امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۴:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83792
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «شیار143» عصر دیروز چهارشنبه 17 اردیبهشت  با حضور حجت الاسلام والمسلمین  محمدرضا زائری، ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «شیار143» عصر دیروز چهارشنبه 17 اردیبهشت  با حضور حجت الاسلام والمسلمین  محمدرضا زائری، نرگس آبیار کارگردان، محمدحسین قاسمی تهیه کننده این فیلم و جمع کثیری از خانواده معظم جانبازان و آزادگان و مادران گرانقدر شهدا در پردیس سینمایی شکوفه برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین زائری پس از اکران فیلم در جمع خانواده معظم شهدا گفت: از خداوند سپاسگذارم که ملتی را در پشت صحنه فیلم شیار 143 قرار داد، خواهران و برادرانی که به واسطه دست و قلمشان، آرزوهای ملتی را متبلور کردند. شیار 143 یادآور رنج همه مادرانی است که قلب هایشان از دوری فرزندانشان پژمرده است.

زائری که در تمام طول سخنرانی با چشمان اشکبار سخن می‌گفت افزود: شیار 143 اتفاق کوچکی نیست که تنها از دست یک نفر ساخته باشد، از نویسنده ای شنیدم که می‌گفت هیچ گاه در زندگیم آرزو نکردم یک زن باشم مگر بعد از دیدن شیار 143 و همین مطلب کافیست تا متوجه شویم  مادر داستان با قلب محزون چشم انتظاران چه کرده است.

وی با اشاره به انتخاب حساس موضوع فیلمنامه شیار143 به سکانس ابتدایی فیلم سینمایی «عمر مختار» اشاره کرده و گفت: مصطفی عقاد اولین سکانس فیلم خود را با  نمایی از یک مکتب‌خانه شروع کرد تا به واسطه  نوستالوژی دلنشین معلم با تمام مردم دنیا با هر زبان و  آیینی به سخن بپردازد.

زائری انتخاب نقش مادر از سوی نرگس آبیار را تفکر برتر برشمرد و اظهار داشت: داستان شیار 143 با  روایت دلتنگی و دلدادگی مادر آغاز می شود و با مادر هم به پایان می رسد، مادری که در صمیمت به آنجا رسیده که فرزندانش او را با نام کوچک خطاب می کنند. نمایش همین عشق است که هر بیننده ای را سر شوق می آورد و همه بینندگان را با چشمانی اشک آلود روانه خانه می کند.

حجت الاسلام زائری یادآور شد: من خود یک کرمانی هستم و به واسطه همین قرابت خود را بسیار به داستان نزدیک دیدم. شک ندارم هر کس در هر کجای دنیا که شیار 143 را ببیند با این مادر همراه خواهد شد، مادری که پیام اقتدار و عظمت زنان و مادران جمهوری اسلامی  را در گوش تمام دنیا طنین انداز خواهد کرد. شیار 143 قله رفیع و بزرگی است که با تاسی از وقایع جنگ، داستانی را روایت می کند که شاید ارزش آن را فرزندانمان پس از سال‌ها درک کنند چرا که ما اکنون در بطن این حرکت بزرگ هستیم و شاید نتوانیم بزرگی آن را به درستی درک کنیم.

مدیر مسئول نشریه خیمه با اشاره به تاثیر گذاری شگرف آخرین سکانس فیلم و لحظه قرارگیری مادر در کنار تابوت فرزند، ضمن تبیین مقام معنوی مادران شهدا و ایستادگی مثال زدنی ایشان گفت: ما امروز در مقابل عظمت و پایمردی این مادران بسیار کوچکیم و یقینا تاریخ به بزرگیشان گواهی خواهد داد. بنده سرم را متواضعانه در مقابل اثر بی نظیری که  خانم آبیار و عوامل شیار 143 خلق کرده اند پایین آورده و سر تعظیم فرود می آورم.

زائری ترغیب فیلمسازان، کارگردانان و تهیه کنندگان به ساخت فیلمهایی همچون شیار 143 را مرهون همراهی و تعامل مخاطبان دانست و تاکید کرد: هر کس می خواهد در ثواب ترویج این نوع از فیلم ها کمک کند و در اجر معنوی آن شریک باشد می تواند در هر جایگاهی که قرار دارد، از لباس روحانی مسجد گرفته تا هیات یک معلم ویا حتی یک پدر و مادر به تبلیغ آن در بین نزدیکان خود بپردازد و با خرید یک قطعه بلیط به فراگیر شدن ساخت و تهیه این آثار در سطح جامعه هنری کمک کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نرگس آبیار نه لباس روحانی به تن دارد و نه در تمامی فیلم موعظه ای کرده است. او تنها روضه مظلومیت مردمی را خوانده است که بینندگان عاشقانه با آن اشک ریختند. تماشای فیلم شیار 143 عبادت است و امیدوارم همه مردم در ثواب آن شریک شوند.

بنابراین گزارش، پس از سخنرانی حجت الاسلام زائری، مادر شهید شبستری ضمن تشکر از عوامل ساخت فیلم، شیار 143 را اثر ارزشمندی نامید و گفت: بااین فیلم اشک ریختم و احساس کردم که دوباره جان تازه‌ای گرفته ام. من خودم فرزندم رابرای رفتن به جبهه تشویق کردم و به او گفتم یا سالم برگرد یا شهید شو. الفت داستان رغبتی به رفتن فرزندش به جنگ نداشت و امیدوارم خانم آبیار در آینده  داستان مادری را روایت کند که با آغوش باز، فرزندش را خودش  به جبهه می فرستد.

گزارش فارس حاکی است، در پایان این مراسم تقدیرنامه‌هایی که به امضاء مادران شهید رسیده بود، به نرگس آبیار و محمد حسین قاسمی اهداء شده و از مادران سرافراز چهارده  شهید منطقه چهارده تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها