امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۲:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84008
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 61
وحید قبادی‌دانا، رئیس سازمان جوانان هلال احمر در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در تشریح برنامه‌های ...

وحید قبادی‌دانا، رئیس سازمان جوانان هلال احمر در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در تشریح برنامه‌های سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به تهیه سند تحول مدیریت راهبردی در این سازمان گفت: این سند در 3 بخش دانش‌آموزی،‌ دانشجویی و جوانان در حال تهیه است و در تدوین این سند، از نظر کارشناسان و همچنین مدیران گذشته نیز بهره برده‌ایم.

وی با بیان اینکه هدف ما ارائه بهترین عملکرد در راستای توسعه بشردوستی در کشور است، افزود: در سند راهبردی سال 93، چهار هدف راهبردی از جمله گسترش نشاط، امید و سلامت میان جوانان، ارتقای شایستگی، بهبود سرمایه اجتماعی و گسترش فرهنگ صلح و دوستی در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه راهکارهای اجرایی هفتگانه‌ای برای پیشبرد این اهداف در نظر گرفته شده است، به افزایش جذب و نگاهداشت اعضا به عنوان یکی از اولویت‌های امسال خبر داد.
 
وی گفت: عضو شدن در سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به معنای پر کردن فرم نیست و افراد در 3 حوزه دانش‌آموزی،‌ دانشجویی و جوانان می‌توانند با برنامه‌های اتخاذ شده حضور فعال‌تری داشته باشند.

وی با بیان اینکه این سازمان سعی دارد با افزایش تعداد کانون‌ها و همچنین توسعه فعالیت‌های ورزشی و اردویی نسبت به نگهداشت اعضای خود اقدام کند، افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به زودی شاهد احداث یک اردوگاه کشوری دیگر در قشم خواهیم بود و همچنین تعدادی اردوگاه آموزشی امدادی نیز در چند استان دیگر که بر اساس نقشه جامع پایش منطقه‌ای تدسیس شده‌اند مورد بهره‌برداری قرار خواهند گرفت. چرا که معتقدیم آموزش برای جوانان باید هدفمند و به صورت غیرمستقیم در قالب اردو، همایش و ... باشد.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه پس از زمین‌لرزه ورزقان، مداخلات اجتماعی پس از حوادث همچون روانشناسی و مددکاری اجتماعی به جوانان این سازمان واگذار شد اضافه کرد: بر همین اساس امسال 31 تیم متشکل از دانشجویان فعال علوم انسانی به خصوص در رشته‌های روانشناسی و مددکاری در استانها فعالیت خود را آغاز خواهند کرد و حمایت‌های روانی پس از بروز بحران را بر عهده خواهند داشت.

وی همچنین تکمیل بانک اطلاعاتی جوانان این سازمان را یکی دیگر از برنامه‌های آتی اعلام کرد و گفت: در حال حاضر سامانه و بانک اطلاعاتی اعضا کامل نیست و بر آن هستیم که بر اساس کد ملی و مشخصات هویتی افرادی که عضو این سازمان هستند برای آنها کارت هویتی صادر شود. این کارت علاوه بر معرفی فرد به عنوان عضوی از سازمان جوانان هلال احمر، کارت بانکی نیز محسوب می‌شود.

قبادی دانا همچنین در مورد فعالیت‌های آتی غنچه‌های هلال اظهار کرد: در گذشته تنها کودکانی می‌توانستند عضو کانون غنچه‌های هلال شوند که در مهد کودک‌هایی که هلال احمر برای ارائه برنامه‌های آموزشی و بشردوستانه با سازمان بهزیستی قرارداد بسته بود باشنداما در حال حاضر طرحی در دست بررسی است که بر اساس آن امسال شاهد ورود هزار کودک خواهیم بود که در مهدهای کودک عضو نیستند اما عضو باشگاه غنچه‌های هلال می‌شوند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر همچنین در مورد عاقبت طرح دادرس که بر اساس آن دانش‌آموزان مقطع سوم راهنمایی قدیم، آموزش‌های خود مراقبتی در برابر حوادث را فرا می‌گرفتند خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در آینده شاهد تاسیس 10 هزار کانون دانش‌آموزی در مدارس خواهیم بود.
 
وی گفت: همچنین طرح دادرس در این کانون‌ها نهایی خواهد شد که بر همین اساس 12 هزار و 500 مربی، آموزش می بینند و تعداد 40 هزار جلد کتاب و 50 هزار حلقه سی‌دی نیز چاپ و تکثیر شده است.

قبادی‌دانا با اشاره به افزایش تعداد مراکز میان‌راهی برای دانش‌آموزان نیازمند در مناطق محروم گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پانسیون‌های شبانه‌روزی برای دانش‌آموزان نیازمندی که مسافت زیادی بین محل تدریس و زندگی‌شان وجود دارد ساخته شده است که در برنامه سند تحول این سازمان نسبت به تجهیز، تقویت و توسعه این پانسیون‌ها اقدام خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 14 مجتمع میان‌راهی در مناطق محروم از جمله خراسان جنوبی، کرمان، ‌سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری و گیلان ساخته شده است یادآور شد: به زودی این مراکز توسعه خواهند یافت.

به گفته رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در حوزه توسعه کانون‌های بشردوستانه این سازمان نیز به زودی شاهد تحول و فعالیت موثر و هوشمند خواهیم بود به گونه‌ای که 100 کانون بشردوستانه در مراکز اصلاح و تربیت بند جوانان و نسوان توسعه خواهند یافت.

قبادی‌دانا در پاسخ به چرایی انحلال نهضت پیشاهنگی در سازمان جوانان با بیان این مطلب که نهضت پیشاهنگی وجود نداشته است که ما بخواهیم آن را منحل کنیم اظهار کرد: نهضت صلیب سرخ و هلال احمر 3 رکن جمعیت‌های ملی هلال احمر و صلیب سرخ، فدراسیون‌های جمعیت‌های ملی و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ را دارد و در نهضت پیشاهنگی نیز بیش از 100 کشور عضو هستند.

وی با بیان اینکه پیش از انقلاب تشکل عمده دانش‌آموزان نهضت پیشاهنگی و شیر و خورشید بود گفت: در هیچ کجا پیشاهنگی و صلیب سرخ را با هم نمی‌بینید چرا که فعالیت پیشاهنگی فعالیت‌های شبه‌نظامی در دنیا هستند و حتی در اجلاس منای که چندی پیش برگزار شد هنگامی که فعالیت‌های پیشاهنگی را به نماینده صلیب سرخ معرفی کردند وی عنوان داشت که این فعالیت‌ها شبه‌نظامی است و نباید در صلیب سرخ صورت گیرد.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه سعی در ارزش‌گذاری در فعالیت‌های نهضت پیشاهنگی ندارد گفت: پس از انقلاب هنگامی که مستنداتی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که بر اساس آن قرابت‌هایی با نفوذ فراماسونری داشت مجلس، نهضت پیشاهنگی را منحل کرد.
 
وی ادامه داد: مصوبه مجلس به قوت خود باقی بود تا اینکه در چند سال قبل مجموعه‌ پیشاهنگی در حالی شکل گرفت که نه در چارت سازمان جوانان دیده شده بود، و نه مصوبه مجلس داشت و نه حتی در فدراسیون صلیب سرخ و هلال احمر جایی برای آن در نظر گرفته بودند. مسئولان قبلی حتی اسم آن را سازمان پیشاهنگی گذاشتند. در حالی که در گذشته چنین سازمانی در بدنه سازمان جوانان هلال احمر وجود نداشت و حتی در چارت نیز جایگاهی برای آن در نظر گرفته نشده بود.

وی با بیان دخالت مسائل سیاسی و بروز برخی رقابت‌ها، خاطرنشان کرد: حتی نامه‌های مختلفی از بسیج و سپاه مبنی بر اینکه فعالیت‌های پیشاهنگی تداخل و موازی‌کاری با بسیج است دریافت کردیم اما پیشاهنگی به فعالیت خود ادامه داد تا اینکه عنوان شد هر کسی که عضو هلال احمر باشد نمی‌تواند عضو بسیج باشد و در مدارس نیز نمی‌توانستیم حضور پیدا کنیم و این در حالی بود که هیچ سند بالادستی مبنی بر مجاز بودن فعالیت پیشاهنگی در جمعیت هلال احمر وجود نداشت.

قبادی‌دانا در پاسخ به فارس با اشاره به توجه ویژه بر روی مسأله پیشاهنگی گفت: اداره پیشاهنگی بدون جایگاه در چارت سازمانی شکل می‌گیرد و حالا شما از من سوال می‌پرسید که چرا این اداره منحل شد؟ و من باید بگویم که نه تنها هیچ سند بالادستی و قابل اتکایی در این مسأله نبود بلکه فدراسیون جهانی نیز در این مورد اشکالاتی را وارد کرد.

به گفته رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اعضای فعال پیشاهنگی در قالب کانون‌های دانش‌آموزی و دانشجویی به فعالیت خود ادامه داده و حتی بسیاری از آنان در طرح نوروز 93 به کار گرفته شده‌اند.

وی با اشاره به نوع لباس پیشاهنگان گفت: فعالیت پیشاهنگی مغایر با اصل یگانگی در جمعیت هلال احمر است به گونه‌ای که اصل اول پیشاهنگی رازداری است که کاملاً مغایر با اصول هلال احمر است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه حالا با حذف پیشاهنگی دستاوردهای خوبی به دست آورده‌ایم گفت: بر این اساس می‌توانیم در مدارس حضور پیدا کرده و به عنوان یکی از چهار تشکل رسمی در مدارس فعالیت کنیم و حتی تنش با مجموعه بسیج و سپاه برطرف شده و پذیرفته‌ایم که بسیج حضور فعال دارد و ما نیز در امور امدادی و بشردوستانه و منطبق با اصل بی‌طرفی و بی‌غرضی فعالیت کرده و اجازه ورود به دسته‌بندی‌های سیاسی را نداریم.
 
گفت و گو از امیر عابد
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها