امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۳:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83842
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست چشم انداز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی و رونمایی از آثار و خاطرات ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست چشم انداز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی و رونمایی از آثار و خاطرات وزیر ارشاد ظهر امروز در سرای اهل قلم برگزار شد.

در این مراسم دکتر میرداد، معاون تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی و دکتر تبرائیان، پژوهشگر برتر حوزه تاریخ و همچنین علی جنتی، وزیر ارشاد حضور داشت.

در ابتدای این نشست میرداد در خصوص اتفاقاتی که در مرکز اسناد انقلاب اسلامی در حوزه تاریخ شفاهی افتاده است، گفت: مرکز اسناد از مجموعه نهادهای غیردولتی است که کارهای پژوهشی، اسنادی و همچنین حوزه تاریخ شفاهی و خاطرات انجام داده است.

وی افزود: مهمترین منابع تاریخ انقلاب اسلامی همین خاطرات هستند اما ما نباید از اتفاقاتی که در این 30 سال جمهوری اسلامی گذشته است، غافل شویم.

میرداد افزود: یکی از ایراداتی که به خاطرات شفاهی وارد است این است که آدم ها از خاطره فاصله گرفته اند و ممکن است که آن اتفاق را یادشان رفته باشد.

وی در ادامه با اشاره به ارائه آماری از سوی مرکز اسناد گفت: در مجموع 21 هزار ساعت که بیش از 60 هزار عنوان کتاب می شود را به عنوان خاطرات مختلف گردآوری کرده ایم.

در ادامه این نشست تبرائیان، پژوهشگر تاریخ گفت: بدون تردید تاریخ هویت یک ملت را شکل می دهد و ضرورت دارد که ما رخدادهای تاریخی را آگاهانه و موشکافانه رصد کنیم زیرا سرنوشت یک ملت به شمار می آید.

وی افزود: 164 شبکه خارجی در خارج از کشور فعال هستند و اکثر آنها به موضوع تاریخ می پردازند و بالغ بر 1000 ساعت برنامه علیه رهبری در این برنامه ها ساخته شده است.

وی افزود: افرادی مثل محسن کدیور که به شدت در عرض یک سال اخیر فعال شده است و برنامه های مختلفی را به خصوص در خصوص مرجعیت ساخته اند و حتی گاهی استیضاح رهبری را مطرح می کنند ما باید برای مقابله با آنها کاری را انجام دهیم.

این محقق بیان داشت: کارهایی که آنها انجام می دهند در رسانه های دیداری و شنیداری و رسانه های مکتوب منعکس می شود همه جهت دار است و باید با همه این ها مقابله کرد.

تبرائیان ادامه داد: ما در عرصه تاریخ باید به سراغ کسانی برویم که شخصیت های کمتر برخوردار تاریخی برویم.

 

* جنتی: انقلاب اسلامی هم ممکن است دچار تحریف شود

همچنین در ادامه این نشست علی جنتی، وزیر ارشاد در خصوص اهمیت تاریخ گفت: انقلاب اسلامی یکی از بزرگ ترین رویدادهای معاصر است اما ممکن است این رویداد هم مثل دیگر رویدادهای تاریخ دچار تحریف شود.

وی افزود: ما بالاتر از سخنان پیامبر نداریم اما سخنان پیامبر نیز گاهی دچار تحریف شده است، پس در مورد انقلاب ما هم ممکن است این اتفاق بیفتد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: یکی از رسالت های اساسی ما این است که تاریخ انقلاب درست ثبت شود من به دلیل شرایط زندگی ام که از سال 1340 در قم زندگی می کردم شروع به نوشتن خاطراتم تا پایان دهه 60 کردم و امروز که این خاطرات را می خوانم برای خودم هم بسیار جالب است.

جنتی گفت: بنده توفیق پیدا کردم که در لبنان و سوریه نیز فعالیت داشته باشم و همراه با مبارزان ایرانی و ارتباط نزدیکی با جنبش فلسطین داشته باشم که همه آنها را ثبت کرده ام و حتی قبل از شروع جنگ و پس از آن چند سالی را که در منطقه خوزستان بودم و زمانی که مقام معظم رهبری در روزهای ابتدایی جنگ به آنجا آمدند را نیز در خاطراتم ثبت کرده ام.

وی در پایان ثبت تاریخ شفاهی را بسیار مهم دانست و گفت: مرکز اسناد کار بسیارمهمی را در این زمینه به دوش دارد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها