امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۲:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84078
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، دیوان کامل اشعار عطار ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، دیوان کامل اشعار عطار نیشابوری نظیر گزیده منطق‌الطیر، تذکرة‌اولیاء، اسرارنامه، الهی‌نامه و مصیبت‌نامه دقایقی پیش در غرفه آستان قدس رضوی (به‌نشر) با حضور جواد محمدزاده‌مقدم مدیرعامل این انتشارات رونمایی شد.

محمدزاده‌مقدم در این مراسم بیان داشت: این مجموعه توسط رضا اشراف‌زاده استاد دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، گزینش و تصحیح شده است که این فرد از استادان به نام کشور در حوزه ادبیات و صاحب تألیفات بی‌شمار و مقامات علمی متعدد در موضوعات گوناگون بوده و جزو چهره‌های ماندگار کشور شناخته می‌شود.

وی اضافه کرد: تألیفات گرانقدر این استاد بزرگوار در حوزه آثار و اندیشه‌های عطار نیشابوری جزو پژوهش‌های متقن و بنیادین این عرصه شناخته می‌شود و باعث گشته تا در محافل دانشگاهی و جوامع علمی و ادبی به عنوان «عطارپژوه» و صاحب‌نظر در زمینه ادبیات عرفانی شناخته شوند.

محمدزاده مقدم ادامه داد: یکی از امتیازهای مجموعه آثار عطار نیشابوری که به‌نشر آن را به زیور طبع آراسته است، اشراف علمی و تصحیح و گزینش متن توسط یکی از عطارپژوهان بنام کشور آقای اشرف‌زاده است که یقیناً نزد استادان و دانشجویان ادبیات فارسی، شناخته شده و مورد اعتماد هستند، چنانکه بسیاری از آثار این فرد، امروزه جزو منابع درسی رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود و امید آن است که چند عنوان از مجموعه چاپ‌شده حاضر به عنوان منابع درسی جدید مورد استفاده دانشجویان قرار گیرد.

به گفته این مدیر انتشارات، از شاخصه‌های دیگر این مجموعه، درجه مقدمه‌هایی عالمانه به زبان ساده و قابل درک برای عموم علاقمندان آثار عطار نیشابوری است که به عنوان دیباچه آثار، اطلاعات ارزنده‌ای دراختیار خواننده می‌گذارد. همچنین یادداشت‌ها و توضیحاتی درباره دشواری‌های ابیات و واژه‌ها و اصطلاحات خاص در بخش «تعلیقات» گزیده آثار عطار به قلم مصحح آورده شده که به درک و تفهیم کامل مفاهیم و مضامین نهفته در ادبیات مدد می‌رساند.

وی اضافه کرد: توضیحاتی که در این بخش آمده نیز به زبانی ساده و غیرفنی است تا چنانچه امور افراد جامعه نیز بخواهند آثار را مطالعه کنند، بهره کامل را از آن ببرند.

محمدزاده مقدم ادامه داد:‌ جدا از شاخصه‌های محتوایی،‌ اهتمام ناشر به رعایت استانداردهای فنی و استفاده از تکنیک‌های زیبایی‌بخشی به ساختار فیزیکی آثار اعم از صفحه‌آرایی مناسب، چاپ دورنگ متن، جلدسازی مطلوب آن را در مقایسه با آثار مشابه در بازار نشر، برجستگی بخشیده است.

*انتشارات به‌نشر تاکنون با 200 نویسنده و 100 تصویرگر همکاری داشته است.

در ادامه این مراسم، محمدزاده مقدم به تشریح برنامه‌های انتشارات آستان قدس رضوی پرداخت و گفت: این انتشارات 28 سال است به شکل جدی در عرصه نشر فعالیت می‌کند یعنی تاکنون انتشارات به‌نشر بیش از یک هزار و 410 اثر را منتشر کرده که 570 عنوان آن برای گروه سنی کودک، 275 کار عمومی، 72 در حوزه معارف اسلامی و زائر است.

وی اضافه کرد: در بخش کودک، این انتشارات 72 کتاب برگزیده کودک و 25 اثر برگزیده بزرگسال در طول این 25 سال داشته است، همچنین تیراژ کتاب‌های این انتشارات تاکنون به 20 میلیون نسخه رسیده است.

محمدزاده مقدم با اشاره به این مطلب که انتشارات به‌نشر با 200 نویسنده و 100 تصویرگر کتاب همکاری داشته است، ادامه داد: این انتشارات 22 درصد آثارش متعلق به حوزه دانشگاه‌ها، 15 درصد به حوزه علوم اجتماعی، 10 درصد به حوزه تربیت بدنی، 13 درصد حوزه علوم پزشکی بوده است.

گفتنی است بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 10 لغایت 20 اردیبهشت سال جاری در مصلای امام خمینی(ره) در حال برگزاری است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار