امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83811
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 31
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: ازدواج، از اعمال مورد تأکید اسلام بوده و اگر از نگاه غیردینی نیز به آن بنگریم، این ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: ازدواج، از اعمال مورد تأکید اسلام بوده و اگر از نگاه غیردینی نیز به آن بنگریم، این پیوند فواید بسیاری برای جسم و جان آدمی داشته و از همین حیث مورد اهمیت است.

مجمع ناشران انقلاب اسلامی در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی اقدام به تهیه و تدوین بسته‌های پیشنهادی در زمینه‌های گوناگون نموده است که در این بسته‌ها دست‌چینی از بهترین کتاب‌های آن حوزه مورد معرفی قرار گرفته است.

آشنایی قبل از ازدواج موضوعی است که مورد توجه قرار بگیرد، این بسته برای کسانی طراحی شده است که تصمیم به ازدواج دارند و می‌خواهند در فرایند ازدواج و در منزلگاه‌های گوناگون علاوه بر انتخابی عاقلانه، خود را برای زندگی عاشقانه آماده و مجهز کنند.

کتاب «مطلع مهر» راهکارهای جامع و کاربردی برای انتخاب همسر را به بحث می‌گذارد. امیرحسین بانکی‌پور فرد قبل از هر چیز درباره فوریت ازدواج سخن می‌گوید و بعد از آن به احراز شرایط اولیه ازدواج می‌پردازد، شرایطی که تحصیل آنها قبل از ازدواج لازم است.

نویسنده جان کلام را در گفتار هشتم جمع‌آوری می‌کند؛ وی با آوردن عبارت‌های متعدد ولی کوتاه، بهترین انتخاب را برای خوانندگان معرفی می‌کند که تفسیر هریک از این عبارات در فصل‌های کتاب به صورت مشروح آمده است.

در پایان متذکر این نکته می‌شویم که به فراخور بحث،‌هر جا احساس نیازی بوده، به برخی روایات استناد شده و روایاتی ذکر شده است و یک فصل از این کتاب هم حاوی برخی از مسائل اعتقادی و مباحث دینی است.

از آنجایی که این امر می‌طلبد یا نویسنده برخوردار از تسهیلات حوزوی باشد و یا از یک متخصص علوم دینی مشورت بگیرد که خوشبختانه از مقدمه این کتاب معلوم می‌شود ایشان از مشورت شخصیت حوزوی هم استفاده کردند که این خود مشکل را حل خواهد کرد.

کتاب «گلبرگ زندگی 1» برگرفته از برنامه گلبرگ زندگی است، محتوای این برنامه مجموعه‌ای از پرسش‌ها و پاسخ‌های مطرح‌شده میان مخاطبان و کارشناسان برنامه بوده است که مجموعه این پرسش و پاسخ‌ها در این کتاب جمع‌آوری شده است. از محاسن این کتاب می‌توان به جدید بودن مطالب و به روز بودن این کتاب اشاره کرد، همچنین مختصر و مفید بودن جواب‌های کارشناس که حاکی از احاطه کارشناس بر جوانب بحث است، در شیوایی و جذابیت این کتاب برای مخاطب افزوده است.

نکته مهم این است که این کتاب برخلاف خیلی از کتب که تنها به ارائه بحث‌های نظری می‌پردازند و هیچ ثمره عملی ندارند، بسیار کاربردی و عملیاتی بوده، لذا برای مردم قابل استفاده است، چرا که به خیلی از افکار و خرافات و یا رسوماتی که در اذهان مردم رخنه کرده به روشنی و زیبایی پاسخ می‌دهد.

نکته مهم دیگر اینکه برخلاف خیلی از کتب روانشناسی و یا حتی مشاوران که فقط به مراجعان خود نسخه می‌دهند، این کتاب علاوه بر اینکه فقط نسخه نمی‌دهد بلکه دارو هم می‌دهد، بنابراین به تمام جوانان در آستانه ازدواج پیشنهاد می‌دهد این کتاب را مطالعه کنند.

روزهای شروع هر کار مهمی توأم با انبوهی از ابهام و اضطراب است، کسی که برای اولین بار یک ماشین را روشن می‌کند و قرار است رانندگی کند، خوب می‌داند که این آغاز چه حسی را با خود دارد، حال تصور کنید قرار است یک زندگی را 60 یا 70 سال برانید، این بسته پیشنهادی تعدادی از کتاب‌های برگزیده با موضوع دوران عقد و نامزدی را معرفی کرده است.

کتاب «همسرگزینی چرا و چگونه؟» به قلم علی احمدپناهی از سوی انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شده است و مؤلف در ابتدای کتاب تعریفی از ازدواج ارائه می‌دهد و در ادامه کتاب، سن مناسب همسرگزینی و آداب آن را بررسی می‌کند، همچنین نویسنده فصلی تحت عنوان جشن عروسی و بایدها و نبایدهای آن می‌آورد که مطالب سودمندی را برای خواننده در این فصل درنظر می‌گیرد.

یکی دیگر از بحث‌های مهم این کتاب که اگر به آن توجه شود سطح رضایتمندی از زندگی زناشویی قطعاً افزایش می‌یابد، مباحثی است که درباره تفاوت‌های جنسی و عاطفی زن و مرد صحبت می‌کند.

ویژگی‌ای که این کتاب را ممتاز کرده است، این است که به دلیل اینکه نویسنده هم از تحصیلات حوزوی برخوردار بوده و هم در رشته روانشناسی تحصیل کرده است خیلی جامع به مباحث پرداخته و جوانب مختلف را درنظر گرفته است.

کتاب «خانواده؛ راهکاری دستیابی به خانواده متعادل» به اساسی‌ترین بنیان اجتماع یعنی خانواده می‌پردازد و راهکارهایی را برای تشکیل یک زندگی موفق و سرشار از رضایت و معنویت همراه با آرامش ارائه می‌کند. آنچه زوج‌های جوان در این کتاب مطالعه می‌کنند،‌مطالب مفید و کاربردی در موضوعات مختلف و لازم برای زندگی زناشویی است. در این کتاب به اهمیت بحث ازدواج و تشکیل خانواده پرداخته و بیان می‌شود که ازدواج از پایه‌های اساسی زندگی انسان محسوب می‌شود. دختر و پسر برای تشکیل این بنیان مستحکم باید تمام امور و برنامه‌های خود را با اصول و موازین دینی، عقلانی، اخلاقی و قانونی تنظیم کنند.

زن و شوهر در امر ازدواج نیازمند آگاهی وسیع و اطلاعاتی ارزشمند هستند تا با مدد از این آگاهی‌ها، انتخاب درست و چگونگی زندگی زناشویی را فرا بگیرند و بتوانند در عرصه زندگی موفق، زندگی سرشار از رضایت و معنویت و آرامش داشته باشند. انتشارات حدیث راه عشق این کتاب را منتشر کرده است.

بسته دیگری که از سوی مجمع ناشران انقلاب اسلامی پیشنهاد شده، بسته‌ای در رابطه با کتاب‌های مرتبط با پایداری روابط زناشویی است.

دکتر عباس پسندیده در کتاب «رضایت زناشویی» با توجه به الگوی خاصی که از آیات و روایات مطرح کرده‌اند به بررسی موضوع زناشویی از دین اسلام پرداخته‌اند. در فصل ابتدایی کتاب، مسئله ازدواج و ترغیب به آن و در بخش بعدی کتاب عوامل پیشینی رضایتمندی در زندگی زناشویی آمده است. در این بخش به دقت در امر انتخاب همسر و ویژگی‌های لازم در انتخاب همسر اشاره می‌شود. فصل انتهایی کتاب به بررسی عوامل پسینی پایداری و رضامندی زناشویی پرداخته است که مهمترین محور در پایداری روابط از منظر اسلام، مودت و رحمت است. البته لازمه تحقق این مهم، تعامل سازنده‌ای است که در ادبیات دینی ما از آن به عنوان حسن معاشرت برای مردم و حسن تبعل (شوهرداری نیکو) برای زنان یاد شده است. در این بخش، موضوعات مختلفی از جمله خوش‌اخلاقی، واکنش مناسب به خوبی و بدی همسر، الگوی تعامل مثبت با همسر و خانواده، واکنش مناسب در زمان حضور و یا غیبت همسر، سازگاری و مدارا با همسر، شادی و نشاط دز خانواده و الگوی مناسب اقتصادی خانواده مطرح شده است. این کتاب را انتشارات صابرین چاپ کرده است.

کتاب «همسران سازگار؛ راهکاری سازگاری» اثر علی حسین‌زاده با بیانی ساده و روان توانسته است مخاطبان زیادی را به طرف خودش جذب کند و در طی چند سال، چاپ‌های متعددی را به خودش دیده است، در سه بخش نوشته شده است، اهم مباحث این کتاب عبارتند از؛ عوامل اخلاقی،‌ عوامل رفتاری و عوامل جسمانی و جنسی مؤثر در سازگاری که در هر بخش به تفصیل بیان شده است. انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) این کتاب را روانه بازار کرده است.

گروه کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به منظور ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب خوب خواندن، اقدام به معرفی کتاب‌های مفید و مؤثر در موضوعات مختلف می‌نماید.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار