امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۱:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83716
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 130
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، گراهام بل، کخ، نیوتن و ده‌ها مخترع دیگر در دوران گذشته هرچند نامی برای خود در تاریخ ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، گراهام بل، کخ، نیوتن و ده‌ها مخترع دیگر در دوران گذشته هرچند نامی برای خود در تاریخ دست و پا کردند، اما برای ثبت اختراع خود کم سختی نکشیدند.

ثبتی پر ماجرا که قصه‌هایش نقل محافل است و نیم نگاه‌های غضب‌آلود رقبا و افرادی که از یک اختراع متضرر می‌شدند را به دنبال داشته.

چه بسیار دانشمندانی هم بودند که در یک قدمی ثبت اختراعشان از پروژه علمی خود کنار کشیدند و چه بسا برخی از آنان از دایره زندگی نیز خارج شده باشند.

اما حالا دولت‌ها نه تنها دانشمندان را محدود نمی‌کنند، که ادعا دارند آن ها را حمایت هم می‌کنند.

هر چند بخش زیادی از این حمایت‌ها متاثر از نگاه عمیق و نافذ مردم به قشر مکتشف و دانشمند و فرهیخته جامعه است و دولت هم مجبور است آنها را تکریم کند، اما دولت‌ها هم به این نتیجه رسیده‌اند که با تولید انبوه یک اختراع می‌توانند سری در سرای کشورهای صنعتی و دانش‌بنیان در بیاورند.

حالا ایران هم برای رسمی‌تر شدن این حمایت هر ساله جشنواره برپا می‌کند و با ساز و دهل مخترعان و مکتشفان را معرفی کرده و از آنها تقدیر می‌کند.

امسال نیز دهمین دوره این جشنواره در اصفهان برگزار می‌شود و هرچند هنوز گزارش شفافی از میزان تولید انبوه اختراعات گذشته ارایه نشده و هنوز کسی رسما اعلام نکرده کدام محصول به صورت انبوه به عنوان برند ایران به تولید رسیده است، اما به نظر می‌رسد سال به سال این جشنواره جای خود را بیشتر بین فرهیختگان باز می‌کند و آثار ارسالی به این جشنواره از کیفیت و کمیت بیشتری برخوردار شده است.

*پروژه‌ها باید توسط کارشناسان بررسی شوند

گلنار عبدالوند، از اعضای مجمع عالی مخترعان استان اصفهان در این خصوص اظهار کرد: شرکت دادن اختراعات برای مخترعان در کنفرانس‌ها و جشنواره‌های داخلی و خارجی از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در این زمینه امتیازبندی صورت بگیرد.

وی اظهار کرد: در زمینه اختراعات ثبات قوانین و مقررات اهمیت خاصی دارد و احترام به قوانین بین‌المللی یکی از ابتدایی‌ترین موارد حضور در جمع مخترعان بین‌المللی است، اما برای ثبت اختراع در ایران نواقصی وجود دارد که باید این نواقص هرچه سریع‌تر بر طرف شود.

عضو مجمع عالی مخترعان ادامه داد: برای بررسی یک پروژه باید بیش از هر چیزی نگاه‌های کارشناسی مورد توجه قرار گیرد و در اینصورت می توان امیدوار بود با توجه به استعدادهای فراوانی که در کشور وجود دارد، ایران نیز به عنوان یک کشور نخبه‌پرور خود را معرفی نماید.

*اعتبار می‌دهیم، مخترعان تولید کنند

با این حساب حالا دولت می‌گوید ما به مخترعان یا فن‌آفرینان علاوه بر اعتباری که می‌دهیم ، تسهیلات هم ارایه می‌کنیم تا خودشان اختراعشان را به تولید انبوه برسانند، موضوعی که هرچند قشر محدودی از مخترعان از آن استقبال کردند، اما بخش زیادی نیز آن را غیر معقول دانسته و معتقدند در اینصورت امکان پیگیری علمی برای تکمیل و تجهیز پروژه به دانش روز از فن‌آفرینان گرفته شده و آنها را مجبور می‌کند به دنبال کاغذ و کاغذ بازی‌های بانکی باشند.

موضوعی که به شدت فرسایش روحی و حتی جسمی را به دنبال خواهد داشت.

اما بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امسال نیز در این روال تغییر محسوسی ایجاد نشده و همچنان قرار است به برگزیدگان امکان استفاده از تسهیلات بانکی بدهند.

بر این اساس، به رتبه اول (تا سقف 3 برگزیده) 300 میلیون ریال  اعتبار پژوهش و فناوری (گرنت) و تا سقف 3 میلیارد ریال تسهیلات، رتبه 2 (تا سقف 3 برگزیده) 150 میلیون ریال اعتبار پژوهش و فناوری (گرنت) و تا سقف یک و نیم میلیارد ریال تسهیلات و رتبه 3 (تا سقف 3 برگزیده) 100 میلیون ریال اعتبار پژوهش و فناوری (گرنت) و یک میلیارد ریال تسهیلات تعلق خواهد گرفت.

*سالیانه حدود 500 طرح به جشنواره می‌رسد

مسئولان برگزاری این جشنواره نیز برپایی آن و ارتباط فن آفرینان و مخترعان با مجامع علمی و دانشگاهی ، شهرک‌های علمی و تحقیقاتی  و ... را از مهم‌ترین اهداف برگزاری این جشنواره می‌دانند.

سروش علیمردانی، دبیر جشنواره فن‌آفرینی شیخ بهایی با بیان این که سالیانه حدود 400  تا 500 اثر به این جشنواره ارسال می‌شود، جشنواره شیخ بهایی را یکی از چهار جشنواره بزرگ و رسمی در سطح ملی دانست که سه جشنواره دیگر در تهران و تنها جشنواره شیخ بهایی در اصفهان برگزار می‌گردد.

وی اظهار کرد: در این جشنواره‌ها طرح‌های فن‌آفرینی به معرض دید عموم گذاشته می‌شود و هر ساله تعداد زیادی از این طرح‌ها اجرایی و به تولید انبوه می‌رسد.

علیمردانی با اشاره به اینکه در این جشنواره ارتباط بین صنعت و دانشگاه برقرار می‌شود، از شهرک‌های علمی و تحقیقاتی خواست تا با حضور فعال در این جشنواره به توسعه ریشه‌های علمی و خلاقانه کشور کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، دهمین نمایشگاه جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی از 18 تا 20 اردیبهشت‌ماه سال جاری در تالارهای مرمر و فیروزه مهمانسرای عباسی از ساعت 8:30  تا 12:30 و 15:30 تا 18:00 برای علاقمندان دایر است، همچنین تعداد 17 طرح به عنوان کاندیدا به مرحله نهایی راه یافته‌اند.

انتهای پیام/63031/ی40/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها