امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۹:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84012
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار انتظامی فارس، سرهنگ حبیب الله رجبلی، بسیاری از دعاوی مربوط به حوزه سوء‌ استفاده از اطلاعات شخصی افراد را ناشی از عدم آگاهی کاربران ...

به گزارش خبرنگار انتظامی فارس، سرهنگ حبیب الله رجبلی، بسیاری از دعاوی مربوط به حوزه سوء‌ استفاده از اطلاعات شخصی افراد را ناشی از عدم آگاهی کاربران در نگهداری و حفظ اطلاعات دانست و گفت: این امر موجب شده ‌است تا سود‌جویان و فرصت‌طلبان از این عدم آگاهی افراد، سوء‌استفاده کنند و اتفاقات ناگواری رخ دهد.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی گلستان تصریح کرد: تعدادی از کاربران فضای مجازی بدون در نظر گرفتن خطرات و آسیب‌های این فضا، اقدام به بارگذاری اطلاعات شخصی خود مثل عکس یا فیلم به صورت عمومی کنند.

وی ادامه داد: کاربران دقت داشته باشند با به اشتراک گذاشتن این اطلاعات امکان دسترسی کاربران دیگر مهیا می‌شود؛ چه بسا در بسیاری از موارد افراد مجرم نیز از این فرصت سوء استفاده کنند و نیات شوم خود همچون اخاذی، هتک حیثیت، نشر اکاذیب و غیره را عملی کنند؛ یعنی اقدامی علیه شهروندان با استفاده از اطلاعاتی که توسط خود او در اختیار افراد مجرم قرار گرفته است.

سرهنگ رجبلی تصریح کرد: بسیاری از شهروندان حتی پس از آگاهی از این موضوع که مطالب کذب یا اقدام سوئی علیه آنها شده‌ است به علت عدم آگاهی از اینکه این موضوع قابل پیگیری از طریق مراجع قضائی است، هیچگونه اقدامی نمی‌کنند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی گلستان امنیت در اینترنت را موضوعی مهم و حیاتی دانست و گفت: در صورت عدم رعایت نکات امنیتی لازم در فضای مجازی، خطرات و آسیب‌های جبران ناپذیری را به وجود می‌آید.

این مقام انتظامی همچنین نکاتی را در خصوص حفظ و نگهداری از اطلاعات شخصی شهروندان در رایانه و فضای مجازی توصیه کرد:

1- کاربران از به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی خود در بستر فضای مجازی بصورت عمومی جداً خودداری کنند.

2- کاربران عزیز دقت داشته باشند بستر فضای مجازی را همیشه به عنوان محیط امن و خصوصی برای تبادل اطلاعات شخصی در نظر نگیرند.

3- از ذخیره اطلاعات شخصی خود بر روی رایانه‌هایی که با آنها مستقیماً به اینترنت متصل هستند خودداری کنند.

4- تا حد ممکن در هنگام تعمیر یا نصب هرگونه برنامه توسط مراکز تعمیر درکنار رایانه خود حضور داشته باشند.

5- اطلاعات مربوط به حسابهای بانکی خود را بر روی رایانه ذخیره نکنند.

6- اطّلاعاتی را که نشان‌دهنده‌ هویّت است، ارسال نکنند.

7- در صورت مواجهه با موضوعاتی از قبیل انتشار تصاویر شخصی، هتک حیثیت و نشر اکاذیب، اخاذی، کلاهبرداری و غیره در فضای مجازی، موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنند یا از طریق پلیس فتا به آدرس www. cyberpolice.ir  یا شماره‌های تماس 2182282 و 2182747 و 2182421 گزارش کنند.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها