امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۸:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83914
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۶
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، «طلال البرازی» استاندار حمص، امروز جمعه اعلام کرد که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، «طلال البرازی» استاندار حمص، امروز جمعه اعلام کرد که شهر منطقه حمص قدیم در استان حمص کاملا امن و خالی از افراد مسلح است.

وی از ارتش سوریه به دلیل فداکاری در آزادسازی حمص قدیم از افراد مسلح تقدیر و تشکر کرد.

در همین حال، تصاویر ارسال شده از حمص (از جمله تصاویر شبکه المیادین) نشان می‌دهد که مردم این شهر در حال بازگشت به خانه‌های خود هستند.برخی از مردمی که در حال بازگشت به حمص قدیم بودند، در گفت‌وگو با المیادین، از امن شدن شهر حمص ابراز خوشحالی کردند و اعلام کردند که پس از یک سال و نیم و برخی دیگر گفتند پس از دو سال به شهر خود بازگشته‌اند.
بر اساس توافقی که بین ارتش سوریه و معارضان مسلح در منطقه حمص قدیم صورت گرفت قرار شد تا افراد مسلح به «تلبیسه» و «دار الکبیره» در شمال استان حمص، عقب‌نشینی کنند. به این ترتیب افراد مسلح از حمص قدیم به سمت حمص شمالی خارج شدند و نهایتا حمص از وجود آنان پاک شد.
شهر حمص از اولین شهرهایی بود که سه سال پیش و از مارس 2011 شاهد حضور و نفوذ گروهک‌های مسلح بود.
گروه‌های مسلح در منطقه قدیمی حمص، همچنین خواستار نظارت سازمان‌ ملل بر روند مذاکرات با دولت سوریه شده بودند.
بر اساس توافق آتش‌بس، دولت سوریه 30 اتوبوس تحت نظارت هلال احمر سوریه به حمص اعزام کرد تا افراد مسلح را از شهری که قلب فعالیت گروهک‌های مسلح شمرده می‌شد و حتی در ابتدای بحران، اقدامات مسلحانه به طوری جدی از این شهر آغاز شد، به عقب بازگرداند.
شیوخ وهابی-سلفی گروه‌های مسلح نیز فتوایی صادر کرده‌اند که خروج از مناطق قدیمی حمص جایز است و به این ترتیب این منطقه دیگر منطقه «جهاد» به شمار نمی‌آید.
بر اساس این توافق افراد مسلح حق خارج کردن سلاح‌های سنگین، نیمه سنگین یا مهمات را نداشتند و فقط با سلاح‌های شخصی‌شان از این منطقه خارج شدند.
بسیاری از کارشناسان خروج معارضان مسلح را از حمص قدیم پیروزی بزرگی برای ارتش سوریه می‌دانند که در روند مبارزه با تروریسم دولت سوریه نقطه عطفی به شمار خواهد رفت.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار