امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۳:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83824
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 19
مرتضی رحیمی رئیس اداره سوم دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه در گفت و گو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ...

مرتضی رحیمی رئیس اداره سوم دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه در گفت و گو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در رابطه با انجمن‌های دوستی ایران با سایر کشورها که در نمایشگاه کتاب تهران حضور دارند، توضیح داد.

رحیمی خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی زمینه حضور انجمن‌های دوستی ایران با کشورهای دیگر را در طبقه فوقانی شبستان نمایشگاه کتاب فراهم کرده است. این انجمن‌ها به معرفی فرهنگ کشورها و محصولات فرهنگی آنها می‌پردازد و اطلاعات فرهنگی و ... دراختیار مردم قرار می‌دهد.

وی افزود: انجمن‌های دوستی یک تعداد سازمان مردم‌نهاد هستند که با هدف ایجاد روابط فرهنگی و دوستانه میان کشورها مشغول همکاری هستند.

رحیمی به اهمیت زمینه‌سازی برای حضور این انجمن‌ها اینطور اشاره کرد: نمایشگاه کتاب تهران بزرگترین رویداد فرهنگی کشور است که به صورت بین‌المللی برگزاری می‌شود، پس لازم است تا زمینه حضور این انجمن‌ها در رویدادهای فرهنگی کشور از جمله نمایشگاه کتاب فراهم شود تا تبادلات فرهنگی بین ایران و سایر کشورها گسترش یابد.

رئیس اداره سوم دیپلماسی وزارت امور خارجه به نقش وزارتخانه متبوعش اشاره کرد و گفت: نقش وزارت امور خارجه در این میان نقش نظارتی است ولی باید یادآور شد که این انجمن‌ها مستقل هستند. محور این نمایشگاه چون برپایه کتاب است، باید این انجمن‌ها به ارائه و معرفی کتاب‌های سایر کشورها بپردازند، اما این اجازه که به سایر اقلام فرهنگی نیز پرداخته شود به آنها داده شده است که ممکن است برخی محدودیت‌ها را برای این انجمن‌ها ایجاد کرده باشیم.

وی در پاسخ به نحوه نظارت بر محصولات ارائه‌شده از سوی انجمن‌های دوستی به منظور جلوگیری از تهاجم فرهنگی را اینطور عنوان کرد:‌ افرادی که در این انجمن‌ها حضور دارند، افراد صاحب صلاحیت‌های اولیه هستند و چارچوب‌های فرهنگی را رعایت می‌کنند، اما باید در ارائه محصولات غیرفارسی‌زبان حتماً بحث ترجمه و زیرنویس منظور شود تا سوءتفاهم ایجاد نشود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها