امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۳:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83978
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 147
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، هر جامعه‌ای متناسب با شرایط فرهنگی که دارد با رشد و یا سقوط  شماری از انحرافات و مشکلات ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، هر جامعه‌ای متناسب با شرایط فرهنگی که دارد با رشد و یا سقوط  شماری از انحرافات و مشکلات روبه‌رو می‌شود که تأثیرات مخربی در جامعه دارد که این شرایط فریبکاران را برای کلاهبرداری بیش از پیش ترغیب می‌کند.

کلاهبرداران که همواره به دنبال فضایی هستند تا با سوء استفاده از آن به فریب مردم و بردن اموالشان بپردازند، برای زیرتیغ حیله و نیرنگ بردن مردم قم، سوءاستفاده از عقاید پاک و علاقه ایشان به زیارت ائمه اطهار (ع) است که ایشان را بیش از پیش به طمع می‌اندازد.

شاید نگاه واقع بینانه موجب شود که سودجویان کمتر افکار خود را برای کلاهبرداری مردمی که آرزوی سفر به عتبات عالیات را دارند در سر بپرورانند ولی با وجود تمام هشدارهای پلیس و مقامات امنیتی برخی از مردم که دل‌های ساده‌تری دارند شرایط را برای حضور چند باره کلاهبرداران و استفاده از همان شیوه‌های قدیمی فراهم می‌کند.

آگاهی بخشی مردم از سوی رسانه‌های گروهی می‌تواند کمک شایانی به برطرف شدن اینگونه جرائم در جامعه داشته باشد که پلیس آگاهی قم، این شرایط را به سهولت برای رسانه‌ها فراهم می‌کند.

مهدی قدمی رئیس پلیس آگاهی قم از تشکیل پرونده‌ پرحجم کلاهبرداری در نخستین روزهای آذر ماه سال گذشته خبر می‌دهد و می‌گوید: خانمی با استفاده از فضای معنوی قم و علاقه مردم به زیارت عتبات عالیات 900 میلیون تومان از هزار و 100 نفر کلاهبرداری کرد که دستگیر و روانه زندان شد ولی با قرار وثیقه قانونی از زندان آزاد شد.

وقتی که چنین مسئله‌ای را می‌شنوی چنین تصور می‌کنی که شاید شب‌های سرد زندان او را از ادامه چنین اقداماتی بازداشته است ولی سخنان رئیس آگاهی چیز دیگری را حکایت می‌کند.

«زن جوان پس از آزادی به کلاهبرداری پرداخته و در کلاهبرداری جدید مبلغی حدود 275 میلیون تومان از 91 نفر دیگر به بهانه اعزام به سفرهای زیارتی از مردم کلاهبرداری کرده است».

شرایط ملاقات با زنی که چنین پرونده سنگینی دارد فراهم می‌شود، 26 سال بیشتر ندارد ولی با این جوانی در کارنامه خود سابقه موارد کلاهبرداری پرشماری دارد.

شاید انگیزه‌ای در بین باشد ولی زن جوان با اعتماد به نفس هدف از این کار را «نیت خیرخواهی» می‌داند و می‌گوید: می‌خواستم مردم را به آرزویشان که سفر عتبات عالیات بود برسانم ولی شرایطی پیش آمد که شکست خوردم.

قدمی به شیوه‌های زن جوان برای کلاهبرداری اشاره می‌کند و می‌گوید: این زن خود را کارمند یکی از موسسات به مالباختگان معرفی کرده است ولی مردم به دلیل اعتماد بیش از اندازه از موسسه نام برده هویت این زن را استعلام نکرده بودند.

وی از دیگر شیوه‌های اعتماد سازی برای کلاهبرداری این زن را برگزاری جلسه توجیهی سفر عتبات عالیات و بردن چند سفر اجمالی چند زائر به سفر زیارتی عنوان می‌کند و می‌گوید: شاید این فضاسازی‌ها به اعتماد افزایی مردم کمک کرد که پول خود را با اعتماد بیشتری در اختیار این خانم بگذارند.

توجه نکردن مردم به هشدارهای مسئولان مبنی بر اعتماد نکردن به سازمان‌های غیر رسمی و شخصیت‌های غیرمسئول، شرایط مطلوبی را برای کلاهبرداری در جامعه فراهم می‌کند.

رئیس پلیس آگاهی استان قم ضمن هشدار جدی از مردم می‌خواهد که به این نکته توجه داشته باشند هیچ شخص حقیقی و یا حقوقی غیر از سازمان‌های حج و زیارت میراث فرهنگی و گردشگری، حق دریافت پول از مردم برای اعزام به سفرهای زیارتی و سیاحتی را ندارد.

همراه شدن قربانی با مجرم و فضای اجتماعی از جمله عوامل موثر در بروز جرم است که با انجام اقدامات حفاظتی از سوی مردم و آگاهی بخشی بیشتر می‌شود از گسترش وقوع جرم در جامعه پیشگیری کرد.

کلاهبرداران یکی از شیوه‌هایی که طعمه‌های خویش را انتخاب می‌کنند استفاده از ساده‌انگاری مردم است که با بالا رفتن سطح آگاهی مردم می‌شود کلاهبرداری را از جامعه ریشه کن کرد و به سلامت جامعه افزود.

متهم پرونده با وجود اینکه در بازداشت به سر می‌برد تلاش می‌کند که اذهان عمومی را با خود درگیر کند که بهترین راه اشک‌هایی است که مقابل خبرنگاران بر صورتش جاری می‌شود و می‌گوید: از زندگی خود کم می‌گذارم و پول‌های اخذ شده از مردم را به ایشان باز می‌گردانم.

وعده دروغین تورهای زیارتی ارزان قیمت و انتظار ساعت‌های طولانی مردم کنار خیابان برای رفتن به سفر زیارتی مورد نظر و توجه نکردن به چگونگی تهیه پولی که به راحتی به کلاهبردار پرداخت شده است جایی برای دلسوزی باقی نمی‌گذارد.

برای سلامت هر جامعه قانونی تدوین شده است که در این راستا ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و کلاهبرداری، مجازات هر کس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکت‌ها یا تجارتخانه‌ها یا کارخانه‌ها یا موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیر واقع امیدوار کند یا از حوادث و پیش آمدهای غیر واقع بترساند و یا اسم و یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه و یا اموال یا اسناد یا حواله‌جات یا قبوض یا مفاصا حساب و امثال آن‌ها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد کلاهبردار محسوب کرده و علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، به حبس از یک تا 7 سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم می‌کند.

کمی تامل و تحقیق در ارتباط با صحت سخنان کلاهبرداران شرایط را برای کلاهبرداری فراهم نمی‌کند زیرا که وقوع این جرایم نه تنها سلامت جامعه بلکه سلامت مال باختگان را نیز با خطر جدی مواجه می‌کند که باید در این راستا هشدار مقام‌های قضایی و آگاهی را جدی گرفت.

-----------------------------------

گزارش: سمانه سادات فقیه سبزواری

-----------------------------------

انتهای پیام/78005/ک40/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها