امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۳:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83977
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 79
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از نوشهر، دهکده فرهنگی و تاریخی کندلوس که به‌عنوان نخستین روستای برتر و هدف گردشگری در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از نوشهر، دهکده فرهنگی و تاریخی کندلوس که به‌عنوان نخستین روستای برتر و هدف گردشگری در مازندران و یکی از یازده روستای برتر گردشگری کشور به شمار می‌رود در فاصله 70 کیلومتری شهرستان نوشهر در بخش کوهستانی کجور قرار دارد.

روستای فرهنگی و تاریخی و گردشگری کندلوس امروز هر عاشق فرهنگ و هنر مازندرانی را در کنار جنگل‌های برگ پهن باستانی، چشمه‌های جوشان، کوه‌های فاخر و سربلند و آداب و رسوم و باورهای مردم تاریخی به این دیار دعوت می‌کند.

این روستای برتر گردشگری مازندران همه ساله پذیرای خیل عظیم مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است و بدین جهت یکی از قطب‌های مهم و تاریخی گردشگری کشورمان نیز محسوب می‌شود.

در کنار طبیعت بکر، منحصربه‌فرد و خدادادی، موزه غنی، فرهنگی و تاریخی کندلوس خودنمایی می‌کند که حاصل رویای یک کودک روستایی است که به یک‌باره دست از بازی‌های کودکانه خویش بر می‌دارد و آواره دشت و کوه و صحرا می‌شود تا در روستاهای کجور مازندران خانه به خانه به دنبال اشیاء فرهنگی و تاریخی آن دیار تاریخی باشد.

او دل از کف داده‌ای بی‌قرار است که تمامی نیروهای شکل گرفته درونش نشأت گرفته از کندلوس اوست. با این همه، وی تنها به این دیار نظر ندارد، نقطه پایان نگاه پرسشگرانه‌اش از فراز دیوارهای گلین روستایش می‌گذرد و از فراسوی مرز و بوم مازندران فراتر می‌رود و به گستردگی مرزهای ایران زمین می‌انجامد.

او با معاوضه قند و چای، قباله‌ها، اسناد، سکه، سفال جمع‌آوری کرده و آنها را از دید خانواده پنهان می‌داشت و این چنین شد که پس از سال‌ها تلاش و کوششی عاشقانه و خالصانه مجموعه‌ای عظیم و منحصربه‌فرد و فاخر موزه فرهنگی و تاریخی کندلوس را بنا نهاد.

موزه کندلوس اکنون صدای رسا و تپش پر توان برای تداوم هستی این خاکِ بر جای مانده از قرون است.

بنای موزه فرهنگی و تاریخی کندلوس از سال 1359 هجری شمسی بر بلندای این روستا نهاده شد و با همراهی و همدلی همولایتی‌های خود موفق شد پس از هشت سال یعنی در سال 1367 هجری شمسی آن را به پایان رسانده و درب آن را به روی تمامی عاشقان فرهنگ، سنن و آداب و رسوم مازندرانی بازگشایی کند، موزه‌ای که شکوه و عظمت آن چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌سازد.

 آن کودک روستایی کیست؟

آن کودک روستایی که رویای ارزشمند و فاخر خویش را عاشقانه به حقیقت تبدیل کرد تا فرهنگ و سنن و آداب و رسوم مازندران حفظ بماند و نیز تصویری واقعی از زندگی نیاکان و گذشتگان مردم سرزمین مازندران را برای آیندگان به نمایش بگذارد ، دکتر علی اصغر جهانگیری است که امروز از مفاخر بزرگ و ملی کشور از مازندران است که همواره بدون چشمداشت دغدغه فرهنگ و هنر مازندران داشته و دارد و عاشقانه و خالصانه به فکر فرهنگ و هنر مازندران است بی آن که مانند برخی‌ها که از فرهنگ ارتزاق می‌کنند ولی در کمال تعجب و با خودخواهی تمام، خود را فردی فرهنگی بداند.

به سراغ این مرد بزرگ و عاشق واقعی فرهنگ و هنر و سنن مازندران که متولد سال 1325 هجری شمسی از دهکده فرهنگی و تاریخی کندلوس است رفتیم و پای صحبت و درد و دل‌های وی نشستیم.

موسس و بنیانگذار موزه فرهنگی و تاریخی کندلوس کلام خویش را درباره موزه فرهنگی و تاریخی کندلوس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در نوشهر گفت: این مجموعه رهاورد سال‌ها هم صحبتی با مردم مهربان سرزمین سرسبز مازندران است و از شادی‌های مردمی گفت‌وگو دارد که در راه دوستی سر از پای نشناختند و تن خاکی را پل پیروزی دوستان ساختند و با دوستان پیمان بستند و تا پای جان بر سر پیمان نشستند و از ولوله هراس‌انگیز دشمنان بر خود نلرزیدند.

علی اصغر جهانگیری بیان داشت: اکنون این مجموعه که جای جای آن نشانی از عشق و برگی از دفتر خاطرات کودکی و نوجوانی و جوانی‌ام است متعلق مردم پاکزاد ایران است و هر گوشه در خاموشی و سکوت راز و رمزهای دیرین را هزار زبان برای بینندگان بازگو می‌کند.

وی افزود: این موزه با الهام از داستان‌های شاهنامه احداث شد که این امر سبب جذابیت دوچندان آن شده است و از دو بخش تشکیل شده است که بخش اول آن مربوط به اشیای ارزشمند دوران‌های مختلف تاریخی است و بخش دوم جلوه‌هایی از فرهنگ و آداب و رسوم و ویژگی‌های زندگی مردم مازندران و بخش کجور و کندلوس را در پیش روی بازدیدکنندگان به نمایش در آورده است.‎

جهانگیری هدف از برپایی موزه فرهنگی و تاریخی کندلوس را معرفی و نشر فرهنگ و هنر اصیل و پربار روستاهای ایران زمین و باز شناختن هر چه بیشتر ارزش‌های فرهنگی و هنری خطه سرسبز و پربار مازندران عنوان کرد و افزود: ‎بخش اسناد تاریخی، ‎کتب خطی و اسناد تذهیب شده، ابزار زیستی مانند قفل، قیچی و چپق و...، ‎بخش بافته‌ها و پوشاک، زیورآلات و نقاشی‌های سنتی و قهوه خانه‌ای از جمله قسمت‌های این موزه است.

موسس و بنیانگذار موزه فرهنگی و تاریخی کندلوس اظهار کرد: در ویترین‌های این موزه آثاری از سفال، ظروف چینی و وسایل روشنایی، آبگینه، سکه از هزاره دوم قبل از میلاد تا دوره قاجاریه و همچنین نسخ خطی قرآن، دیوان اشعار، عقدنامه و فرامین را قرار دارد و در بخش ظروف و ابزارآلات فلزی و چوبی از کله چو (خانه روستایی مازندرانی) تا دوک نخ ریسی گرفته تا پیه‌سوز و چراغ بادی، چراغ‌های گردسوز، نمد و جاجیم، هنر سوزن دوزی و وسایل دامداری و شکار چشم‌ها را به خود خیره می‌سازد.‏

تنها موزه کلکسیون عینک در ایران

جهانگیری در این باره گفت: همواره اروپاییان به ویژه ایتالیایی‌ها خود را مدعی اختراع عینک و ساخت آن در جهان می‌دانستند در حالی‌که شواهد و قرائن قوی و مستند حکایت از آن دارد که برای نخستین بار در جهان، عینک و لنز به‌دست ایرانیان اختراع و ساخته شده است.

وی بیان کرد: حال برای اثبات این ادعا به جهانیان با همکاری دانشگاه و دانشکده چشم پزشکی در دانشگاه شهید بهشتی تهران در نشستی با نماینده سازمان جهانی یونسکو به چگونگی خاستگاه و پیدایش عینک و لنز پرداخته شد و در همان جا بود که به جهانیان ثابت کردیم، ایرانیان مخترع عینک و لنز بوده‌اند.

بنیانگذار مجموعه فرهنگی و تاریخی کندلوس تصریح کرد: موزه کندلوس به عنوان تنها موزه در ایران است که کلکسیون عینک در طرح‌ها و اشکال مختلف با کاربردهای متفاوت را در خود جای داده است.

خارستان سعدی تنها کتاب موجود در جهان در نخستین موزه روستایی جهان

وی تصریح کرد: سعدی را با دیوان غزلیاتش، بوستان و گلستانش می‌شناسند. هر چند هجویات و مکاتباتی هم از سعدی با هم دوره‌هایش مانده اما زبان شیرین و شیوای سعدی، حکایت‌های نغز و اندرزهای او، این شاعر را چنان پرآوازه و محبوب کرده است که آوازه شهرت و محبوبیتش از مرزهای ایران هم فراتر رفته است.

جهانگیری ادامه داد: در موزه فرهنگی و تاریخی کندلوس کتابی ناشناخته از سعدی با عنوان «خارستان» وجود دارد که حتی کسانی از آن طرف آب‌ها و از دانشگاه‌های غربی پیدا شده‌اند و تایید کرده‌اند که این کتاب را سعدی نوشته است.

بنیانگذار مجموعه فرهنگی کندلوس با بیان اینکه من «خارستان» را در کودکی در بساط یک لبو فروش دیدم و با اصرار کتاب را گرفتم گفت: این کتاب تذهیبی به سبک هرات دارد و همراه با مینیاتورهای زیبا و زیاد و با خط خوشنویسی شده در سلامت کامل به دستم رسید و اکنون در موزه کندلوس برای بازدید عموم علاقه‌مندان قابل مشاهده است.

وی خاطرنشان کرد: کتاب خارستان سعدی را که «آنجلو پیر منتذ» سعدی‌شناس و استاد دانشگاه میلان هم از نزدیک دید، تایید کرد که این کتاب نوشته سعدی است.

اما این روزها علی اصغر جهانگیری که عمر خود را در راه احیا، حفظ و اشاعه فرهنگ و هنر مازندران صرف نموده است از دغدغه‌ای سخن می‌گوید که خاطرش را بسیار نگران ساخته است.

او نگران سرنوشت و آینده نخستین و تنها موزه روستایی جهان که نخستین روستای برتر هدف گردشگری مازندران بنا نهاده شده است می باشد، موزه‌ای که در آن تاریخ زنده‌ای از فرهنگ و هنر و آداب و رسوم و تاریخ نیاکان و گذشتگان ما در پیش روی همگان قرار گرفته است.

وی گفت: تاکنون آنچه در توان داشتیم برای رضایت خاطر علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ و هنر مازندران و کجور که در قالب مجموعه‌ای زیبا و شگفت‌انگیز به نام موزه فرهنگی و تاریخی کندلوس گردآوری شده است انجام دادیم اما برخی هزینه‌های جانبی مانند هزینه آب، برق، تلفن و پرسنل سبب شده است تا دچار مشکلاتی در این حوزه شویم.

مسئولان حمایت کنند

بنیانگذار نخستین موزه فرهنگی و تاریخی جهان افزود: با وجودی که در سه شیفت کار می‌کنیم اما این باز هم پاسخگوی هزینه‌های جانبی برای نگهداری و مرمت موزه فرهنگی و تاریخی کندلوس نیست.

وی تصریح کرد: از سویی دیگر با توجه به اینکه سن و سالی از من گذشته است و دیگر مانند سابق نه آن توان لازم را برای اداره این موزه ندارم و نیز کسی را هم از درون خانواده‌ام ندارم که پس از من فعالیت موزه کندلوس را ادامه دهد و بنابراین از مسئولان امر انتظار و توقع داریم تا در بخش فرهنگی نسبت به موزه کندلوس توجه جدی داشته باشند.

این مسئول خاطرنشان کرد: این موزه یکی از غنی‌ترین موزه‌های کشور و جهان محسوب می‌شود و در طول ایام سال و به‌ویژه ایام نوروز و تابستان مشتاقان زیادی را از سراسر داخل و خارج کشور به سوی خود می‌کشاند و آنها را فرهنگ و سنن و آداب و رسوم روستاییان خونگرم و مهمان نواز و زحمتکش خطه سرسبز و زرخیز مازندران و کجور آشنا می‌سازد و این یک کار فرهنگی بسیار مهمی است که بار آن را موزه کندلوس به دوش می‌کشد و بنابراین روا نیست به این مجموعه عظیم و فاخر که متعلق به کل کشور و مازندران است بیش از این بی‌مهری شود.

جهانگیری اظهار کرد: اگر مشکلاتی که بر سر راه موزه فرهنگی و تاریخی کندلوس قرار دارد با حمایت مسئولان  برطرف نشود احتمال اینکه بار سنگین هزینه‌های جانبی سبب تعطیلی موزه فرهنگی و تاریخی کندلوس شود دور از ذهن نیست و این برخلاف میل باطنی ما است اما واقعا وقتی دیگر چاره‌ای جز این نداشته باشیم مجبور هستیم آن را تعطیل کنیم.

هزینه بالای تعمیرات و ترمیم و نگهداری موزه

مدیر داخلی موزه فرهنگی و تاریخی کندلوس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در نوشهر گفت: حدود 18 سال در این موزه مشغول به کار هستم و از نزدیک اشتیاق گردشگران را می‌بینم که چگونه از شکوه و عظمت موزه کندلوس به وجد می‌آیند و لذت می‌برند.

بهزاد کرمانی بیان کرد: برای برپایی موزه کندلوس زحمات و سختی‌های بسیار فراوانی کشیده شد و این موزه سالیان سال فرهنگ و آداب و سنن اصیل و بومی محلی مازندران و بخش کجور و کندلوس را به زیبایی در پیش روی بازدیدکنندگان قرار می‌دهد و بدین ترتیب سبب معرفی و اشاعه فرهنگ و آداب و سنن ارزشمند مازندران به همگان می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به کوهستانی و برف‌گیر بودن منطقه کندلوس، همه ساله هزینه‌های جانبی زیادی صرف تعمیرات و ترمیم و نگهداری بخش‌های مختلف آن می‌شود و درآمد حاصل از فروش بلیط نیز پاسخگوی هزینه‌های موزه کندلوس نیست و اکنون موزه کندلوس با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌‍کند که انتظار می‌رود مسئولان امر نسبت به رفع مشکلات نخستین موزه فرهنگی و تاریخی و روستایی جهان اهتمام ورزند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نوشهر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در نوشهر گفت: موزه کندلوس به‌عنوان یک موزه ارزشمند و منحصربه‌فرد دارای جایگاهی ملی و جهانی است و این یک امتیاز بزرگ برای مازندران است.

حسین متاجی افزود: این موزه یک فرصت بسیار گران‌بها در حوزه گردشگری آن هم در نخستین روستای برتر و هدف گردشگری مازندران است که باید برای پویایی و توسعه بیشتر آن همه تلاش کنیم.

وی با اشاره به مشکلات پیش روی این موزه غنی روستایی اظهار کرد: باید نسبت به برخی امکانات مصرفی این موزه همچون آب و برق تسهیلاتی صورت گیرد تا حداقل بار سنگین مخارج حفظ و نگهداری این موزه فرهنگی و تاریخی ارزشمند کم شود که برای تحقق این امر تلاش‌های جدی صورت می‌گیرد.

----------------------------------------

گزارش از محمدحسین ملایی کندلوسی

-----------------------------------------

انتهای پیام/86019/ش40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها