امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۴:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83736
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 58
به گزار ش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، یوسلان نور پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه‌ دهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ ...

به گزار ش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، یوسلان نور پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه‌ دهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی درجمع رؤسای مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری استان و کشور اظهار کرد: جشنواره شیخ بهایی جایگاهی برای پیشبرد نو‌آوری بوده و یکی از رویداد‌های نادری است که ما در کشور‌های در حال توسعه برای پیشبرد نو‌آوری داریم.

وی با بیان اینکه براساس این موضوع یونسکو به صورت جدی از زمان آغاز این جشنواره حمایت کرده است، اضافه کرد: این جشنواره هم راستا با رسالت‌های یونسکو در پیشبرد علم، فناوری و نو‌آوری در راستای صلح، توسعه پایدار، رفاه  و امنیت بشر برگزار می‌شود.

مدیر ارشد برنامه‌ریزی بخش سیاست‌گذاری و ظرفیت‌سازی دپارتمان علوم طبیعی یونسکو تصریح کرد: به صورت کلی کشور‌های در حال توسعه با چالش‌هایی همچون مدل‌های  اقتصادی در کشور‌های در حال توسعه با بسیاری از شرکت‌هایی که در بخش‌های غیر‌رسمی عمل می‌کنند، هماهنگی و همخوانی ندارند.

وی ادامه داد: شرکت‌های کوچک و متوسط معمولا وابستگی بسیاری به فناوری‌های وارداتی دارند و بسیاری از این شرکت‌ها درصدد جدا شدن از سایر اقتصاد هستند.

یوسلان نور کمبود تحقیق و پژوهش در حوزه تولید و اقتصاد را نیز یکی دیگر از چالش‌های موجود در کشور‌های در حال توسعه دانست و تاکید کرد: از این رو بیشتر در کشور‌های در حال توسعه وسعت کمی اقتصاد مورد توجه است و کمتر به تحقیق و پژوهش در حوزه‌ی فعالیت‌های صنعتی پرداخته می‌شود.

وی عدم وجود برنامه مناسب برای توسعه‌ صنعت را نیز یکی دیگر از چالش‌های موجود در کشور‌های در حال توسعه دانست و افزود: در بین کشور‌های در حال توسعه تنها تعداد معدودی هستند که استراتژی‌های‌ درستی برای نو‌آوری دارند.

نماینده یونسکو با بیان اینکه عدم ارتباط بین سهامداران و نو‌آوری نیز چالش دیگر موجود در کشورهای در حال توسعه محسوب می‌شود، گفت: سطح پایین تحصیلات و عدم حمایت مالی از صنایع نیز از مهم‌ترین چالش‌های موجود در کشور‌های در حال توسعه است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه برقراری ارتباط بین بخش‌های رسمی و غیر‌رسمی به ویژه در شرایط نابرابری‌ها و اختلافات اجتماعی شدید کاری بس دشوار است، اظهار کرد: یک سیستم نو‌آوری کار‌آمد و موثر باید به شرکت‌های خصوصی این امکان را بدهد که تولید ثروت کرده و شرایط زندگی نیازمندان را بهبود بخشند.

یوسلان نور با اشاره به اینکه دیدگاه یونسکو این است که نو‌آوری را برای توسعه پایدار در بین توده مردم ارتقاء بخشیم، ادامه داد: این کار به صورت عمده از طریق شبکه‌ای از فعالان و سازمان‌هایی صورت می‌گیرد که راهکار‌های اساسی برای پاسخ به نیاز جوامع محلی رائه می‌کند.

وی یکی از مهم‌ترین دلایل حمایت یونسکو از جشنواره شیخ بهایی را هم‌راستا بودن اهداف این جشنواره با فعالیت‌های این سازمان در راستای پیشبرد فرهنگ نوآوری تصریح کرد: تسهیل توسعه سیستم‌های نو‌آوری در کشورها، ایجاد و توسعه‌ پارک‌ها و مراکز رشد علم و فناوری و ارتقای نوآوری برای توسعه پایدار در بین عموم مردم جامعه از مهم‌ترین اهداف یونسکو در کشور‌های در حال توسعه است.
انمتهای پیام/63030/ی30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها