امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۶:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83700
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مهدی چمران در پنجمین اجلاس عمومی شورای عالی استانها که صبح امروز در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد با اشاره ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مهدی چمران در پنجمین اجلاس عمومی شورای عالی استانها که صبح امروز در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری شوراها در کشور، اظهارداشت: فرمان تشکیل شوراها در ابتدای پیروزی انقلاب (9 اردیبهشت 58) صادر شد که یکی از مهمترین افتخارات نظام است.

وی تصریح کرد: نخستین دوره شوراها در سال 78 شروع به کار کرد و هم‌اکنون چهارمین دوره آن را سپری می‌کنیم.

چمران با بیان اینکه اگرچه شوراها فعالیت خود را دیر شروع کرده‌اند اما با حرکت جهادی و خالصانه شوراها توانسته‌اند جایگاه خوبی را در کشور به دست آورند، گفت: شورایاری‌ها نمایندگان مردم در محل هستند و از آنها دور نیستند.

رئیس شورای عالی استانها تصریح کرد: خلیج فارس با هیچ نقطه از ایران فرقی نمی‌کند و ما برای حفاظت از آن آماده هرگونه جانفشانی هستیم و نخواهیم گذاشت که تاریخ ما را تحریف کنند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر در اکثر شهرستانها و استانها یکی از بزرگراه‌ها به نام خلیج فارس نامگذاری شده است گفت: این کار براساس مصوبات گذشته شورای عالی استانها صورت پذیرفته و امیدواریم شهرها و استانهایی را که هنوز بزرگراهی را به نام خلیج فارس نامگذاری نکرده‌اند این کار مهم را انجام دهند.

به گزارش فارس، در ادامه جلسه شورای عالی استانها 3 نفر از نمایندگان مردم در شورای عالی استانها در نطق پیش از دستور شرکت کردند.

حسین ربانی (نماینده مردم استان یزد در شورای عالی استانها)، اکرامی (نماینده مردم اصفهان در شورای عالی استانها)، الماسی (نماینده مردم شهرستان کاشان در شورای عالی استانها) از جمله اعضایی بودند که در جلسه امروز سخنرانی کردند.

حسین ربانی نماینده مردم استان یزد در شورای عالی استانها اظهار داشت: مشکلاتی در سطح کلان کشور وجود دارد که می‌طلبد مسئولین ذیربط در جهت رفع آن بکوشند که از آن جمله می‌توان به تجدید نظر جدی بر مسئله توزیع عوارض ارزش افزوده اشاره کرد.

وی تصریح کرد: بحث اشتغال خصوصاً در مناطق روستایی و شهرهای کوچک باعث مهاجرت آنها به دیگر نقاط و شهرهای بزرگ شده و دراستان یزد بیکاری به عدد دو رقمی رسیده و امید است با اجرای مرحله دوم هدفمندی کردن یارانه‌ها در این مورد توجه جدی شود زیرا مسئله حاد ازدواج جوانان هم حل خواهد شد و نباید بالا رفتن سن ازدواج را دست کم بگیریم.

ربانی افزود: باید فکری به حال زمین‌های فاقد سند در سطح شهرها خصوصاً شهرهای کوچک که در اداره ثبت ندارند، بکنیم زیرا هم‌اکنون آنچه باعث تخلف ساختمانی می‌شود نداشتن پروانه آنهم بخاطر نداشتن سند است و دیگر دریافت حق بیمه ساختمان است که مجدداً از ابتدای امسال برقرار شده در حالیکه کارگر ساختمان بیمه هستند و اگر نباشند با برنامه جدید دولت خدمتگذار، امسال بیمه همگانی می‌شوند لذا پیشنهاد می‌شوددریافت حق بیمه ساختمانی مسکوت و ملغی شود و برای دریافت پروانهدر شهرهای کمتر از 50 هزار نفر جمعیت صحت مالکیت زمین به صورت استشهاد محلی، تنفیذ دادگاه و یا تاییدیه شورای اسلامی شهر، اقدام شود.

نماینده مردم استان یزد در شورای عالی استانها تأکید کرد: اکنون که مرحله دوم هدفمند کردن یارانه‌ها در حال اجرا است، لازم است با دقت و ظرافت بالا عمل شود تا قشر آسیب‌پذیر بیش از این آسیب نبیند و باید تفاوت شهرهای کوچک، بزرگ و روستاها مدنظر باشد.

وی ادامه داد: استان یزد هم با مشکلاتی روبروست که از آن جمله می‌توان به عدم دریافت امکانات دولتی اشاره کرد.

ربانی بیان داشت: استان یزد از نظر پرداخت مالیات و عوارض در سطح استان‌های کشور معمولاً در رتبه چهارده تا شانزده بوده است اما متأسفانه از نظر دریافت اعتبار و امکانات دولتی در ردیف 28 تا 30 کشور است و این عادلانه نیست و شایسته است دولتتجدید نظر کند.

نماینده مردم استان یزد در شورای عالی استانها گفت: یکی دیگر از مشکلات استان یزد کمبود شدید آب شرب و کشاورزی است و شایسته است اقدام اساسی بعمل آید و همین مسئله باعث شده تا محیط زیست استان هم آسیب ببیند تا جایی که طوفان‌های سهمگین، حرکت شن‌های روان و پیش‌روی کویر، شهرها و روستاها را تجدید می‌کند.

وی تاکید کرد: مسئله مهاجرین اتباع بیگانه و حتی کوچ مهاجرین شهرهای مختلف کشور به تمام نقاط یزد مشکلات متعددی را در زمینه‌های فرهنگی، اخلاقی و ... بوجود آورده که لازم است با اجرای قوانین موجود و وضع قوانین جدید، این مشکل را برطرف ساخت.

نماینده مردم استان یزد در شورای عالی استانها تاکید کرد: استان یزد یک استان میراث فرهنگی و معنوی است و وجود هزارها اثر ارزشمند تاریخی، مذهبی و باستانی در تمام نقاط آن می‌تواند مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار بگیرد و باید با اختصاص اعتبارات لازم به این امر توجه کرد و باعث رونق صنعت گردشگری و ایجاد شغل خصوصاً در شهرستانهای آن شد.

به گزارش فارس، در ادامه جلسه اکرامی نماینده مردم استان اصفهان در ورای عالی استانها با بیان اینکه استان اصفهان سالهاست که از بی آبی و خشکسالی رنج می‌برد، گفت: امیدوارم این موضوع مورد توجه دولت‌مردان قرار گیرد.

وی تصریح کرد: سالهاست که مشکلات مردم در زمینه زمین‌های بدون سند خریداری، تملک و یا واگذاری شده است، وجود دارد و پیگیری مسئولین محلی تاکنون راه به جایی نبرده است و سازمان اوقاف، بنیاد مسکن و کمیته امداد طرف اصلی این منازعه در آن منطقه است که از همه مسئولین تقاضا می‌کنیم که به این موضوع رسیدگی و آن را حل و فصل کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار