امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۳:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83890
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۶
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، در زمانی‌که اتحاد ملی کردستان به رهبری «جلال طالبانی»، رئیس جمهوری عراق ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، در زمانی‌که اتحاد ملی کردستان به رهبری «جلال طالبانی»، رئیس جمهوری عراق اعلام کرد که همچنان پست ریاست جمهوری را حفظ خواهد کرد، اعلام کرد که درحال رایزنی برای یافتن گزینه‌ای مناسب برای تصدی این پست است که از جمله آنها «نجم عمر کریم»، استاندار کنونی کرکوک است.

اتحاد ملی کردستان در ادامه تاکید کرده که پست ریاست جمهوری حق قومی و انتخاباتی کردهاست و در این بین به نظر می‌رسد که ائتلاف دولت قانون اولین جناح و جریان سیاسی عراقی باشد که صراحتاً اعلام کرده به این خواست کردها احترام می‌گذارد.

نامزدهای کرد بهترین گزینه برای ریاست جمهوری

به اعتقاد ائتلاف دولت قانون به رهبری «نوری المالکی»، نخست وزیر عراق نامزدهایی که ائتلاف کردستان برای جانشینی طالبانی، رئیس جمهوری عراق که بیماری او را از عرصه سیاست دور کرده، ارائه داده، بیش از مابقی جریان‌ها و گروه‌های سیاسی عراق شانس تصدی این پست را دارند و دلیل آن وجود شایستگی و تجربه و گرایش‌های ملی‌گرایی و مبارزه با تروریسم برخلاف نامزدهای دیگر جریان‌ها مانند متحدون و نامزد آنها «اسامه النجیفی» است.

در این ارتباط «علی الشلاه»، نماینده ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق می‌گوید که ائتلاف ما امور و قضایا را در مقیاس‌های طایفه‌ای و قومی نگاه نمی‌کند، بلکه از نامزدی ملی سخن می‌گوید که دارای توانمندی‌‌ و شایستگی لازم برای تصدی این پست باشد و به همین دلیل ما در پی چنین شخصیتی هستیم و هر کس دارای چنین ویژگی‌هایی باشد، چه کرد و چه غیر کرد نمی‌توانیم در برابر آن موضع‌گیری کنیم.

وی درباره قصد اسامه النجیفی برای تصدی پست ریاست جمهوری الشلاه می‌گوید: اگر بعضی تصور می‌کنند که می‌توانند نجیفی را به این سمت برسانند، نمی‌توانند، چون وی طی دوره ریاستش بر پارلمان مواضع سوال برانگیزی در قبال بسیاری از امور از جمله تروریسم اتخاذ کرد و این موجب می‌شود تا پارلمان آینده با این خواست وی موافقت نکند.

انسجام مواضع کردها

در مقابل و از کردستان خبرهای بسیاری به گوش می‌رسد که تاکید می‌کند، کردها تلاش دارند، مواضع خود را یکپارچه و منسجم کنند تا هم دستاوردهای قانونی خود را حفظ کنند و هم با دیدگاهی واحد راهی بغداد شوند.

در این چارچوب «محمود عثمان»، یکی از رهبران کردهای عراق در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید که کردها باید به توافق برسند و موضعی واحد اتخاذ کنند.

عثمان تاکید کرد: کردها درحال تماس‌ها و گفت‌وگوهای گسترده با یکدیگر هستند تا درباره طرفی که باید با آن ائتلاف کنند، به توافق برسند، چون ائتلاف و اتحاد در امور ملی و اموری که مربوط به عراق می‌شود، هم اکنون برای کردها امری ضروری است.

وی افزود: من آنقدر که به برنامه‌ها و اجرای قانون و یافتن ابزارهایی برای حل مشکلات کردها و دولت فدرالی توجه دارم به مناصب و تصدی آنها توجه ندارم.

حفظ موقعیت و موازنه در عرصه سیاسی

اما در این خصوص «حیدر الشمری»، کارشناس امور سیاسی عراق می‌گوید: موازنه سیاسی در عراق وابسته به تقسیم پست‌ها و مناصب حکومتی بین جریان‌ها و جناح‌های اصلی است و هرگونه خللی که در این موازنه به وجود آید، عواقبی فاجعه‌بار برای عراق به همراه دارد، به همین دلیل به هیچ وجه نباید به فکر گرفتن منصب ریاست جمهوری از کردها بود، چون این اقدام به معنای برهم زدن این موازنه است.

الشمری می‌افزاید: متحدون نماینده تمام اهل سنت عراق نیستند و دوم اینکه جناح‌ها و جریان‌های سنی عراق هیچ‌گاه از امتیازاتی که دارند، به سود متحدون چشم پوشی نخواهند کرد، بنابراین به نظر می‌رسد، بهترین راهکار حفظ موازنه‌های کنونی حاکم بر عرصه است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها