امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۵:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83711
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار قضایی فارس اعزامی به استان مازندران، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی صبح امروز در گردهمایی رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور و ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس اعزامی به استان مازندران، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی صبح امروز در گردهمایی رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور و دادستان‌های مراکز استان با اعلام این مطلب افزود: امسال بحمدالله از جانب مقام معظم رهبری به نام فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است اما باید به این نکته توجه داشته باشید که مدیریت جهادی و عزم ملی انحصار به بحث فرهنگ و اقتصاد ندارد.

وی افزود: به نظر می‌رسد مدیریت جهادی را می‌توان این‌گونه مطرح کرد که در واقع مدیریت به ایمان و درونیات انسان است و به معنای حرکت‌های زیاد نیست بلکه انسان باید به توانایی‌های درونی خود توجه داشته و رشد آن‌ها مد نظرش باشد.

وی افزود: منویات رهبری باید یک مسیر روشن برای قوا باشد و ما نمونه‌هایی از این منویات را در دوران دفاع مقدس شاهد بودیم که نمونه کامل عزم ملی و مدیریت جهادی است.

آملی لاریجانی با اشاره به این نکته که اینجانب در پایان دوره پنج‌ساله حضور خود و در ایام هفته قوه قضاییه جمع‌بندی لازم را از کارهای انجام شده و نشده در این سالها ارائه خواهم کرد، گفت: باید ببینیم چه مقدار از برنامه‌ها انجام شده و به چه میزان از سیاست‌ها عقب مانده‌ایم.

رئیس قوه قضاییه مهمترین دغدغه خود و بسیاری از مسئولان دستگاه قضایی را توجه به امر افزایش نیروی انسانی قلمداد کرد و گفت: شاید بتوان کمبود فضاهای فیزیکی را با اجاره ملک و یا بازسازی ساختمان‌های قدیمی حل کرد اما قطعاً نیروی انسان چیزی است که بدیل ندارد.

وی گفت: خوشبختانه براساس برنامه پنجم توسعه، اجازه جذب 4 هزار قاضی به دستگاه قضایی داده شده است که این روند در حال طی شدن است و خوشبختانه در کنار این اقدام در زمینه ارتقاء سطح علمی قضات هم تلاش‌هایی شده است.

رئیس قوه قضاییه به موضوع وضع معیشتی و رفاهی کارکنان دستگاه قضا اشاره کرد و گفت: بحمدالله تلاش‌هایی در این زمینه شد که نتیجه‌بخش بود اما گمان می‌کنیم که هنوز هم این سطح با سطح واقعی فاصله دارد که توجه مسئولان در اختصاص بودجه را می‌طلبد.

آملی لاریجانی گفت: این مسئله اصلاً زیبنده دستگاه قضایی نیست که قضات یا کارکنان دستگاه قضایی مجبور شوند به شغل‌های دیگری روی بیاورند که اینها ناشی از وضعیت ضعیف معیشتی آنها است.

آیت‌الله آملی لاریجانی به تقویت نظارت‌ها در دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت:هم در استان‌ها و هم در مرکز باید نظارت‌های ما بر عملکرد دستگاه‌ قضایی افزایش پیدا کند و امیدواریم با تشدید نظارت‌ها پاره‌ای از مشکلات ما کاهش یابد.

وی به استفاده از فناوری‌های نوین در دستگاه قضایی و ضرورت ادامه این مسیر اشاره کرد و گفت: ما مطمئن هستیم اگر استفاده از فناوری‌های نوین گسترش یابد شاهد تحولات عظیمی در دستگاه قضایی بوده و دستاوردهای خوبی را برای ما به همراه خواهد داشت.

رئیس قوه قضاییه در بحث عملکرد سازمان بازرسی نیز گفت: خوشبختانه این سازمان بازرسی‌های عام و خاص را گسترش داده که به زودی شاهد دستاوردهای آن خواهیم بود.

آیت‌الله آملی لاریجانی یکی دیگر از موضوعات پیش روی دستگاه قضایی را حفظ استقلال این قوه قملداد کرد و گفت: منظور ما از استقلال قوه قضائیه جزیره‌ای عمل کردن نیست بلکه مقصود این است که قوای دیگر نتوانند دخالت کنند.

وی گفت: در برخی موارد شاهد آن هستیم که می‌گویند دستگاه قضایی تابع فلان نهاد است، شاید در گوشه‌ای یک قاضی تحت تاثیر یک جریان باشد که ما هم منکر آن نمی‌شویم اما اینکه قرار باشد آن را به تمام قوه قضاییه تعمیم دهند امری نارواست.

وی گفت: ما عملکرد خودمان را بر پایه اقتدار و استقلال بنا نهاده‌ایم و این بهترین توصیف وجهه دستگاه قضایی است.
ادامه دارد...
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها