امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۷:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83786
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در آمریکای لاتین، هرچند انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور با رای 39 درصدی به معنی تغییر در سیاست‌های کلی کشور ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در آمریکای لاتین، هرچند انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور با رای 39 درصدی به معنی تغییر در سیاست‌های کلی کشور نمی‌باشد، ولی بیانگر نارضایتی عموم مردم پاناما از سیاست‌های نئولیبرالی افراطی دولت «ریکاردو مارتینلی» است.

بدون شک مارتینلی بازنده اصلی انتخابات روز یکشنبه بود.

بر اساس قانون اساسی پاناما، انتخاب رئیس جمهور برای دو دوره پنج ساله متوالی ممکن نیست و به همین خاطر مارتینلی نتوانست به عنوان نامزد پا در مبارزات انتخاباتی بگذارد.

اما با معرفی وزیر سابق مسکن خود به عنوان گزینه تصدی ریاست جمهوری و همسر خود به عنوان معاون وی قصد داشت در عین کناره گیری از قدرت، برای یک دوره پنج ساله دیگر نیز به طور غیر مستقیم در قدرت باقی بماند.

گفتگوی تلفنی بین روسای جمهور پاناما و ونزوئلا و تبریک انتخاب وارلا از سوی نیکلاس مادورو به خودی خود نشانه دوری جستن رئیس جمهور جدید پاناما از سیاست‌های دولت گذشته در باره آمریکای لاتین است.

در این گفتگو دو طرف توافق کردند تا روابط دیپلماتیک خود را که چندی پیش در پی موضع گیری مداخله‌جویانه پاناما در مورد تحولات ونزوئلا قطع شده بود را از سرگیری کنند.

وارلا علی رغم پیروزی در انتخابات کار سختی را در اداره کشور در پیش رو دارد.

او تنها از 39 درصد آرا برخوردار است و این به این معنی است که از هر ده شهروند شرکت‌کننده در انتخابات شش نفر خواهان ریاست جمهوری وی نبوده اند.

مساله دیگر که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است جایگاه بسیار ضعیف وی در مجلس نمایندگان است.

حزب مارتینلی علی رغم شکست انتخابات ریاست جمهوری و از دست دادن اکثریت مطلق در مجلس نمایندگان، هنوز اکثریت را حفظ کرده و در مقابل یاران رئیس جمهور فعلی تنها 12 کرسی از مجموع 71 کرسی مجلس را در اختیار دارد.

این شرایط بطور قطع موجب پیش نرفتن لایحه‌ها و اصلاحات دولت خواهد شد.

حزب «تغییر دموکراتیک» به رهبری مارتینلی توانست 30 کرسی مجلس را از آن خود کند که این به معنی از دست دادن 16 کرسی این حزب در مجلس می باشد.

از جمله دلایل شکست مارتینلی و پیروزی وارلا در انتخابات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- آریاس نامزد مورد حمایت دولت به طور گسترده در مبارزات انتخاباتی خود از منابع مالی و امکانات دولتی که توسط مارتینلی به وی اعطا می شد استفاده کرد.

2- مارتینلی صحنه‌گردان اصلی انتخابات بود و با انتخاب همسر خود به عنوان معاون آریاس عملا در پی باقی‌ماندن در قدرت بود.

3- مارتینلی در زمان ریاست جمهوری خود به طور مستمر در پی دخالت در کار مجلس و قوه‌‌قضائیه بود.

4- وارلا، تثبیت فوری قیمت‌ها را به عنوان یکی از شعار‌های محوری خود انتخابات کرده بود، چرا که در ماه های گذشته هزینه‌های زندگی در پاناما رو به افزایش بوده است. 

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها