امروز : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۱۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83845
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 31
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: آگاهی از تفاوت های جنسیتی علاوه بر آنکه به زن و مرد می کند تا بتوانند به عنوان زوجی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: آگاهی از تفاوت های جنسیتی علاوه بر آنکه به زن و مرد می کند تا بتوانند به عنوان زوجی موفق در کنار هم سال ها خوشبخت زندگی کنند، به والدین نیز کمک می کند تا بدانند و بتوانند با فرزند دختر و پسر خود نوعی از رفتار را برگزینند که مناسب جنسیت فرزندشان باشد. با رفتاری این چنینی است که بخشی از مشکلات رایج بین والدین . فرزندان کاهش می یابد و والدین می توانند با درکی بهتر از دنیای درون فرزندان خود، آن ها را در پیمودن مسیر رشد و تعالی بهتر یاری رسانند.

 

بسته های پیشنهادی کتاب های روانشناسی تربیت دختران و پسران دو بسته ای است که مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نمایگاه کتاب عرضه کرده و در اختیار بازدیدکنندگان از بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران قرار داده است.

 

کتاب «با دخترم: ویژه والدین و مربیان دختران نوجوان» که با عنایت به منابع غنی اسلامی نوشته شده است، به والیدن و مربیان دختران نوجوان کمک می کند که با آگاهی از وضعیت روانشناختی فرزند نوجوان و بحران هایی که در این دوره سپری می کنند، با علم و آگاهی به نیازشان پاسخ مناسب دهند. این کتاب که کتاب جامعی است و تقریبا تمام تلاش نویسندگان کتاب بر این بوده که تمام مسائل این دوران را شناسایی و بیان کرده باشند، در 10 فصل به طور مفصل نوشته شده است که در این 10 فصل به مسائل مهمی همچون، دوران بلوغ و اهمیت آن، موفقیت نوجوان و راهکارهای آن، نوجوان و دوستی ها، سلامت و بهداشت جسم و روان دختران، دوران قاعدگی، آسیب شناسی دوران نوجوانی، مسائل جنسی، والدین و فرزندان، تحصیل و احکام دختران نوجوان اشاره شده است. این کتاب به قلم علی احم پناهی و داود حسینی از سوی انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) منشتر شده است.

«پسرها چه می پرسند»، همانطور که از اسم کتاب مشخص است محوریت کتاب پرسش هایی است که در میان پسران  رایج است. سوالات این کتاب در 11 موضوع دسته بندی شده است که در هر موضوع سوالات متناسب با آن موضوع طرح شده است. این موضوعات عبارتند از: بلوغ و تکلیف، غرزه جنسی، راه های مقابله با مشکلات جنسی، ارتباط دختر و پسر، محرم و نامحرم، اعتیاد، رفتار با والدین، ازدواج، زینت و زیبایی، آرایش و پیرایش، درمان وسواس و یک بخش نیر به سوالات متفرقه اختصاص داده شده است. نویسنده کتاب در موضوعاتی که متخصصان خاصی مانند مراجع در موضوعات احکام شرعی، از نظرات اصحاب علم و نظر در همان رشته و موضوع استفاده کرده است. از محاسن کتاب می توان به کاربردی بودن موضوعات و سوالات اشاره داشت، که اگرچهپاسخ ها کوتاه هستند و گاهی اوقات کافی نیستند ولی کلیت کتاب برای دو دسته از افراد مناسب  است: برای محققان و مبلغانی که با جوانان و نوجوانان سر و کار دارند و باید با سوالات رایج آنها آشنا شوند و دسته دیگر پسران جوانی هستند که با خواندن این کتاب می توانند به پاسخ برخی از سوالات و پاسخ شبهات دست پیدا کنند. کتاب «پسرها چه می پرسند» را محمود اکبری تالیف کرده و نشر سنابل منتشر نموده است.

کتاب های حوزه روانشناسی و امور تربیتی برای گروه کودکان و نوجوانان بسیار است و در این زمینه مجمع ناشران انقلاب اسلامی اقدام به توزیع بسته هایی چون: پرورش خلاقیت فرزند، فرزندپروری از راه بازی، پرورش هوش فرزندان، پرورش فرزندان شاد، رفتار والدین با فرزندان، آموزش مهارت های زندگی، رشد تفکر کودک، روان شناسی مساله بلوغ و تربیت جنسی فرزندان نموده است که در صورتی که بخواهیم به معرفی کتاب های این بسته بپردازیم از حوصله این مطلب خارج خواهد شد. می توان برای اطلاع کاملتر در زمان مراجعه به سالن یاس در بخش انتهایی شبستان از تمام بسته ها اطلاع پیدا کنید.

یکی از وظایف والدین در فرزندپروری این است که تا آنجا که امکان دارد توانایی مهارت زندگی فرزندان خود را افزایش دهند. معنی این سخن این است که ما والدین علاوه بر خرسندی از استعداد بالای فرزند خود باید بدانیم که اگر این استعداد با مهارت های لازم قرین نشود ممکن است در سال های آینده نه تنها فرزندانمان در عرصه های مختلف از دیگران پیشی نمی گیرد بلکه شاهد شکست های تلخ او خواهیم بود.

«کتاب الفبای زندگی برای کودکان» مطالبی را درباره خانواده و اصولی که موجب تحکیم خانواده می شود ارائه می کند. این کتاب می تواند هب این سوال پاسخگو باشد که والدین چه حقوقی بر فرزندان دارد و فرزندان نیز چه حقوقی بر والدین دارند. به راستی چه زمانی باید این مسائل را آموخت؟ متاسفانه بسیاری از این مسائل را در دوران کهنسالی و از تجربیات زندگی یاد می گیرند و این کتاب می تواند با استفاده از آیات و روایات راهنمای مناسبی برای آشنایی با اموری باشد که در زندگی می تواند کارآمد باشد. از جمله محاسن این کتاب پرداختن به مسائلی است که در زندگی کاربرد دارد و تقریبا همه زوج ها با این مسائل مواجه می شوند و برای این امر از رهنمودهای اسلام کمک گرفته شده است. برخی مسائلی که به آن اشاره شده است عبارتند از: معیارهای ازدواج و همسر نمونه، اختلاف در خانواده و داوری برای حل این اختلاف، موازنه دخل و خرج در زندگی، وظایف اعضای خانواده در قبال یکدیگر، مشورت و تاثیر آن، تربیت فرزندان و ... . «الفبای زندگی برای کودکان» به قلم ماندانا سلحشور است که انتشارات نقش و نگار آن را چاپ کرده است.

از دیگر موضوعاتی که به معرفی یک کتاب از آن می پردازیم موضوع پرورش هوش فرزندان است. در کتاب «150 بازی کودکانه جهت تقویت هوش» با توجه به سن کودکان از مان تولد تا شش سالگی بازی ها و سرگرمی هایی آموزش داده شده که با انجام این بازی ها می تواند به تدریج هوش و استعداد کودکان را افزایش دهد. در ابتدای هر فضل جدولی ذکر شده و هر بازی بر اساس وسائل نقلیه، سالن های انتظار، در منزل، در پارک و ... شماره گذاری شده است. در کتاب حاظر می توان پشنهاداتی برای کودکانی که هیچ تناسبی با سن خود ندارند پیدا کرد. بیشتر این بازی ها مستلزم داشتن ابزارهای مخصوصی نیست و می توان به راحتی آن را انجام داد.

در موضوعات مرتبط با کودک و نوجوان، کتاب بسیار است اما شناخت و انتخاب از میان آن ها کاری دشوار است که گروه کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در نظر دارد با معرفی کتاب خوب به بازدیدکنندگان خود، حرکتی در زمینه معرفی و شناساندن کتاب آغاز کرده باشد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها