضوع مورد استقبال وی قرار گرفت.

بعد هم ایروانی مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی کشور و تیم همراهش در سفر به کرمان تعدادی از اماکن تاریخی استان کرمان را مورد بازدید قرار دادند و چگونگی بهره‌برداری از بناهای تاریخی توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را بررسی کردند و مقرر شد، بافت‌های فرسوده دارای پلاک در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

در جلسه با مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی کشور قرار شد، دولت برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در راستای رونق گردشگری تلاش کند و برای بهسازی بخش‌های میراثی برای گردشگری هم زیباسازی از سوی شهرداری کرمان انجام شود.

فارس: آیا در زمینه احیای بافت‌های فرسوده طی ماه‌های اخیر اقداماتی هم صورت گرفته و یا اینکه هنوز در حد مصوبه بوده و فقط بر روی کاغذ باقی مانده است؟

رزم‌حسینی: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان و شهرداری کرمان اقداماتی را انجام داده‌اند و بازسازی باغ فتح‌آباد انجام شد که این باغ از باغ شاهزاده ماهان هم قدیمی‌تر است و باغ زیبایی است که مردم ایران و کرمان می‌توانند از آن استفاده کنند و از محیط زیبا و دلنشین آن بهره ببرند.

در سایر شهرستان‌های تابعه استان کرمان از جمله سیرجان و رفسنجان هم این سیاست را دنبال می‌کنیم و امیدواریم بحث بافت‌های فرسوده طی چند سال آینده به سرانجام برسد به دنبال توسعه گردشگری در کویر هستیم و اینکه کویر متولی پیدا کند و از یک تهدید به فرصت تبدیل شود.

میراث فرهنگی هم اعلام کرد در یک ماه نخست سال جاری نسبت به فروردین سال گذشته، ورود گردشگر خارجی به استان کرمان چهار برابر شده و 2 هزار و 400 نفر به استان کرمان آمده‌اند و بخشی از این مسئله به علت سیاست‌های دولت تدبیر و امید در عرصه جهانی است و اینکه فضای تعامل بین‌المللی بهتر شده است.

فارس: آقای رزم‌حسینی! شما از روزی که استاندار کرمان شده‌اید تا آخرین جلسه‌ای که تا این لحظه برگزار کرده‌اید، همواره بحث حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را مطرح می‌کنید، آیا این بحث به مرحله عمل هم رسیده است؟

رزم‌حسینی: اینکه مقام اجرایی استان اعلام کند، فرش قرمز زیر پای سرمایه‌گذاران پهن می‌کند، اتفاق بزرگی است و باورم این است، اگر کرمانی آباد را می‌خواهیم بر اساس اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، باید اقتصاد را مردمی کنیم و دولت دخالت نکند، راه نجات استان کرمان همین است و در این راستا هم کارهایمان را انجام می‌دهیم.

دیدگاه استان کرمان به بخش خصوصی است و اگر شرکت‌های غیردولتی به استان کرمان می‌آیند به علت این دیدگاه است و اگر قرار باشد، استقبالی از سرمایه‌گذار بخش خصوصی صورت نگیرد و موانع ایجاد شود، کاری انجام نمی‌شود.

فارس: شاهد این امر هستیم که مسئولان ارشد کشوری بیشتری نسبت به گذشته به استان کرمان سفر می‌کنند و به طور نمونه جهانگیری معاون اول رئیس جمهور که برای دیدار با خانواده خود به کرمان سفر کرده بود به گفته خودش شما وی را به جلسه‌های متعددی دعوت کردید، آیا این آمد و رفت‌ها و برگزاری جلسات توانسته گره‌ای از مشکلات کرمان و کرمانی‌ها باز کند؟

رزم‌حسینی: دستاورد این سفرها و مصوبات جلسه‌ها را از مسئولانی که به صورت مستقیم با این طرح‌ها در ارتباط هستند هم بپرسید و از آنها بخواهید که بگویند، کارها چه طور پیش می‌رود.

یکی از نتایج برگزاری جلسه با معاون اول رئیس جمهور در کرمان این بود که اعتبار مورد نیاز برای ساخت بیمارستان نیمه‌تمام شهید باهنر کرمان اختصاص داده می‌شود و از رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان پیگیر این امر باشید که این وعده تا چه میزان عملی شده است.

فارس: چرا در مورد نتایج بعضی از جلسه‌ها و مصوباتی که دارید، اطلاعات بیشتری به مردم نمی‌دهید؟

رزم‌حسینی: ما داریم، کار می‌کنیم، نمی‌خواهیم، وعده بی‌خود به مردم بدهیم، زیرا موجب بدبینی به نظام می‌شود، بنابراین هر موردی که عملیاتی شود را اعلام می‌کنیم.

فارس: جنابعالی از زمان حضور در راس استان کرمان تاکنون چند پروژه بزرگ را مطرح کرده‌اید، می‌خواهم در مورد وضعیت این پروژه‌ها از شما بپرسم، لطفا بفرمایید، اجرای طرح پتروشیمی فجر کرمان که مطرح کردید، شرق ایران را متحول می‌کند در چه مرحله‌ای است؟

رزم‌حسینی: شرکت پتروشیمی کرمان ثبت شده است، سرمایه‌گذاران هم سرمایه را آورده‌اند و مکان‌یابی صورت گرفته و مطالعات اولیه این طرح هم آغاز شده است.

فارس: اجرای طرح کمربند سبز کرمان که برای ساماندهی حاشیه‌شینی در این شهر قرار است به مرحله اجرا در آید به کجا رسیده است؟

رزم‌حسینی: مقابله با حاشیه‌نشینی کار جسورانه‌ای است که برای استاندار هم هزینه دارد، اما مدیریت جهادی به معنای استقامت و آبادانی است، ما می‌دانیم که آینده شهر کرمان و سعادت مردم کرمان این است که حاشیه‌نشینی کمتر شود و یا حداقل ساماندهی شود.

حاشیه‌نشینی اگر ادامه یابد، نمی‌توانیم، خدمات شهری و آبادانی انجام دهیم، همه اعضای شورای تامین استان کرمان هم اراده دارند که این کار را دنبال کنند و مرحله به مرحله کار انجام می‌شود و حتی به مرحله اجرا هم رسیده است.

فارس: کرمان به شدت از تشنگی رنج می‌برد، آیا امیدی به تحقق طرح‌های انتقال آب به استان کرمان وجود دارد؟

رزم‌حسینی: با تشکیل کمیته آب استان، کار انتقال آب از خلیج فارس و عمان پیگیری می‌شود و در خرداد ماه خط لوله انتقال آب از خلیج فارس به کرمان کلید می‌خورد و انتقال آب از دریای عمان به جنوب استان کرمان هم انجام می‌شود.

اما باید مدیریت منابع آب در استان کرمان، صورت گیرد، زیرا بحث آب مجازی در دنیا مطرح است و در جهان هر جا که منابع آب محدود است به سمت تولید محصولاتی می‌روند که آب کمتری نیاز دارد و این درست نیست در استان کرمان که منابع آبی محدود است، 95 درصد آب را بی‌رویه در کشاورزی مصرف کنیم.

فارس: آیا از عملکرد بخش خصوصی و به ویژه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در استان کرمان راضی هستید؟

رزم‌حسینی: از عملکرد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان خیلی راضی هستم و اتاق کرمان در کشور اول است، همدلی و همکاری دستگاه‌های دولتی و اتاق بازرگانی کرمان بالا است و از جلال‌پور رئیس اتاق کرمان به علت علاقه‌مندی و پیگیری که برای مسائل استان خودش دارد، قدردانی می‌کنم.

فارس: آقای استاندار از شما برای انجام این گفت‌و‌گو سپاسگزارم و سئوال آخر را می‌پرسم، اما اگر دوست داشتید و صلاح دانستید به این سئوال، پاسخ دهید، شما با شور و انگیزه زیادی در مورد طرح‌هایی سخن می‌گویید که برای توسعه کرمان و رفاه کرمانی‌ها دارید، اما با توجه به مشکلاتی که گاهی در زمان اجرای طرح‌ها به وجود می‌آید، آیا در مجموع از وضع موجود راضی هستید؟

رزم‌حسینی: تا اکنون راضی هستم، برای رسیدن به اهدافم استقامت به خرج می‌دهم، هرچند سخت است، امیدوارم به اجماع کنونی که در استان کرمان وجود دارد، لطمه‌ای وارد نشود و با انسجامی که هست، تحولی در استان کرمان انجام دهیم.

به قول آیت‌الله جعفری نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان ادعا نمی‌کنم که می‌توانم، معجزه کنم، اما اگر بخواهیم، کشور و استان کرمان آباد شوند، باید به سرمایه بخش خصوصی اعتماد کنیم، زیرا با تکیه به منابع، نیروی انسانی و حتی تفکر دولتی نمی‌توان کارها را پیش برد.
----------------------------

گفت‌و‌گو از: مهسا حقانیت
----------------------------
انتهای پیام/80019/ش40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها