امروز : یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 24
۱۸:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84034
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روز جمعه «طلال البرازی» استاندار حمص، شهر حمص را امن و خالی از سلاح و افراد مسلح اعلام کرد و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روز جمعه «طلال البرازی» استاندار حمص، شهر حمص را امن و خالی از سلاح و افراد مسلح اعلام کرد و همزمان با این اعلام رسمی، بازگشت مردم به این شهر، آغاز شد.

حمص، جایی است که ناآرامی و بحران از آنجا آغاز شد. این شهر به دلیل داشتن مرز با لبنان، همواره منبع تغذیه افراد مسلح در دیگر نقاط سوریه بود.

«القصیر» منطقه‌ای که نبرد آن در تاریخ بحران سوریه ماندگار شد، در این استان قرار دارد. این منطقه راهبردی تابستان 2012 به دست گروه‌های مسلح افتاد اما ارتش سوریه موفق شد بعد از 10 ماه در می 2012 آن را پس بگیرد و شکست تاریخی و سنگینی به جبهه حامیان غربی و عربی افراد مسلح وارد کند.

حمص جایی است که گروهک‌های مسلح همیشه ادعا می‌کردند که در آن پایگاه و پذیرش مردمی دارند. حمص به دلیل جایگاه راهبردی خود در میانه نقشه سوریه و در مرز لبنان، ترمینالی برای اعزام نیرو و سلاح به دیگر نقاط سوریه به شمار می‌رفت.

اکنون پس از پاکسازی منطقه القلمون و مسدود شدن بیش از 30 گذرگاه از مرز سوریه با لبنان در این منطقه، حمص نیز به مناطق پاک سوریه پیوست تا شهری که خبرگزاری رویترز آن را «قلب ناآرامی» در سوریه نامید، امروز جمعه با بازگشت مردم، پس از سه سال آرام بگیرد.

 

خبرگزاری فرانسه نیز با پوشش خبر بازگشت مردم حمص، اعلام کرد که روز جمعه صدها نفر از مردم حمص به این شهر بازگشتند.

حمص، روز جمعه پس از استقامت طولانی مدت ارتش سوریه و تدبیر سران آن در ایجاد توافقی با افراد مسلح، روی آرامش را به خود دید.

ارتش سوریه از چند ماه پیش گروهک‌های مسلح را در بافت قدیمی شهر حمص تحت محاصره گرفت و هرگونه راه ارتباطی و پشتیبانی آنان را قطع کرد تا روز به روز فشار بر افراد مسلح افزایش یابد.

سرانجام افراد مسلح که پایان راه خود را نزدیک دیدند، سه‌شنبه توافق نهایی را پذیرفتند و قرار شد، ارتش سوریه با اعزام 30 دستگاه اتوبوس، افراد مسلح را به بیرون از حمص انتقال بدهد و در حقیقت اخراج کند.

افراد مسلح پذیرفتند که هرگونه سلاح سنگین و نیمه سنگین و مهمات خود را ترک کنند و تنها با سلاح سبک و شخصی از حمص به سوی تلبیسه، شهری در شمال استان، میان حمص و حماة خارج شوند؛ جایی که موقتا جان خود را نجات خواهند داد اما افقی تاریک و مبهم روبه روی خود خواهند دید.

قلب ناآرام سوریه، درست یک ماه به انتخابات، آرام گرفت تا بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بار دیگر به مخالفان خود در منطقه و خارج از آن ثابت کند سیاست «لبه پرتگاه» را بخوبی می‌فهمد و اجرا می‌کند.

عبدالباری عطوان نویسنده ملی‌گرای عرب و سردبیر روزنامه «رأی الیوم»،‌ چاپ لندن، بدرستی در سرمقاله روز جمعه خود نوشت که بشار اسد پس از سه سال از بحران همچنان باصلابت در خیابان‌ها قدم می‌گذارد و مقابل دوربین‌ها کودکان را به آغوش می‌کشد، حال آنکه، دولت‌های مخالف همچنان سرگردانند و عصبانی و عربستان پس از سقوط حمص در دست ارتش سوریه، درخواست جلسه فوری اتحادیه عرب می‌کند و بار دیگر آن را لغو می‌کند و عملا نشان می‌دهد که سردرگم است.

 

اکنون در فاصله تقریبا یک ماه مانده به انتخابات سوریه که در تاریخ 13 خرداد برگزار خواهد شد، حمص به آغوش سوریه بازمی‌گردد تا پس از پاک شدن دمشق، ریف دمشق و منطقه راهبردی قلمون و مرز با لبنان، همه نگاه‌ها به شمال غرب کشور، یعنی حلب و مرز با ترکیه دوخته شود؛ جایی که پاکسازی آن در کمتر از یک ماه دور از انتظار نیست.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها