امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83765
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، به نقل از پایگاه خبری «زاکون.کز»، سخنگوی ریاست جمهوری ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، به نقل از پایگاه خبری «زاکون.کز»، سخنگوی ریاست جمهوری قزاقستان اعلام کرد که «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور این کشور در دیدار با  « ویلیام برنز» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در «آستانه» اعلام آمادگی خود را برای توسعه روابط با آمریکا اعلام کرده است.

به گفته این منبع، نظربایف و برنز در این دیدار در مورد گسترش روابط 2 جانبه، بویژه در مسائل تجاری، اقتصادی و حوزه‌های سرمایه گذار گفت‌وگو کرده‌اند.

همچنین الحاق آینده قزاقستان به سازمان تجارت جهانی نیز از موارد مورد بحث طرفین بوده است.

در عین حال بررسی اوضاع امنیتی منطقه بویژه اوکراین و افغانستان نیز از محورهای مورد بحث رئیس جمهور قزاقستان و معاون وزارت خارجه آمریکا بوده است.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری قزاقستان در ادامه تصریح کرد که نظربایف ضمن یادآوری ملاقاتش با «باراک اوباما» گفت که «من به تازگی در لاهه با رئیس جمهور آمریکا ملاقات انجام دادم  و در مورد توسعه روابط بین کشورهایمان و  وضعیت در حال ظهور جهان امروز تبادل نطر کردیم».

از سوی دیگر، بنا به گفته این منبع، ویلیام برنز نیز گفت که امریکا به همکاری استراتژیک بلندمدت با قزاقستان ادامه خواهد داد.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا که از «تاشکند» وارد «آستانه» شد در نخستین مرحله بازدید از کشورهای آسیای مرکزی با مقامات عالی رتبه ازبکستان نیز دیدار و مذاکرات انجام داده است.

به گزارش پایگاه‌های خبری رسمی ازبکستان دیدار و مذاکره با «اسلام کریم اف» رئیس جمهور ازبکستان و «عبدالعزیز کامل‌اف» وزیر خارجه این کشور نیز از محورهای  اصلی سفر  معاون وزیر امور خارجه آمریکا به این کشور بوده است.

کارشناسان هدف از سفر ویلیام برنز  به ازبکستان و قزاقستان را به تحولات در محدوده جامعه کشورهای همسود  مربوط می‌دانند.

آن‌ها می‌گویند که با توجه به این که آمریکا و متحدان غربی‌اش در حل بحران اوکراین به نفع خود با مشکل مواجه شده‌اند به این دلیل معاون وزیر امور خارجه آمریکا از 2 کشور با نفوذ قزاقستان و ازبکستان این توقع  را دارند که از طرح‌های آ»ریکا در مورد اوکراین و فشار به روسیه با صراحت بیشتری حمایت کنند.

یادآوری می‌شود که روسای جمهوری قزاقستان  و ازبکستان  اینبار با وجود دعوت «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه به مراسم جشن  و گرامیداشت از شصت و نهمین سالگرد پیروزی بر آلمان نازی که روزهای 8 و 9 می برگزار می‌شود به مسکو نرفتند.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها