امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۲۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83841
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی صبح امروز ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی صبح امروز پنجشنبه 18 اردیبهشت با حضور در نمایشگاه کتاب تهران از بخش‌های مختلف آن بازدید کرد.

وی پیرامون دیپلماسی فرهنگی مقدم بر دیپلماسی سیاسی و از جمله اموری است که سازمان فرهنگ و ارتباطات در آن باید نقش محوری ایفا کند، اما طی سال‌های اخیر فعالان فرهنگی همواره از فعالیت رایزنان فرهنگی در خارج از کشور انتقاد داشته و آن را تنها محدود به انتشار کتاب و فعالیت‌های روتین می‌دانستند. در تشریح برنامه های خود برای دیپلماسی فرهنگی گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حوزه نشر فعالیت چشمگیری داشته است.  18 عنوان از کتاب‌های این سازمان برگزیده کتاب سال شناخته شده‌اند.

ابراهیمی ترکمان ادامه داد: بیش از 2500 عنوان کتاب از ابتدای تأسیس رایزنی‌های فرهنگی به زبان های مختلف ترجمه و منتشر شده است، به گونه‌ای که برخی از آنها در برخی کشورها به کتاب درسی تبدیل شده و در برخی دیگر از کشورها حائز رتبه برتر شده‌اند و جوایزی را به خود اختصاص داده اند. اما به دلیل اینکه اخبار فعالیت‌های سازمان در سطح کشور کمتر منعکس نشده انتقاداتی این چنین در راستای فعالیت رایزن‌های فرهنگی مطرح می‌شود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تصریح کرد: یکی از کارکردهای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایجاد ارتباط فرهنگی میان داخل و خارج کشور است، بسیاری از نهادهای فرهنگی داخلی که با نهادهای همتای خود در خارج از کشور ارتباط دارند، به واسطه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ارتباط خود را ایجاد کرده‌اند. اگر می‌بینید کتابخانه ملی ایران با کشوری تعاملات کتابخانه‌ای برگزار می‌کند و این تعاملات منجر به انعقاد قراردادهای همکاری می‌شود، این سازمان فرهنگ و ارتباطات است که در ایجاد این ارتباطات دخیل است. واقعیت این است که رایزن‌های فرهنگی ما در کشورهای مختلف تلاش‌های بسیاری برای ایجاد این روابط انجام می‌دهند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین در پاسخ به فارس که آیا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برنامه‌ای برای میهمانان ویژه نمایشگاه کتاب در سال‌های آتی و و حضور کشورهایی دارای نشر برتر به عنوان میهمان ویژه دارد؟ گفت: البته امسال اینگونه نیست که تنها افغانستان در نمایشگاه حضور داشته باشد، هم‌اکنون یک هیأت بلندپایه به همراه رئیس فدراسیون روسیه در نمایشگاه کتاب تهران حضور دارند که حضورشان در سال‌های گذشته موجب شده کارهای مشترکی با ناشران ایرانی انجام شود. نمونه آن انتشار کتاب‌های ایران در کشورهای مختلف به ویژه کتاب‌های مرحوم آذریزدی است.

وی ادامه داد: امسال هم از افغانستان و هم از روسیه و هم از کشورهای مشترک‌المنافع و کشورهای عربی در نمایشگاه حضور دارند که خوشبختانه حضور این کشورها در نمایشگاه موجب ایجاد ارتباطات بعدی خواهد شد و نوعی مسیر برای انتقال فرهنگ ایرانی به غیرایرانی را هموار می‌کند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها