امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۴:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83878
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۶
تعداد بازدید: 64
گروه کتاب و ادبیات، رقیه عزیزی شیرکوهی؛ کتاب «عباس دست طلا» نوشته «محبوبه معراجی‌پور» با موضوع داستانی از زندگی «حاج عباس‌علی باقری» یکی از کتاب‌های ...

گروه کتاب و ادبیات، رقیه عزیزی شیرکوهی؛ کتاب «عباس دست طلا» نوشته «محبوبه معراجی‌پور» با موضوع داستانی از زندگی «حاج عباس‌علی باقری» یکی از کتاب‌های پرفروش نشر «فاتحان» در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران محسوب می‌شود که مقام معظم رهبری نیز بر این کتاب عنایاتی داشته و تقریظی بر آن نگاشته‌اند.

در این راستا به سراغ «محبوبه معراجی‌پور» نویسنده کتاب «عباس دست‌طلا» رفته و با وی درباره چگونگی نگارش این اثر به گفت‌وگو پرداختیم که در ذیل از خاطرتان می‌گذرد:

* این اثر سیزدهمین کتابی است که در حوزه ادبیات دفاع مقدس نوشته‌ام

خانم معراجی‌پور کتاب «عباس دست‌طلا» چندمین اثر شما در حوزه دفاع مقدس است؟

فکر می‌کنم سیزدهمین کتابی است که در حوزه ادبیات دفاع مقدس به چاپ رسانده‌ام، اما تاکنون آثار بسیاری در همین حوزه در قالب رمان، داستان بلند و خاطره داشته‌ام.
 


 

* کتاب «عباس دست طلا» نمونه‌ای از مدیریت جهادی مردم در  هشت سال دفاع مقدس است

چه شد که شما به سراغ نگارش خاطرات عباس‌علی باقری رفتید؟

نشر فاتحان به بنده پیشنهاد نگارش چند کتاب را داده بودند که یکی از آنها همین کتاب «عباس دست‌طلا» بود و بنده هم خاطرات آقای عباس‌علی باقری را انتخاب کردم. مدیریت انتشارات فاتحان درباره این شخصیت توضیحاتی به بنده دادند و گفتند این فرد یکی از صنعت‌گرانی است که در هشت سال دفاع مقدس حضور فعال داشته است و به جای گرفتن اسلحه در دست، آچار پیچ‌گوشتی در دست گرفتند که این مهم برایم بسیار جذاب بود و همین موضوع باعث شد تا به نگارش خاطرات این فرد علاقمند شوم.

آقای عباس‌علی باقری، فردی بسیار باوفا و باخلوصی هستند که در طول هشت سال دفاع مقدس با همان خلوص و با یک مدیریت جهادی در آن دوران حضور داشته و به فعالیت مستمر پرداختند که همین کارهای باخلوص امثال آقای باقری، باعث پیروزی ما در جنگ شد.

این کتاب تنها برای این نیست که بخواهد معرف بنده به عنوان نویسنده و یا آقای حاج عباس باقری را بزرگ کند بلکه در اصل، این کار یک نمونه‌ای از مدیریت جهادی مردم است؛ یعنی می‌خواهد نشان دهد که مردم در هشت سال دفاع مقدس در صحنه حضور مؤثر داشته‌اند.

* کتاب «عباس دست‌طلا»، عشق ورزیدن به رهبر است

کتاب «عباس دست‌طلا»، کتاب کار و عشق ورزیدن به میهن است و درنهایت عشق ورزیدن به رهبر است. به نظر بنده، خوب است که مردم در این مقطع زمان، به همین شکل جهادی حضور پیدا کنند و بنده هم از نشر فاتحان که این شرایط را برایم به وجود آوردند و باعث آشنایی‌ام با آقای باقری شدند تشکر می‌کنم، چرا که از سال 80 در حوزه ادبیات دفاع مقدس قلم می‌زنم، اما این حوزه برایم تازگی خاصی داشت و برایم بسیار زیبا و جذاب بود و آقای باقری هم خاطرات خود را بسیار زیبا و صادقانه توضیح داد و بنده هم آنها را صادقانه نوشتم.
* این کتاب روایت کسانی است که در جنگ تحمیلی به جای اسلحه، آچار و پیچ‌گوشتی به دست گرفتند

خانم معراجی‌پور، موضوعات بسیاری از جنگ تحمیلی همچنان مغفول واقع شده است، چرا شما به حوزه صنعت‌گران روی آوردید؟

به خاطر اینکه باید وسیله نقلیه‌ای وجود داشته باشد تا رزمندگان را به خط مقدم برساند، اتفاقاً خیلی اهمیت داشت و بیانات مقام معظم رهبری باعث شد به این سمت گرایش پیدا کنیم که چه کارهایی باید در حوزه ادبیات دفاع مقدس انجام دهیم که مهمترین آن پشتیبانی جنگ بوده است.

این افراد در جنگ تحمیلی به جای اسلحه آچار و پیچ‌گوشتی به دست می‌گرفتند و ماشین‌های ترکش‌خورده را درست کرده و آماده جبهه می‌کردند تا رزمندگان دوباره سوار بر آنها شوند؛ یعنی در واقع اگر ماشین نبود، چگونه می‌توانستیم رزمنده‌ها را به خط مقدم برسانیم، که این بسیار بااهمیت است.

اکنون هم به این موضوع تأکید می‌کنم کتاب «عباس دست‌طلا» یک کتاب کار است؛ یعنی در واقع این کتاب، کتاب مردم است و حضوری که آنها در هشت سال دفاع مقدس داشتند، آن هم حضور جهادی مردم.

مردم در آن زمان با کمبود مسائل مالی مواجه بودند و در هشت سال دفاع مقدس نیز رزمندگان ما مُرفه نبودند و گاهی آنها ناهار و شام هم نداشتند و از جیب خودشان برای خرید اغذیه اقدام می‌کردند و بلافاصله کار انجام می‌دادند و درنهایت کار و تلاش اولین حرف را در این کتاب می‌زند و فکر می‌کنم که اکنون هم در جامعه باید حضوری پرتوان، فعال، شاد و روحیه بالا داشته باشیم.

بنده خودم اینگونه هستم یعنی هر چقدر بیشتر می‌نویسم و بیشتر کار می‌کنم و ساعت کاری‌ام افزایش می‌یابد، شادترم.

* شهادت فرزند آقای باقری بنده را تحت تأثیر قرار دارد

چه قسمتی از کتاب «عباس دست‌طلا» را بیشتر دوست دارید و باعث جذب شما شده است؟

همه قسمت‌های کتاب جذاب بوده و حرف‌های جدیدی بود و نه تنها برای خاطب بلکه برای خودم هم تازگی داشت و نمی‌توانم آن را مجزا کنم، یعنی همه قسمت‌های کتاب جاذبه دارد و تنها بخشی که بنده را خیلی تحت‌تأثیر خود قرار داد، شهادت فرزند آقای باقری است چرا که فرزندشان به عنوان وردست‌شان شرکت می‌کردند و شاگردی می‌کرد، اما وقتی می‌بینند که رزمندگان به جبهه می‌روند، بعد از مدتی به شهادت می‌رسند، آن هم با وجود اینکه پدر شهید محسوب می‌شوند و در رفاه کامل به سر می‌بردند، اما به خاطر آرمان‌های مقدسی که دارد برای وطن، مردم و کلام رهبرش در جبهه‌ها حضور می‌یابد که این باعث می‌شود حتی بعد از شهادت فرزندش بیشتر در آنجا حضور یافته و لحظه‌ای از ساعت کاریش نیز کاهش نمی‌یابد که برای من بسیار جذاب است.

* از دیدار مقام معظم رهبری با کارگران اتحادیه صنعت‌گران بی‌اطلاع بودم

آیا خانم معراجی‌پور شما هم در زمان دیدار مقام معظم رهبری با کارکنان اتحادیه صنعت‌گران حضور داشتید؟

نه، متأسفانه حضور نداشتم یعنی خبرم نکردند.

* توصیه‌ام به نویسندگان ادبیات دفاع مقدس، توجه به ناگفته‌ها و جاذبه‌های جنگ است

توصیه شما به نویسندگان ادبیات دفاع مقدس چیست؟

معتقدم نویسندگان ادبیات دفاع مقدس باید به دنبال ناگفته‌ها و جاذبه‌های جنگ بگردند،‌ اکنون این اتفاق صنعتگران و مسائل پشتیبانی جنگ چیزی است که قدری مغفول مانده است و آنقدر هم این افراد زیاد هستند که بنده همچنان معتقدم کتاب «عباس دست‌طلا» بزرگ کردن عباس‌علی باقری و نویسنده کتاب نیست، چون فراوان از این دست افراد وجود دارد که می‌توان به آنها مراجعه کرد و می‌توان از آنها درس‌های زیادی آموخت.

بنده از این افراد از جمله عباس‌علی باقری درس تلاش، همت، صداقت، ایثار و فداکاری آموخته‌ام و در اینجا نیز از سردار ناظری که این شرایط را فراهم کردند تشکر می‌کنم. 

* رضایت مخاطبان کتاب «عباس دست طلا» از لحن روایت‌کننده این اثر

خانم معراجی‌پور مخاطبان بسیاری علاقمند به مطالعه کتاب «عباس دست‌طلا» هستند، وقتی شما را می‌بینند چگونه برخورد می‌کنند؟

اکثر مخاطبان کتاب «عباس دست‌طلا» که وقتی بنده را می‌بینند ابراز علاقه می‌کنند و از لحن کتاب بسیار راضی بودند و برخی‌ها بیان می‌کنند از محتوای این کتاب بسیار بهره‌مند شده و باعث جذب رضایت‌شان شده است که برای بنده همه این موارد یک درس است یعنی کار بنده را برای نگارش آثار بعدی سخت‌تر می‌کند و خوشحالم که توانسته‌ام با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنم.

* روایت «محبوبه معراجی‌پور» پس از فهمیدن تقریظ رهبر انقلاب بر این کتاب

وقتی شنیدید مقام معظم رهبری بر این کتاب تقریظ نوشتند چه احساس به شما دست داد؟

روی زمین نبودم، گویا در آسمان‌ها سیر می‌کردم، آنقدر خوشحال شده بودم که احساس می‌کردم بر روی زمین نیستم، البته ناگفته نماند تنها یک هفته است که از این موضوع مطلع شده‌ام و دو روز است که اعلام رسمی شده است، اما بسیار خوشحالم و اکنون احساس می‌کنم وظیفه من بسیار سنگین‌تر از گذشته شده و بیشتر باید برای مردم کشورم فعالیت کنم.

مقام معظم رهبری بر مدیریت جهادی و اقتصادی و کار و تلاش جوان‌ها تأکیدات بسیاری داشته‌اند که بنده هم یک فردی از یکی از آحاد جامعه به شمار می‌روم، به همین منظور سعی می‌کنم در این کار بهترین‌ها باشم، چرا که در این کار با صداقت کامل و بدون هیچ توقعی از ساعت 6 صبح تا 24 نیمه شب کار می‌کردم آن هم با عشق.

براساس این گزارش محبوبه معراجی‌پور متولد اسفند سال 1351 است که تاکنون بیش از 14 عنوان کتاب در حوزه ادبیات دفاع مقدس نظیر؛ «چایخانه»، «لطفاً ساکت» و «بوسه‌گاه زینب» منتشر و روانه بازار نشر کرده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها