امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۹:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83944
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
رخدادهای 19 اردیبهشت 1360 چکیده ارتش عراق پنجشنبه شب گذشته دست به جنایت دیگری زد و با پرتاب 3 موشک زمین به زمین به بخش حمیدیه 17 غیرنظامی را ...

رخدادهای 19 اردیبهشت 1360
چکیده

ارتش عراق پنجشنبه شب گذشته دست به جنایت دیگری زد و با پرتاب 3 موشک زمین به زمین به بخش حمیدیه 17 غیرنظامی را شهید و 40 تن دیگر را مجروح کرد .

دکتر بانکی معاون مهندس بهزاد نبوی وزیر مشاور در امور اجرایی در مصاحبه ای جزئیات میزان و نحوه فروش نفت در بودجه سال 60 را اعلام کرد .

در آمد نفت بیشتر درآمد عمومی سال 60 را تامین می کند و فروش نفت خام به صورت معامله پایاپای و در قبال دریافت اسلحه و کالاهای ضروری صورت خواهد گرفت .

آیت الله خامنه ای دبیر و سخنگوی شورای عالی دفاع : کلیه مناطقی که در حاشیه مرزی کردستان در اختیار دشمن بوده اکنون در اختیار نیروهای جمهوری اسلامی است .

جنبش جمهوری خواه ایرلند شمالی بعد از ظهر دیروز پیامی خطاب به امام خمینی رئیس جمهور دولت و نهادهای انقلابی کشورمان ارسال داشت .

مواضع بین المللی شما در مورد اصول استقلال هدفی است که ما پس از آزاد ساختن خود از یوغ امپریالیزم بریتانیا آرزوی کسب آن را داریم .

شورای نامگذاری شهر تهران به منظور تجلیل از جانبازی بابی ساندز چریک مبارز ارتش جمهوری خواه ایرلند خیابان محمد همایون واقع در ضلع غربی سفارت انگلیس را به نام بابی ساندز نام گذاری کرد .

وزارت خارجه کشورمان در اطلاعیه ای ضمن حمایت از نیروهای باز دارنده عرب در لبنان تاکید کرد : طرح تشکیل نیروهای بین المللی در لبنان مقدمه ای است برای تجزیه این کشور.

هفته نامه لبنانی امل ارگان جنبش امل لبنان در شماره امروز خود نوشت در جریان اشغال مرکز نظامی مزدوران بعث عراق در حومه بیروت مدارکی به دست آمد که ارتباط رژیم صدام با رژیم صهیونیستی را ثابت می کند.

شهربانی از مردم درخواست کرده است با هوشیاری کامل مراقب اعمال ضد انسانی افرادی که با بمب گذاری در اتومبیل های شخصی و عمومی باعث خسارات جانی و مالی می گردند باشند.

آیت الله موسوی اردبیلی لایحه قصاص را تائید کرد

آیت الله موسوی اردبیلی دادستان کل کشور که برای شرکت در سمینار روحانیون استان های آذربایجان شرقی و غربی وارد تبریز شده بود در مصاحبه ای لایحه قصاص را تائید کرد. وی اظهار داشت : این لایحه مورد تائید من است و اشکالاتی را هم که به آن می گیرند زیاد وارد نیست .  وی در مورد فعالیت گروهک ها گفت برنامه دادستان جدا از برنامه دولت نیست و دولت برنامه اش را در این مورد اعلام کرده است . (1)

موشک های عراق محله فقیر نشین اهواز را به خاک و خون کشید

ارتش عراق پنجشنبه شب گذشته دست به جنایت دیگری زد و با پرتاب 3 موشک زمین به زمین به بخش حمیدیه 17 غیرنظامی را شهید و 40 تن دیگر را مجروح کرد .  گزارش های رسیده حاکیست که در همین حال ارتش عراق با توپخانه نیز به حمیدیه حمله کرد و حملات توپخانه را به مناطق مسکونی آبادان و دزفول نیز ادامه داد.(2) خبر دیگر از جبهه های جنگ این که در طول یک هفته درگیری شدید در بازی دراز دو لشکر ارتش عراق درهم شکسته شد .

نیروهای عراق که به هیچ وجه نمی خواستند این منطقه را از دست بدهند با انتقال 2 لشکر هفتم و چهارم ارتش خود درصدد حمله های متوالی برآمدند و قصد بازپس گرفتن این مناطق را داشتند که هر بار این حملات با شکست مواجه شد .  سرهنگ عطاریان فرمانده عملیات غرب با اعلام این خبر ادامه داد : تعداد تانک های عراقی منهدم شده به 104 دستگاه رسیده است و این بزرگترین ضربه به ارتش عراق در طی این مدت است . 2 لشکر عراق نیز کارایی خود را از دست داده است و حدود دو ماه برای آرایش مجدد جنگی زمان لازم است . (3)

سرهنگ هوشنگ عطاریان که فرمانده عملیات غرب است اظهار داشت : با پس گرفتن ارتفاعات بازی دراز راه قصر شیرین باز خواهد شد . نبردهای بازی دراز بیش از هزار کشته و زخمی برجای گذاشته است و 507 تن از سربازان عراقی در این نبردها اسیر شده اند. عطاریان به نقش پاسداران در این نبردها اشاره کرد و گفت : تعداد سربازان عراقی 3500 تن بود در حالیکه ایرانیان 500 نفر بودند .(4)

جزئیات نحوه فروش نفت اعلام شد

دکتر بانکی معاون مهندس بهزاد نبوی وزیر مشاور در امور اجرایی در مصاحبه ای جزئیات میزان و نحوه فروش نفت در بودجه سال 60 را اعلام کرد . وی گفت : در آمد نفت بیشتر درآمد عمومی سال 60 را تامین می کند و فروش نفت خام به صورت معامله پایاپای و در قبال دریافت اسلحه و کالاهای ضروری صورت خواهد گرفت. 

وی گفت : استفاده از منابع طبیعی و دردرجه اول نفت برای ما بهتر و مقتضی تر به نظر رسید ، ما در سال جاری بنا به ملاحظات جنگی احتیاج زیادی به خرید از بازارهای بین المللی و رفع احتیاجات نظامی و در نتیجه نیاز به ارزهای بین المللی داریم که فروش نفت و کسب ارز بین المللی بسیار مفید تر از استقراض از بانک است .

بانکی گفت : فروش نفت خام ما به خاطر احتیاجات نظامی و کالاهای سرمایه ای است و ما سعی می کنیم حتی المقدور نفت خود را در معامله پایاپای و در مقابل اسلحه و کالاهای ضروری چون وسایل راه آهن و جاده سازی و یا مواد حیاتی مبادله کنیم و در نتیجه بودجه سال 60 تورم زا نیست .(5)
 


در پیام جنبش جمهوری خوانها ایرلند آمده است : ابراز حمایت های شما که همچنان به دست ما می رسد از کشوری است که شهیدانش رژیم ظالم پهلوی را نابود کرده و همچنان به مبارزه علیه تلاش های امپریالیزم که به قصد براندازی نظام دموکراتیک شما انجام می گیرد ادامه می دهد

آیت الله خامنه ای : کلیه مناطق مرزی کردستان آزاد شده است

در پایان جلسه شورای عالی دفاع، آیت الله خامنه ای دبیر و سخنگوی شورا در باره مسائل مطرح شده در این جلسه اظهار داشتند : در منطقه لشکر 28 که حاشیه مرزی کردستان است طبق گزارشی که از طریق فرماندهی آن لشکر به ستاد ارائه شده در این منطقه هیچ گونه نیروی متمرکز عراقی وجود ندارد و کلیه مناطقی که در حاشیه مرزی کردستان در اختیار دشمن بوده اکنون در اختیار نیروهای جمهوری اسلامی است .

آیت الله خامنه ای درباره دیگر مسائل مطرح شده در جلسه دیشب گفت : درباره کشتی پانامایی که در فلات قاره ایران و در بوشهر است بررسی و تبادل نظر شد و تصمیماتی نیز اتخاذ گردید که انشاء الله به مرحله اجرا درخواهد آمد و در آینده نیز گزارش آن به اطلاع عموم خواهد رسید .

ایشان در مورد اوضاع کلی جبهه های غرب و جنوب گفتند : به طور کلی در جبهه های غرب دشمن در موضع تدافعی است و گاهی در مقابل حملات نیروهای ما مبادرت به ضد حمله می کند ولی دشمن عموما در این ضد حمله ها هم ناکام است و اوضاع بحمدالله خیلی خوب است در جنوب هم اوضاع خوب است ولی وضع جبهه ها نسبتا آرام است و تحرک محسوسی در جبهه های جنوب مشاهده نمی شود.(6)

پیام جنبش جمهوری خواه ایرلند شمالی به امام

جنبش جمهوری خواه ایرلند شمالی بعد از ظهر دیروز پیامی خطاب به امام خمینی رئیس جمهور دولت و نهادهای انقلابی کشورمان ارسال داشت .  در این پیام آمده است : ابراز حمایت های شما که همچنان به دست ما می رسد از کشوری است که شهیدانش رژیم ظالم پهلوی را نابود کرده و همچنان به مبارزه علیه تلاش های امپریالیزم که به قصد براندازی نظام دموکراتیک شما انجام می گیرد ادامه می دهد نظامی که بر خون شهیدان و اشک مادران بنیان گذاری شده است.

در ادامه این پیام می خوانیم : حمایت شما اتحاد مردم ما را در این موقعیت تاسف بار اما افتخار آمیز مستحکم ساخت و منبع الهام روحی عظیمی برای تمامی مردم ما بود مواضع بین المللی شما در مورد اصول استقلال هدفی است که ما پس از آزاد ساختن خود از یوغ امپریالیزم بریتانیا آرزوی کسب آن را داریم . (7)

ضلع غربی سفارت انگلیس به نام بابی ساندز نامگذاری شد

شورای نامگذاری شهر تهران به منظور تجلیل از جانبازی بابی ساندز چریک مبارز ارتش جمهوری خواه ایرلند خیابان محمد همایون واقع در ضلع غربی سفارت انگلیس را به نام بابی ساندز نام گذاری کرد . (8)

حمایت ایران از نیروهای بازدارنده  عرب در لبنان

وزارت خارجه کشورمان در اطلاعیه ای ضمن حمایت از نیروهای باز دارنده عرب در لبنان تاکید کرد : طرح تشکیل نیروهای بین المللی در لبنان مقدمه ای است برای تجزیه این کشور. در اطلاعیه وزارت خارجه با اشاره به این که ایران در هیچ شرایطی نمی تواند از آن چه بر مسلمانان عالم می گذرد غافل بماند آمده است : همکاری نیروهای مزدور دست نشانده داخلی مانند فالانژیست ها ، سعد حداد با رژیم اشغالگر قدس از طرف سران مرتجع منطقه نادیده گرفته می شود. وزارت خارجه همچنین تاکید کرده است : طرح تشکیل کمربند حفاظتی به دور سرزمین های اشغال شده محکوم است . (9)


ما در سال جاری بنا به ملاحظات جنگی احتیاج زیادی به خرید از بازارهای بین المللی و رفع احتیاجات نظامی و در نتیجه نیاز به ارزهای بین المللی داریم که فروش نفت و کسب ارز بین المللی بسیار مفید تر از استقراض از بانک است .

اسناد همکاری صدام با اسرائیل فاش شد

هفته نامه لبنانی امل ارگان جنبش امل لبنان در شماره امروز خود نوشت در جریان اشغال مرکز نظامی مزدوران بعث عراق در حومه بیروت مدارکی به دست آمد که ارتباط رژیم صدام با رژیم صهیونیستی را ثابت می کند.(10)

شهربانی : هشدار نسبت به بمب گذاری در وسائط نقلیه

در رابطه با اقامت اتباع بیگانه در ایران و سکونت در اماکن عمومی و خصوصی شهربانی جمهوری اسلامی ایران طی اطلاعیه ای از کلیه صاحبان و یا متصرفان اماکن شخصی خواست تا هر فرد خارجی را که یک شب و یا بیشتر نزد آن ها توقف می کند ظرف 24 ساعت پس از ورود به کلانتری یا ژاندارمری محل معرفی نمایند.

شهربانی جمهوری اسلامی به مردم نسبت به بمب گذاری در وسائط نقلیه هشدار داد. شهربانی از مردم درخواست کرده است با هوشیاری کامل مراقب اعمال ضد انسانی افرادی که با بمب گذاری در اتومبیل های شخصی و عمومی باعث خسارات جانی و مالی می گردند باشند.(11)

اخراج 400 دانشجوی ایرانی از فیلیپین

ادموند رایس مامور اداره مهاجرات فیلیپین روز جمعه اعلام کرد به بیش از 400 دانشجوی ایرانی در این کشور هفت روز مهلت داده شده است تا خاک فیلیپین را ترک کنند در غیر این صورت این دانشجویان اخراج خواهند شد .

وزارت علوم فیلیپین دانشجویان ایرانی را نامطلوب تشخیص داده است ! گفتنی است گروهی از دانشجویان ایرانی در فیلیپین برای همدردی با خانواده بابی ساندز مبارز ایرلندی در مقابل سفارت انکلیس در فیلیپین تظاهرات کردند.(12)

دانشگاه از انقلاب اسلامی تا انقلاب فرهنگی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله شماره امروز خود با عنوان دانشگاه از انقلاب 22 بهمن تا انقلاب فرهنگی تاکید کرد : دانشگاه گذشته برخواسته از متن مردن نبود و لذا نمی توانست در جهت تحقق نیازهای جامعه گام بردارد .

در این مقاله آمده است : گروهک های سیاسی به خاطر عناد و کینه ورزیشان نسبت به انقلاب مرگ خویش را در توسعه هرچه بیشتر فرهنگ اسلامی انقلاب در دانشگاه ها می دیدند. این حق یک مردم و یک حکومت ناشی از خواست مردم است که دانشگاه های خودشان را مطابق با معتقدات و بینش ها و ارزش های مکتب و دیدگاه اعتقادیشان بنا کنند. (13)
پی نوشت:
1- کیهان ، 19 اردیبهشت 1360 ، صفحه 11

2-  کیهان ، 19 اردیبهشت 1360 ، صفحه 4

3- کیهان ، 19 اردیبهشت 1360 ، صفحه 1 و 2 و 4

4- جمهوری اسلامی ، 19 اردیبهشت 1360 ، صفحه 2 ، سرهنگ عطاریان چندی بعد به دلیل عضویت در حزب توده و جاسوسی برای شوروی دستگیر و بعد از محاکمه اعدام شد .

5-  کیهان ، 19 اردیبهشت 1360 ، صفحه 11
6- کیهان ، 19 اردیبهشت 1360 ، صفحه 11

7- جمهوری اسلامی ، 19 اردیبهشت 1360 ، صفحه 8

8-  کیهان ، 19 اردیبهشت 1360 ، صفحه 12

9- جمهوری اسلامی ، 19 اردیبهشت 1360 ، صفحه 8
10- کیهان ، 19 اردیبهشت 1360 ، صفحه 12
11- کیهان ، 19 اردیبهشت 1360 ، صفحه 1
12- کیهان ، 19 اردیبهشت 1360 ، صفحه 12

13- جمهوری اسلامی ، 19 اردیبهشت 1360 ، صفحه1

پژوهشگر : سید روح الله امین آبادی
انتهای متن/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها