امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۹:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84024
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رسانه های مصری،‌ حمدین صباحی  رهبر ائتلاف حزب مردمی و احزاب ناصری و کاندیدای  ریاست ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رسانه های مصری،‌ حمدین صباحی  رهبر ائتلاف حزب مردمی و احزاب ناصری و کاندیدای  ریاست جمهوری مصر در گفتگویی تلویزیونی مواضع جدید خود را در قبال ارتش مصر،‌ حسنی مبارک،‌ حماس، ترکیه،‌ ایران، ‌قطر،‌ اخوان المسلمین ، ‌انقلاب 25 ژانویه  2011 و .. تشریح کرد.

صباحی که با شبکه تلویزیونی المصریه گفتگو می کرد در خصوص مواضعش  پیرامون ارتش مصر گفت: ارتش نمی‌تواند بدون مردم حرکت کند همانطور که در 30 ژوئن شاهد حرکت مردمی بودیم و سپس در 3 جولای ارتش تحرک خود را در این مسیر نشان داد.

رئیس سابق حزب الکرامه مصر نقش ارتش در عزل محمد مرسی رئیس جمهور قانونی مصر را انکار کرد و افزود: در جولای گذشته مردم قهرمان مصر بودند و جانشان را روی دستشان قرار دادند و تظاهرات کردند. بعد از آن ارتش جانش را روی دستش گذاشت و به میدان آمد.

نماینده سابق پارلمان مصر، افزود: معتقدم بردباری مصری‌ها به ثمر خواهد نشست و دولتی متواضع به وجود خواهد آمد. دولتی جوان و موفق که مشکلات مردم را احساس می‌کند و گفت‌وگوهای سازنده و راهگشایی ارایه می‌دهد. این دولت با داشتن تدبیر نیازهای زندگی مردم را می‌داند و با صبر و تحملی که دارد در برابر نقد صبور است.

وی افزود: من اصراری بر این ندارم که رئیس جمهور مصر باشم و اگر هم رئیس جمهور شدم این مواضع را محقق می‌سازم.

صباحی در پاسخ به سوالی در خصوص رقیب انتخاباتی خود (السیسی) اظهار داشت: حضور من در این دوره از انتخابات احترام به کشور و مردم آن است که قابل احترام هستند.

وی یادآور شد: همه کاندید‌اهای ریاست جمهوری موافق قانون هستند و حق هرکاندیدایی است که خودش را به مردم معرفی کند و این مردم هستند که او را تایید می‌کنند و من این موضوع را برای همه کاندیداها قائل می‌دانم.

صباحی در مقایسه ای آشکار با السیسی با صدای بلندی رقیبش را فرزند نهاد نظامی توصیف کرد و گفت: من فرزند جنبش دانشجویی هستم، من از طبقه متوسط جامعه و کاندید انجمن روزنامه‌نگارانم. زندگی من حزبی و سیاسی بوده و زندانی شده‌ام.

وی در باره اینکه اولین موضوعی که پس از پیروزی در انتخابات با آن مبارزه خواهد کرد به «فقر» اشاره کرد و از این پدیده به «پدر بدیها» در مصر، یاد کرد و در ادامه گفت: دوم  مسئله ای که برای تحقق آن تلاش خواهم کرد « آزادی برای انسان مصری» است . آن هم از طریق ایجاد این باور که او در یک وطن آزادی زندگی می کند که نیازمند آزادی بیان ،‌اندیشه ،‌تظاهرات مسالمت آمیز و حق رای است.

کاندید انتخابات ریاست جمهوری مصر خاطرنشان کرد: ما خواهان عدالت اجتماعی و آزادی هستیم که از طریق نظام دموکراتیک تحت حمایت است  و خواهان استقلال ملی ازطریق سیاست خارجی موفق هستیم .

وی افزود: صنایع کوچک و پروژه های زود بازده ای را از طریق شورای عالی پروژه های کوچک و متوسط ایجاد خواهم کرد و برای آن وزیری  در کنار شورای توسعه صنایع کوچک در هر استانی تعیین خواهم نمود. 

صباحی بار دیگر برمخالفتش با قانون ساماندهی تظاهرات (که از سوی دولت موقت و با حمایت نهاد نظامی هرگونه تظاهرات مسالمت آمیز و انتقاد را ممنوع اعلام می کند) تاکید کرد و خواستار تعدیل آن شد. وی گفت: در صورت پیروزی هزاران زندانی که براساس قانون ساماندهی تظاهرات زندانی شده اند را عفو خواهم کرد. هزاران جوان و دانشجو الان در زندان هستند که هیچ دخالتی در خشونت نداشتند.

وی در خصوص برنامه هایش پیرامون مبارزه با فساد هم گفت: در این خصوص کمیسیونی با هدف ، شفاف سازی و مبارزه با فساد ،‌ کمیسیونی علیه نژادپرستی ایجاد خواهم کرد و و سیستم های نظارتی را در این خصوص یکپارچه می کنم قدرتی به آنها می دهم تا دیگر نیازی به رجوع به رییس جمهور نداشته باشند.

این کاندیدای ریاست جمهوری مصر ادامه داد: حمایت حقیقی از هرکدام از سرمایه گذاران مصری خواهم کرد و هر سرمایه داری را که فاسد باشد و ثروتش را از راه فساد و یا رانت بدست آورده باشد تحت تعقیب قرار می دهم.

صباحی جنبش اخوان المسلمین و هم پیمانان رییس جمهور اسبق حسنی مبارک را مسببان اصلی ناامنی در مصر توصیف کرد.

وی در خصوص مواضعش در رابطه با نهادهای نظامی در صورت پیروزی در انتخابات گفت:‌ انتظار دارم ارتش با من بر اساس احترام متقابل رفتار کند. وی تاکید کرد که در صورت پیروزی نگاهش به ارتش، ارتشی قوی خواهد بود که از امنیت مصر حمایت می کند.

وی اعلام کرد که شعار "‌ سرنگون باد حکومت نظامی"‌ به انقلاب مصر زیاد وارد کرد چون اخوان المسلمین از این شعار استفاده کرد و بین ارتش و مردم شکاف ایجاد نمود.

در باره اصلاح سیستم امنیتی مصر نیز صباحی افزود: چاره ای نیست که باور وزارت کشور باید حمایت از شهروند ،‌احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون باشد.

صباحی در پاسخ به سوالی درباره اینده سیاسی اش در صورت عدم پیروزی در انتخابات گفت: به عنوان معارضه ملی فعالیت خواهم کرد و در انتخابات پارلمانی و شوراهای محلی مشارکت خواهم نمود.

وی تاکید کرد که اگر ملت مصر شبیه آنچه که در 25 ژانویه سال 2011 و یا 30 ژوئن 2013 رخ داد علیه او وارد عمل شوند وی به اراده ملت مصر احترام خواهد گذاشت.

در پاسخ به سوالی مبنی براینکه اگر در انتخابات پیروز شدی با عبدالفتاح السیسی چکار خواهی کرد ؟ صباحی تصریح کرد: این مرد نقشش را ایفا کرده است ‌ این مرد نقشش را ایفا کرده است و در قدرت هم مشارکت داشته است. ممکن هست که به دلیل توانایی هایش به عنوان مشاور امنیتی خودم از او استفاده کنم. البته این برمی گردد به تمایل او. صباحی البته هرگونه تصدی مسئولیت در صورت پیروزی رقیبش در انتخابات را دور از ذهن دانست.

صباحی همچنین در خصوص بررسی روابط خارجی مصر تاکید کرد: قطر باید از مصر عذرخواهی کند و به دامن عروبیت خود برگردد. به وحدت ملت و سرزمین سوریه احترام بگذارد و علیه خون و خونریزی نباشد بلکه موافق راهکارهای سیاسی برای سوریه باشد.

این کاندیدای ریاست جمهوری مصر در باره ترکیه نیز گفت: ‌از نظر من ترکیه بزرگتر از اظهارات رجب طیب اردوغان نخست وزیرش است و مصر هم بدون شک مهمتر از یک جماعتی (اشاره به اخوان المسلمین) است و لذا به مصلحت ترکیه است که به جای ایجاد درگیری ترکی – عربی و ترکی - ایرانی به منافع ترکی- عربی و ترکی - ایرانی پیش رویش بیندیشد .

درباره قضیه فلسطین و مواضعش در قبال جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس ،‌ صباحی تهدید کرد که « دست حماس را قطع می‌کند»‌ چنانچه به امنیت مصر ضربه وارد کند.

وی همچنین در خصوص معاهده ننگین کمپ دیوید (معاهده سازش میان مصر و رژیم اشغالگر قدس که توسط انور سادات رییس جمهور اواخر دهه 70م  امضا شد) گفت که « بر اصلاح جدی معاهده کمپ دیوید عمل خواهم کرد به گونه ای که حق ملت مصر در حاکمیت کامل بر منطقه سینا در آن تضمین شود».

انتخابات ریاست جمهوری مصر قرار است 26 و 27 ماه می جاری با حضور تنها دو کاندیدا یکی حمدین صباحی و دیگری عبدالفتاح السیسی برگزار شود. این دومین انتخابات ریاست جمهوری طی دو سال گذشته است. پس از سقوط دولت محمد مرسی که هواداران و مخالفانی در صحنه داخلی ،‌منطقه ای و بین‌المللی دارد دولت موقتی که پس از او بر سرکار آمد هرگونه حضور جریان های اسلامی در مشارکت های سیاسی را ممنوع اعلام کرد.
انتهای پیام/
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار