امروز : جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 21
۰۴:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84018
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، با اجرای توافقنامه حمص به نظر می‌رسد که تعامل بسیار خوب و مثبتی با تلاش‌های ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، با اجرای توافقنامه حمص به نظر می‌رسد که تعامل بسیار خوب و مثبتی با تلاش‌های آشتی ملی در سوریه این روزها صورت می‌گیرد و این تعامل پس از دیدار اخیر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با شخصیت‌های اجتماعی و مذهبی ریف دمشق که در روند آشتی‌های این منطقه فعالیت داشتند، افزایش قابل توجهی یافته است.

همچنین هم اکنون به نظر می‌رسد که جامعه سوریه بیش از هر زمان دیگری با روند آشتی‌های ملی و مصالحه در این کشور که در ابتدا حساسیت‌های بسیاری در قبال آن به چشم می‌خورد، کنار آمده و آشکار است که روند آشتی ملی در سوریه به سمت تعامل ایجابی بیشتر سوق پیدا می‌کند.

رئیس جمهوری سوریه در این دیدار تاکید کرده بود که نظام سوریه از روندهای آشتی ملی برای توقف خونریزی در تمام مناطق کشور حمایت می‌کند.

این درحالی است که گزافه نیست، اگر گفته شود، آشتی‌های ملی و مصالحه‌ها در صورت به بار نشستن می‌تواند باب هرگونه دخالت خارجی در سوریه را نیز ببندد.

چراکه هم اکنون کسی در سوریه نیست که درنیابد، مناطق درگیری و بحران شکافی برای دخالت‌های خارجی در ابعاد و وجوه متعدد از جمله اطلاعاتی و لجستیکی و تاکتیکی است.

به همین دلیل نظام سوریه هم اکنون بیش از هر زمان دیگری به آشتی‌های ملی به عنوان یکی از راه‌های بستن شکاف‌های دخالت خارجی در کشور نگاه می‌کند، به ویژه آنکه هم اکنون برکسی ماهیت و اهداف این دخالت از گذ گروه‌های مسلح تروریستی بیگانه پوشیده نیست.

در پروسه آشتی‌های ملی و مصالحه‌ها نظام توجه و تمرکز ویژه‌ای بر شخصیت‌ها و چهره‌های ملی – مردمی به ویژه در مناطق بحرانی دارد و در این راه حکومت اعلام کرده که از اقدامات این شخصیت‌ها برای به بار نشاندن تلاش‌های آشتی ملی حمایت و پشتیبانی به عمل می‌آورد.

این موضعی است که برخی از گروه‌های مسلح به ویژه گروه‌های وابسته به القاعده آن را رد می‌کنند و دلیل این مدعا قرار گرفتن برخی از این چهره‌ها در معرض ترور از سوی این گروه‌هاست.

این درحالی است که در گفت‌وگو با این چهره‌ها و شخصیت‌های ملی – مردمی بسیاری از آنها تاکید می‌کنند که نسبت به آشتی‌‌های ملی و مصالحه‌ها بین مردم آگاهی و بیداری قابل توجهی شکل گرفته و این موجب می‌شود تا مناطق بحرانی و ناامن بیش از پیش آماده پذیرش آشتی‌های ملی باشد.

در این راستا مطالعات اجتماعی در سوریه نشان می‌دهد که گرایش‌ها هم اکنون به سمت آشتی‌ها و مصالحه‌های ملی پیش می‌رود، بنابراین شنیدن خبر آشتی‌های ملی و مصالحه‌های غیر منتظره و آنی در مناطقی که آماده این امر است، این روزها نباید غافلگیر کننده باشد، چراکه مناطق مختلف سوریه هم اکنون بیش از هر زمان دیگری آماده این آشتی‌هاست.

از سوی دیگر به بار نشستن آشتی‌های ملی و مصالحه‌ها به معنای فروکش کردن آتش بحران داخلی و بازگشت زندگی عادی و طبیعی به مناطق مختلف است تا مواضع جنگ طلبانه و فتنه انگیزانه کشورهای دشمن سوریه از جمله آمریکا و هم پیمانان عربش در حوزه خلیج فارس در سوریه بی‌نتیجه و شکست خورده باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار