امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۱۰:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83979
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین بقاع متبرکه از دیرباز مأمنی برای به هم پیوستگی ارتباط و عرض ارادت مردم به خاندان اهل ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین بقاع متبرکه از دیرباز مأمنی برای به هم پیوستگی ارتباط و عرض ارادت مردم به خاندان اهل بیت (ع) بوده است.

فرهنگ حضور در امامزاده‌ها ریشه در اعتقادات عمیق دینی مردم داشته و وجود این گنجینه‌های معنوی دارای اصل و نصب و شناسنامه معتبر در استان قزوین بر اهمیت توسعه این اماکن و تبدیل آنها به یک قطب فرهنگی و گردشگری مذهبی می‌افزاید.

استاندار قزوین در این رابطه گفت: یکی از نکات مثبتی که در خصوص بقاع متبرکه در قزوین وجود دارد این است که تمام بقعه امامزادگان استان قزوین دارای شناسنامه معتبر هستند که این امر موجب شده هیچ‌گونه شبهه‌ای در مورد اصالت بقعه امامزادگان این استان وجود نداشته باشد.

مرتضی روزبه بیان کرد: مردم استان قزوین اعتقاد راسخی به بقعه امامزادگان دارند که این امر موجب شده شلوغ‌ترین مکان‌ها در استان، بقعه امامزادگان باشند.

استاندار قزوین تصریح کرد: اماکن مذهبی که شامل بقاع امامزادگان واجب التعظیم و مساجد است، در طول سال میزبان شهروندان بوده در حالیکه اماکن تفریحی فقط در برخی از فصول سال پذیرای همشهریان و هم‌استانی‌ها است.

روزبه عنوان کرد: مراجعه به بقعه امامزادگان سراسر استان و مشاهده جمعیت مملو در آن بقاع بیانگر اعتقادی است که مردم به امامزادگان دارند.

وی خاطرنشان کرد: باور عمیق مردم این است که در مناسبت‌ها و مراسم‌های مذهبی به مکان های متبرکه رفته و در محافل مذهبی حضور پیدا کنند.

استاندار قزوین اظهار داشت: در شرایطی که با استقبال مردم از اماکن متبرکه به ویژه بقعه امامزادگان تا حد زیادی روبرو هستیم باید به زیرساخت‌های عمرانی و طرح توسعه این اماکن توجه بیشتری شود.

به گزارش فارس، شهر قزوین از دیرباز با عنوان دارالمؤمنین شناخته شده و مردم آن اهمیت به‌سزایی برای بقاع متبرکه قائل می‌شوند.

در بین بقاع متبرکه قزوین، امامزاده حسین (ع) با بهره‌مند بودن از این ویژگی که فرزند حضرت علی‌بن موسی‌الرضا (ع) است و تاریخ بنای کنونی آن به دوره شاه صفی بر می‌گردد، مطرح‌ترین مکان گردشگری مذهبی این استان به شمار می‌آید.

تقی رضایار قائم‌ مقام سابق سازمان اوقاف و امور خیریه کشور پیرامون ویژگی‌های امامزاده حسین‌‌ (ع) بیان داشت: به دلیل اهمیت این امامزاده در بین اماکن متبرکه کشور طرح‌های جامعی جهت توسعه این بقعه در حال تدوین و برخی نیز در حال طی کردن مراحل اجرایی است.

رضایار بیان کرد: کهن‌ترین موقوفه کشور که قدمت آن به 800 سال می‌رسد متعلق به استان قزوین بوده و این مسئله نشان‌دهنده فرهنگ و تمدن غنی این استان در زمینه وقف است.

حرم چهار انبیا (ع) که در مرکز شهر قزوین بوده و مدفن چهار تن از پیامبران بنی اسراییل (ع) علاوه بر امامزاده واجب التعظیم است نیز در بین بقاع متبرکه استان از اهمیت خاصی قائل و خود محور توسعه این استان است.

مدیرعامل سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری قزوین نیز در این رابطه اظهار داشت: طرح توسعه گردشگری مذهبی در شهر قزوین با شعار «قزوین چهارمین شهر اهل‌ بیت (ع)» در حال پیگیری است.

سعید وزیری‌نژاد ادامه داد: قزوین دارای آثار بی‌شماری در زمینه‌های فرهنگی، مذهبی، تاریخی و اجتماعی است که با معرفی درست آن بین گردشگران و مردم می‌توان مسئله گردشگری در این استان را بیش از پیش ساماندهی کرد.

وی افزود: با معرفی جامع و دقیق این آثار می‌توان موج گردشگر را به سمت استان قزوین سرازیر و سبب رشد گردشگری مذهبی در این استان شد.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین بیان کرد: با توجه به اینکه دو بقعه امامزاده حسین (ع) و چهار انبیا (ع) از سرمایه‌های فرهنگی، مذهبی، تاریخی و اجتماعی استان به شمار می‌آیند برنامه‌ریزی برای آنها یکی از اولویت‌ها و ضروریات در زمینه گردشگری مذهبی است.

وی با اشاره به جایگاه بقعه متبرکه چهار انبیا (ع) و وجود چهار تن از پیامبران بنی اسراییل در قزوین از این مکان به عنوان محلی برای جذب گردشگران سایر ادیان و ترویج فرهنگ و تمدن غنی شهر یاد کرد.

این مسئول ادامه داد: حرم چهار انبیا (ع) در طول تاریخ مورد توجه و احترام سایر ادیان بوده و یکی از مراکز چشمگیر گردشگری مذهبی به شمار می‌آید که این خود یکی از ظرفیت‌های شاخص گردشگری در استان را نشان می‌دهد.

معرفی ویژه این دو بقعه در کنار اماکن مذهبی دیگر نیز می‌تواند بر گردشگری مذهبی شهر و معرفی هویت فرهنگی استان در سطح ملی تاثیر بسزایی داشته باشد.

هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی دخیل در طرح بازسازی این اماکن، توسعه فضای شهری با توجه به موقعیت این بافت‌ها، استفاده از مجموعه کارشناس و متعهد و استفاده از اعتبارات کافی ملی و استانی می‌تواند در توسعه این بقاع متبرکه سرعت دوچندان بخشد.

شهردار قزوین نیز در این خصوص عنوان کرد: معرفی و شناساندن اماکن مذهبی همچون امامزاده حسین (ع) و بقعه چهار انبیا (ع) می‌تواند سهم بسزایی در تحقق شعار «قزوین چهارمین حرم اهل بیت (ع)» داشته باشد.

مسعود نصرتی با بیان اینکه توسعه گردشگری مذهبی می‌تواند سهم بسزایی در تحول اقتصادی شهر داشته باشد بیان کرد: توسعه گردشگری همواره به عنوان یکی از دغدغه‌های مسئولان تلقی شده و برنامه ریزی در این راستا برای رسیدن به تحول اقتصادی امری مهم است.

نصرتی با اظهار این مطلب که سرمایه‌های خوبی از جمله موقعیت جغرافیایی شهر و عبور سالانه 150 هزار نفر از قزوین می‌تواند در توسعه گردشگری تاثیر بسزایی داشته باشد توجه و استفاده بیش از پیش از این نکات را ضروری دانست.

شهردار قزوین افزود: باید معرفی درست و تبلیغات مناسب از ظرفیت‌های شهر را از این پس در اولویت کارهای خود قرار دهیم تا کوتاهی‌های گذشته را جبران کنیم.

نصرتی در ادامه با اشاره به اینکه در کنار جذب گردشگر باید به اسکان آنها نیز توجه شود یادآور شد: یکی از مشکلات موجود نبود هتل‌های مناسب و کافی در سطح شهر است که برای برون‌رفت از این مسئله مدیریت شهری به این موضوع پرداخته است و اکنون پنج هتل در شهر قزوین در حال احداث است.

این مقام مسئول اظهار داشت: مدیریت شهری در مسیری حرکت می‌کند که سبب توسعه گردشگری مذهبی شود و امیدواریم بتوانیم فرصت‌های خوبی را برای توسعه گردشگری مذهبی ایجاد کنیم و سبب تبدیل قزوین به قطب گردشگری مذهبی شویم.

نصرتی افزود: با وجود اماکن تاریخی مذهبی بسیار در شهر بیشتر سفر گردشگران به قزوین به جهت بازدید از این اماکن نیست و راه حل برون‌رفت از این مشکل توسعه زیرساخت‌های جذب گردشگر در این شهر است.

بقعه امامزادگان شهر قزوین در بافت تاریخی و ارزشمند شهر قرار گرفته‌اند بنابر این زمانی که به مسائل عمرانی این بقاع متبرکه پرداخته می‌شود باید هویت و اصالت تاریخی این اماکن از هر نظر مورد توجه قرار گیرد.

بی تردید باید در راستای احیا و بازسازی اماکن متبرکه گام برداشته و مانع از متروکه شدن آنها شد چراکه معرفی این بقاع متبرکه و به تبع آن بافت تاریخی استان خود شناسنامه فرهنگ و تمدن قوی و در عین حال موجب انتقال هویت و اصالت استان قزوین به نسل نوجوان و جوان می‌شود.

یکی از مواردی که در ساخت بافت شهری باید در نظر گرفت این است که به روند توسعه این اماکن صدمه وارد نکند.

علاوه بر تخصیص اعتبارات ملی و استانی کمک اقشار جامعه برای احیای این اماکن تاریخی نیز امری مهم است.

می‌توان علاوه بر استفاده از فضای قسمتی از شهر برای دفن عزیزانمان از فضای بقعه امام زادگان در این راستا استفاده کرد و سبب رشد و درآمد‌زایی این اماکن مذهبی تاریخی شد.

انتهای پیام/2667/غ30/پو3002
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها