امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۲:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83879
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۶
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، امیرمسعود شهرام نیا، قائم مقام بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب در جمع ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، امیرمسعود شهرام نیا، قائم مقام بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال فارس در خصوص برایند شما از نمایشگاه امسال چیست، اظهار داشت: در مجموع نمایشگاه بیست و هفتم بسیار آرام و خوب بوده است، طبعا نقاط ضعف وقوت فراوان داشته، اما در مجموع نمایشگاه با یک نظم منطقی جلو رفت.

وی افزود: نمایشگاه امسال نقاط قوتی به عنوان برجستگی نسبت به نمایشگاه های گذشته داشته است، البته ایرادهایی هم وجود دارد که به ساختار نمایشگاه یا مکان نمایشگاه برمی گردد که محسوس است، اما در مجموع ارزیابی مثبتی دارم و تا حالا نمایشگاه را به نسبت اهدافی که برایش پیش بینی شده است موفق می دانم.

* رایزنی برای مکان دائمی نمایشگاه کتاب/تشکیل کمیته ای برای انتخاب مکان دائمی

شهرام نیا در پاسخ به سوال دیگر فارس در خصوص رایزنی برای مکان برگزاری نمایشگاه با مسئولانی که برای بازدید آمدند گفت: شاه بیت همه گفتگوهای ما با همه مسئولان از جلسه ای که با وزیر ارشاد داشتیم تا جلسه ای که قبل از نمایشگاه با استاندار تهارن داشتیم، شهرداری رئیس شورای شهر حتی معاونان مقام معظم رهبری در خصوص این موضوع صحبت کردیم.

قائممقام نمایشگاه کتاب ادامه داد: همه مسئولان مکان فعلی را مناسب این رویداد بزرگ نمی دانند، منتها برای جایگزین و راه حل نظرات کمی متفاوت است، دوستان در شهرداری و شورای شهر گزینه شهر آفتاب را بهترین گزینه می دانند، و قرار شده است بعد از پایان نمایشگاه یک کمیته ای مسئول پیگیری این موضوع بشوند و بازدیدی اتفاق بی افتد؛ اگر برای نمایشگاه آینده آماده شد مدنظر قرار بگیرد.

* 4 گزینه انتقال نمایشگاه کتاب/شهر آفتاب گزینه ای با مزایای بهتر

شهرام نیا با بیان اینکه گزینه های دیگر هم مدنظر است، گفت: مصلی یکی از گزینه ها است که به هرحال گزینه روی میز است تا باغ کتاب تهران تا محل فعلی سازمان فرهنگ و ارتباطات، یا یک گزینه دیگر در جکیمیه تهران که استاندار تهران ان را پیشنهاد کرده اند، بهترین غیر از مصلی، شاید همان شهر آفتاب باشد البته گزینه نمایشگاه های بین المللی هم مطرح است که آن هم مشکلات خاص خودش را دارد.

* تا شهریور کارهای ساختمانی شهر آفتاب تمام می شود

وی بیان داشت: احتمال جابه جایی نمایشگاه از مکان فعلی زیاد شده است، اما قطعیت آن در ماه های آینده مشخص می شود، بنده اخیرا از شهر آفتاب بازدید نکرده ام، اما مسئولان شهرداری اعلام کرده اند که تا بهمن ماه کارهای ساختمانی تمام می شود، تجهیزات اصلی نصب می شود، می گویند مترو هم ایستگاهش تا همان زمان آماده می شود، می گویند می توانیم از نوروز آینده آن مکان را به شما تحویل دهیم تا کارهایتان را آماده کنید.

* نگاه تجاری به مکان برگزاری نمایشگاه کتاب نداریم/ توضیح درباره اجاره بهای مصلا

شهرام نیا در پاسخ به پرسش فارس در خصوص اینکه میزان اجاره شهرآفتاب مانند میزان اجاره مصلی خواهد بود، افزود: مشکل مصلی این نیست که فضا برای نمایشگاه مناسب نیست، طبیعتا مثل الان که شهرداری بیشتر هزینه های نمایشگاه را می دهد و به نوعی نمایشگاه را از خودش می داند، امیدواریم که آنجا هم هیمن اتفاق بیافنتد، طبیعتا چون فضا فضای تخصصی می شود بعید است که بخواهند نگاه تجاری و یا درآمدزایی داشته باشند؛ البته در مصلی هم انصافا این نگاه وجود ندارد و بیشتر به خاطر هزینه های عمرانی و مشکلات مالی که دارند، این مسئله منقضی برای این مسئله شده است.

* مالزی، قطر و گرجستان گزینه های روی میز برای مهمان ویژه نمایشگاه سال بعد آتی

قائم مقام نمایشگاه کتاب در پاسخ به پرسشی پیرامون بازدید نکردن مقام معظم رهبری از نمایشگاه کتاب و اینکه بنا دارید کتاب های جدید را برای ایشان ارسال می شود، یا نه گفت: برنامه ای برای این موضوع ترسیم نشده است اما معاونین ایشان و رئیس دفترشان از نمایشگاه بازدید کردند و صحبت هایی مبنی بر این موضوع شده است، حضرت آقا غالبا بسیار به روز هستند و کتاب ها به دست ایشان می رسد و این طور نیست که ایشان منتظر بمانند تا نمایشگاهی برپا شود و کتاب ها را ببینند البته این پیشنهاد، پیشنهاد خوبی است اما می تواند در دستور کار قرار بگیرد.

شهرام نیا در پاسخ به سوال دیگر در رابطه با مهمان ویژه نمایشگاه در سال آینده گفت: امسال انتخاب مهمان ویژه یک آزمایش و سعی و خطا بود شاید یکی از دلایلی هم که دیر اقدام به این کار کردیم و برنامه ریزی ویژه و متفاوتی شکل نگرفت یک دلیل اقتضائات مکان نمایشگاه بود که ما را دچار تردید می کرد.

وی افزود: اتفاقی مبارکی که امسال با انتخاب افغانستان افتاد را حتی ما هم پیش بینی نمی کردیم مهمان بودن افغانستان برکات خوبی برای ما داشت و خوشبختانه اکثریت بخش غیردولتی افغانستان به نمایشگاه آمدند و تمایلات گسترده ای را با ناشران ایرانی انجام دادند با تشکل های نشر دیدار داشتند، با صنوف چاپ جلساتی را گذاشتند و چون سابقه بازدید هیئت ایرانی از افغانستان وجود داشت به خاطر همین مهمان ویژه بودن افغانستان بیش از توقع ما برکت و تاثیر داشت.

قائم مقام نمایشگاه در خصوص مهمانان سال آینده گفت: با بعضی از کشورهایی که به نمایشگاه آمدند گفتگو کردیم از جمله مالزی، قطر و گرجستان اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیدیم، ترجیح ما این است که انتخاب از کشورهای اسلامی باشد و قطعا نمی گذاریم که این انتخاب خیلی دیر شود و بعد از پایان نمایشگاه کمیته بین الملل روی این موضوع کار را شروع کند.

* اخذ وجه نقد از بازدیدکنندگان مطرح شد

این مقام مسئول در خصوص گرفتن وجه نقد از بازدیدکنندگان نمایشگاه گفت: این بحث بارها به شکل جدی و نیمه جدی مطرح شده است و محسناتی دارد. اولین حسن این موضوع این است که می تواند کمک مالی برای نمایشگاه باشد و دومین حسن کمک به تخصصی تر شدن نمایشگاه می کند.

وی افزود: این موضوع باعث می شود تا آمار دقیقی از بازدیدکنندگان در اختیار مسئولین نمایشگاه قرار بگیرد اما چون مصلی اقتضائات خاص خودش را دارد این امکان امسال فراهم نشد و برای سال آینده قرار است قبل از نمایشگاه کار کارشناسی انجام بگیرد و احتمال این اتفاق وجود دارد؛ اما به نتیجه کار کارشناسی نیز بستگی دارد.

شهرام نیا درباره داشتن سند چشم انداز برای نمایشگاه پیرو صحبت های رهبری گفت: ما سند چشم انداز به صورت کلی در همه برنامه ها داریم که در همان سند کلی بحث نمایشگاه نیز دیده شده است اما به عنوان سندی که بشود برنامه های اجرایی را از آن استخراج کرد، نداریم؛ باید برنامه مدون درازمدتی برای این مسئله تدوین شود که این مسئله به دبیرخانه دائمی نمایشگاه برمی گردد و در دستور کار این دبیرخانه قرار دارد.

* کمیته مستندسازی برای اولین بار در نمایشگاه شکل گرفته است

شهرام نیا ادامه داد: امسال کمیته مستندسازی برای اولین بار در نمایشگاه شکل گرفته است و در حال تلاش هستند که تجربه های این نمایشگاه و نمایشگاه های گذشته را مستند کنند تا مورد استفاده دبیرخانه دایمی قرار بگیرد در دبیرخانه دایمی صدور احکام تعیین کمیته ها، تعیین ساختار کمیته ها و همچنین ساختار خود نمایشگاه مورد توجه قرار می گیرد.

شهرام نیا در خصوص واکنش روسای نمایشگاه های کتاب خارجی و همچنین سفرای کشورهای خارجی از نمایشگاه کتاب تهران گفت: بعضی از این افراد بهت زده می شدند و معتقد بودند که این نمایشگاه پرجمعیت ترین نمایشگاه دنیا از جهت بازدید مردمی است.

وی همچنین در خصوص اینکه آیا طرحی برای نمایشگاه داشتید که اجرایی نشده است، گفت: طرح های زیادی بوده است در نمایشگاه ما بعضی مسائل باید بعضی مسائل کمرنگ شود نمایشگاه ما یک وجهه نمایشگاهی دارد که با سالن یاس و بازار جهانی این جنبه امسال تقویت شده است. جنبه فروشگاهی نمایشگاه نیز پررنگ است.

* برگزاری 500 نشست در نمایشگاه کتاب

قائم مقام نمایشگاه همچنین جنبه گردشگری نمایشگاه را خوب دانست و گفت: امسال این جنبه گردشگری با فعالیت های کمیته جنبی پررنگ تر شده است. همچنین جنبه علمی نمایشگاه هم که با حدود 500نشست در نمایشگاه برگزار می شود، این جنبه تقویت شده است.

* بحث اطلاع رسانی پررنگ شد/کارکرد نمایشگاه کتاب باید تغییر کند

شهرام نیا گفت: بحث اطلاع رسانی در نمایشگاه باید پررنگ تر شود و تلاشی در جهت افزایش جنبه نمایشگاهی نمایشگاه اتفاق بیفتد، چون این مسئله به تفکیک مخاطب بسیار کمک می کند تا مخاطبان سرگردان نشوند و به صورت موضوعی به حیطه مورد علاقه خودشان برسند. کارکرد نمایشگاه باید تغییر کنید.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها