امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۳:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83976
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از فهرج، در روستای علی‌آباد شهرستان فهرج دامپروری از رونق خاصی برخوردار است، این جا علاوه بر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از فهرج، در روستای علی‌آباد شهرستان فهرج دامپروری از رونق خاصی برخوردار است، این جا علاوه بر پرورش گاو، گوسفند و بز‌، یک واحد پرورش آهوی جبیر نیز به منظور جلوگیری از انقراض این‌گونه حیوانی نادر دایر شده است.

طرح پرورش آهو در روستای علی‌آباد سجادی در زمینی به مساحت 20 هکتار در حال ‌انجام است که کار راه‌اندازی آن از سال 86 آغاز شده است.

رضا سجادی مدیر سایت پرورش آهو در روستای علی‌آباد شهرستان فهرج در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: برای راه‌اندازی این سایت و حصار‌کشی، دیوارکشی، اسطبل‌، حفر یک حلقه چاه و یونجه‌کاری آن 200 میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.

وی افزود: در حال حاضر 10 راس آهو با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان و شهرستان در این سایت رهاسازی شده است.
سجادی عنوان کرد: تا پایان سال با زاد و ولد این آهوها، جمعیت آنها به 20 رأ س افزایش می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: آهوی جبیر قابل بازگشت به محیط طبیعی بوده و همچنان خوی وحشی‌گری خودشان را دارند.

مدیر سایت پرورش آهو در روستای علی‌آباد شهرستان فهرج اظهار داشت: درخواست ما از شهروندان این است که از شکار این حیوانات خودداری کنند، زیرا نسل آنها در حال انقراض است.

ضرورت راه‌اندازی اداره محیط زیست در فهرج

محمدرضا قلندری رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان‌های بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در گفت‌وگو با خبر‌نگار فارس اظهار داشت: با توجه به خشکسالی‌های متوالی چند سال گذشته، جمعیت آهوی جبیر در این منطقه به شدت کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: با مساعدت دولت از نظر تجهیز امکانات و راه‌اندازی اداره محیط زیست در شهرستان فهرج می‌توان از کاهش و انقراض نسل آهوی جبیر جلو‌گیری کرد.

قلندری هدف از را‌ه‌اندازی سایت پرورش آهوی جبیر‌ در روستای علی‌آباد فهرج را در راستای حمایت از بخش خصوصی، کاهش فشار وارده بر حیات‌ وحش‌ و حفظ گونه‌های موجود بیان کرد.

وی عنوان کرد: در این راستا سازمان حفاظت محیط‌ زیست‌ اقدام به راه‌اندازی ‌مراکز پرورش پستانداران و پرندگان وحشی تحت نظارت بخش خصوصی کرده که در این بین استان کرمان و شهرستان فهرج یکی از پیشگامان این طرح هستند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان‌های بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مورد اینکه آیا دیگر افراد نیز ‌می‌توانند ‌متقاضی سایت پرورش آهو شوند، خاطر نشان کرد: تمام کسانی که علاقمند راه‌اندازی چنین سایتی هستند، می‌توانند از طریق ادارات جهاد کشاورزی نسبت به تشکیل پرونده اقدام کنند تا با توجه به دستورالعمل محیط زیست اقدام به فعالیت کنند.
به گزارش فارس، جبیر شباهت زیادی به آهو دارد، اما جثه‌اش کمی کوچک‌تر و ظریف‌تر و رنگ بدن آن نسبت به آهو پررنگ‌تر و متمایل به خرمایی است.

آهوی جبیر هر دو جنس‌ نر و ماده دارای شاخ هستند و شاخ ماده‌ها ظریف و نازک‌تر و به صورت دو خط موازی با هم است در حالی که شاخ جبیرهای نر در نیمرخ مختصر و انحنایی به عقب دارند.

طول شاخ نر گاهی از 35 سانتی‌متر هم تجاوز می‌کند و وزن جبیرهای نر تا 25 کیلوگرم و وزن ماده‌ها بین 15 تا 18 کیلوگرم است.

قدرت تحمل این حیوان در شرایط سخت و بی‌آبی ستودنی است به طوری‌که هر چند روز یک‌بار از آب استفاده کرده و در صورت عدم دسترسی به آب می‌تواند، آب بدن خود را از طریق رطوبت گیاهان مورد تغذیه تامین کند.

ضرورت راه‌اندازی پاسگاه محیط‌بانی یکی از نیازهای منطقه

ضرورت راه‌اندازی پاسگاه محیط‌بانی یکی از نیازهای منطقه است، همچنین ایجاد آبشخور و آبرسانی با تانکر در منطقه کویر برای نجات این حیوان زیبا حیاتی و ضروری است.

نبود اداره حفاظت محیط ‌زیست در شهرستان فهرج سبب سود‌جویی شکارچیان غیر ‌مجاز شده و لازم است، مسئولان استان کرمان و کشور تدابیری اندیشیده تا نسبت به راه‌اندازی اداره محیط‌ زیست در شهرستان فهرج اقدام شود.

وسعت زیاد شهرستان‌های بم، فهرج، نرماشیر و ریگان و فعال بودن تنها یک اداره محیط زیست در مرکز شهرستان بم زمینه سودجویی و سوء‌ استفاده‌ها را فراهم کرده است.
...................................
گزارش از: عظیم میراولیایی
...................................
انتهای پیام/80014/ط40/د1000
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها