امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۶:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83833
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اراک عباس رجایی ظهر امروز در همایش ملی زیست بوم پایدار و توسعه در اراک اظهار داشت: اگر در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اراک عباس رجایی ظهر امروز در همایش ملی زیست بوم پایدار و توسعه در اراک اظهار داشت: اگر در گذشته‌ توسعه پایدار به عنوان واژه‌‌ای لوکس در جوامع مختلف مطرح می‌شد، اما امروزه توسعه پایدار یک اجبار است، متاسفانه ایران حرکت‌های جدی خود در این راستا را دو دهه دیرتر آغاز کرده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: این در حالی است که در اصل 50 قانون اساسی با شفافیت آمده است فعالیتی که عرصه محیط زیست را به مخاطره می‌اندازد حق فعالیت ندارد، متاسفانه در دهه اخیر که مسائل محیط زیستی پهنای باند وسیع‌تری پیدا کرده، پیوست‌های محیط زیست هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده و صرفا به صورت مطالعه‌ای است.

وی با تاکید بر جدی عمل کردن در مورد پیوست‌های زیست محیطی گفت: بخشی از مشکلات محیط زیست  امروز ناشی از این است که مسئولان بالایی کشور سعی در توسعه سریع کشور داشته‌اند.

*نباید به مسائل محیط زیستی از نگاه اقتصادسنجی نگریسته شود

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس با بیان اینکه نباید به مسائل محیط زیستی از نگاه اقتصادسنجی نگریسته شود، بیان کرد: امروزه برای احیای تالاب‌ها و دریاچه‌ها و کاهش آلودگی هوا باید میلیاردها تومان خرج کنیم و آثار آن آثار کاملی هم نخواهد بود.

وی تاکید کرد: اگر در شهر اراک در 20 سال پیش در حوزه شهرسازی دقت می‌شد، سرعت حمل و نقل مورد توجه قرار می‌گرفت و از تردد خودروهای فرسوده جلوگیری می‌شد، نیازی نبود که امروز هزار میلیارد تومان برای کاهش آلودگی آن هزینه شود.

رجایی ادامه داد: برای صرفه‌جویی در هزینه و داشتن استان و محیط زیستی سالم و کشوری پیشرو باید به موضوعات زیست محیطی نگاه جدی داشت، چهار مقوله خاک، هوا، آب و نور عناصری است که در زندگی حیات را تشکیل می‌دهند، اما امروزه در کشور به صورت عام و در استان این مهم به صورت خاص دچار مخاطره است و کمتر به آن می‌اندیشیم.

*سرطان‌های ثبت شده در اراک رکورددار شده است

وی با اشاره به اینکه کشور باید به سمت تداوم زندگی و جریان کار به پیش رود، بیان کرد: اگر نتوانستیم به این سمت حرکت کنیم، باید تحول ایجاد کنیم، اگر از نظر اقتصادی و اقتصادسنجی به همه مقوله‌ها توجه کنیم نتیجه این می‌شود که شرایطی را به وجود آورده‌ایم که سرطان‌های ثبت شده در اراک رکورددار شده باشد.

*فلسفه جریمه و عوارض آلایندگی صنایع، دادن فرصت برای اصلاح ساختار صنعت است

نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چه کسی به ما اجازه می‌دهد فرصت فرهیخته شدن را از نسل آینده بگیریم تاکید کرد: چه کسی گفته است قانون گرفتن جریمه از صنعت به خاطر عدم رعایت مسائل زیست محیطی می‌تواند درآمد ایجاد کند و درآمد و تامین بودجه کشور را ایجاد کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس یادآور شد: قرار نیست صنعتی درست کنیم که آلوده باشد و جریمه آن را بگیریم تا بودجه کشور را تامین کنیم،‌ فلسفه جریمه و عوارض آلایندگی صنایع، دادن فرصت برای اصلاح ساختار صنعت است.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از مسائل حاشیه‌ای و به وجود نیامدن مسائل سیاسی نباید مماشات کرد، چرا باید وزیر در شرکتی که کارشناسان استان به نقش تخریبی آن در محیط زیست معتقد و با فعالیت آن مخالفند، حضور یابد، این حضور به نوعی عملکرد شرکت را تثبیت می‌کند به طوری که باعث می‌شود رئیس شرکت در نهایت وقاحت اعلام کند به توسعه شرکت ادامه می‌دهد.

* سازمان محیط زیست درب بخش قدیم شرکت آلومینیوم را با قاطعیت ببندد

نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: بیش از 10 سال است  که بحث آلایندگی خطوط قدیمی آلومینیوم و تعطیلی این خطوط مطرح است، با پنج مدیر این شرکت بحث کرده‌ایم.

وی ادامه داد: معتقدیم که اگر بخش قدیم شرکت آلومینیوم آلوده‌کننده است سازمان محیط زیست با قاطعیت درب آن را ببندد، چرا دروغ تاریخی را در شهر اراک طراحی کرده و مردم را می‌ترسانیم که اگر خطوط قدیم آلومینیوم تعطیل شود 3 هزار کارگر بیکار می‌شوند.

*با انتشار دروغ در مورد آلومینیوم‌سازی سوء مدیریت‌های خود را پوشش ندهیم

رجایی اظهار داشت: ما باید در کنار 3 هزار کارگر کارخانه به 700 هزار جمعیت اراک نیز توجه کنیم و با انتشار این دروغ تمام سوء مدیریت‌های خود را پوشش ندهیم.

وی افزود: در مجلس چهار قانون در توسعه محیط زیست مطرح و قانون هوای پاک، ارزیابی محیط زیست، قانون تالاب‌ها و قانون حفاظت از خاک در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفته است که در قانون هوای پاک راهکارها تعریف و برای حل مسائل زیست محیطی از جمله ریزگردها و پروژه‌های زیست محیطی تاکید شده است.
انتهای پیام/87002‌/ش40/ث3001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها