امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۱۰:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84075
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: به حق می توان نظریه ولایت فقیه را محوری ترین و مهم ترین پایه و اساس نظام سیاسی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: به حق می توان نظریه ولایت فقیه را محوری ترین و مهم ترین پایه و اساس نظام سیاسی اسلام در عصر غیبت امام زمان (عج) دانست؛ نظریه ای که در آخرین سال های قرن بیستم، عملا کارآیی و صلاحیت دین را در اداره امور جامعه بر همگان آشکار ساخت و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی  (ره)، با تکیه  بر این اندیشه توانستند با وجود میل همه قدرت های استعماگر دنیا، نظام خکومت اسلامی را پایه ریزی و به خوبی اداره کند. معتقد هستیم که امروز در وضعیت کنونی جامعه ما، ولایت فقیه، عمود خیمه اسلام است و استحکام آن مایه حیات و رونق اسلام و احکام ارزش های اسلامی در جامعه است؛ بنابراین بر آن شدیم تا گلچینی از بهترین کتاب های مربوط به این حوزه را معرفی کنیم تا روشنی بخش راه زندگی دینی و ولایی مخاطبان گرانقدر باشد.

شاید بتوان گفت اگر شخصی بخواهد فقط یک کتاب در زمینه ولایت فقیه مطالعه کند باید کتاب «ولایت فقیه» امام خمینی (ره) را به او معرفی کرد. از خصوصیات جالب این کتاب این است که افراد با سطح سواد ساده و مبتدی در این حوزه نیز می توانند آن را مطالعه کنند. هنوز هم این کتاب که برگرفته از جلسات درس خارج فقه ایشان در سال 1348 در نجف اشرف است، یکی از بهترین کتاب هایی است که هم ادله نقلی ولایت فقیه و هم ادله عقلی این مسئله را شرح داده است، بنابر این جامعیت آن کاملا محسوس است. موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) این کتاب را منتشر می کند.

کتاب «نگاهی گذرا به نظریه ولایت فقیه» اثر محمدتقی مصباح یزدی که برگرفته از سخنرانی ها، مقالات، کتاب ها و جلسات پرسش و پاسخ استاد مصباح یزدی درباره ولایت فقیه است. جامعیت در عین اختصار و مستدل و اقناع کننده بودن در عین سادگی و روان بودن میتن، از مهم ترین محسنات این کتاب هستند. همین ویژگی هاست که «نگاهی گذرا به نظریه ولایت فقیه» را کتابی مناسب برای پیشنهاد کردن به عموم مردم و اشخاصی می کند که می خواهند با این نظریه به طور دقیق آشنا شوند. صبغه این کتاب ارزشمند بیشتر ثبوتی است و به شبهات و چالش های این نظریه، نگاهی اجمالی و گذرا کرده است. موسسه آموزشی و پژوهشی نشر امام خمینی (ره) این کتاب را چاپ کرده است.

آیت الله مطهری در کتاب «پیرامون انقلاب اسلامی»، ابتدا با بررسی اجمالی و کلی ماهیت انقلاب ها، آن ها را دسته بندی و بعد از آن بحث می کنند که انقلاب اسلامی ایران با توجه به ماهیتی که داشته است، انقلابی ویژه در طول تاریخ بوده است.در این مجموعه، بحثی مستقیم و خاص در رابطه با ولایت فقیه و ادله یا جزئیات آن ارائه نشده است؛ اما مطالعه آن در کنار دیگر کتاب های مربوط به ولایت فقیه، دیدی عمیق از وضعیت حکومت اسلامی و ولایت فقیه در ایران را در مخاطب ایجاد می کند. این کتاب را انتشارات صدرا منتشر کرده است.

«ولایت فقیه در عصر غیبت» نوشتاری در موضوع ولایت فقیه در عصر غیبت است که این نظریه را از ابعاد و زوایای کلامی و فقهی و سیاسی بررسی کرده است. نگارنده رشته بحث را با بررسی پیوند میان دین و سیاست و نسبت این دو با یکدیگر آغاز کرده و سپس درباره لزوم حکومت اسلامی در عصر غیبت و مفهوم ولایت و انواع مراتب آن و تاریخچه و پیشینه ولایت فقیه بحث می کند. جایگاه مبحث ولایت فقیه از دو منظر کلامی و فقهی، دلایل عقلی و نقلی بر ولایت فقیه، مبنای ولایت فقیه و ملاک مشروعیت آن مباحث دیگری است که ذیل عناوین فرعی دیگری در فصول بعد از نظر خوانندگان می گذرد. این کتاب اثری است از علیرضا رجال تهرانی که انتشارات نبوغ منتشر کرده است.

کاظم سید باقری در کتاب «فقه سیاسی شیعه» در پی آن است به کشف دستگاه تحول و سازوکارهای تحول در فقه سیاسی شیعه بپردازد و در مطالعه ای زمینه ای، فرآیند تحول این دانش در دوره معاصر را ارزیابی کند. این کتاب از سوی انتشارت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی روانه بازار نشر شده است.

ولایت فقیه به عنوان تنها نظریه رایج و فراگیر شیعه در باب دولت، با شبهات و پرسش هایی رو به روست که عمدتا در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که زمینه تشکیل جمهوری اسلامی بر مبنا و محور ولایت فقیه را فراهم ساخت، مطرح شده است. مصطفی جعفر پیشه فرد در کتاب «چالش های فکری نظریه ولایت فقیه»، این پرسش ها وشبهه ها را در سه بخش بررسی کرده است. ابتدا آنچه به مفهوم ولایت مربوط است، مطرح کرده و بعد از آنچه با موضوع انتصاب ارتباط دارد و در نهایت، موضوع مدیریت فقهی و شبهاتی را که در ناسازگاری یا سازگاری مدیریت فقهی با مدیریت علمی مطرح است، بررسی کرده است. موسسه بوستان کتاب این اثر را به زیور طبع آراسته است.

گروه کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در راستای ایجاد رشد فکری و معنوی جامعه مخاطبان خود و حرکت در مسیر منویات رهبری معظم انقلاب اقدام به معرفی کتاب های برتر در موضوعات گوناگون می نماید.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها