امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۹:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84079
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 50
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ زهره سعیدی: خوشحال بودم که امسال هم چون سال‌های گذشته علاوه بر اینکه برای خرید به نمایشگاه کتاب تهران ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ زهره سعیدی: خوشحال بودم که امسال هم چون سال‌های گذشته علاوه بر اینکه برای خرید به نمایشگاه کتاب تهران می‌روم می‌توانم یک ارزیابی از وضعیت آثار فلسفی و اندیشه‌ای و تهیه گزارش در این حوزه داشته باشم. آثار فلسفی البته به استثنای آن دست آثار دانشگاهی و منبع درسی هم چون دیگر کتاب‌ها به تألیف و ترجمه یعنی آثار نویسندگان داخلی و خارجی تقسیم می‌شود تصمیم داشتم تنها وضعیت آثار در حوزه فلسفه اسلامی را بررسی کنم اما به برخی آثار شاخص حوزه فلسفه غرب هم برخوردم که برخی از نکات این سیر و سیاحت فلسفی بدین شرح است:

*آثار کریم مجتهدی گل سرسبد فلسفی نشر امیرکبیر

غرفه انتشارات امیر کبیر که بخشی از آن هر ساله به حوزه فلسفه اختصاص دارد امسال نیز همچون سال‌های گذشته مزین به آثار کریم مجتهدی، چهره ماندگار فلسفه ایران همچون کتاب‌های «دکارت و فلسفه او»، «فلسفه و تجدد»، «فلسفه و غرب»، «فلسفه در قرون وسطی» و «فلسفه نقادی کانت» است.

 

مجید آهوخش مسئول بخش فلسفه انتشارات امیرکبیر دیگر آثار شاخص این نشر را «سیر فلسفه در ایران» از ا.ح.آریان، «فلسفه چیست» یحیی یثربی، «فلسفه هگل» ترجمه حمید عنایت به شمار می‌آورد.

در غرفه این نشر که گشتی می‌زنم اکثر مخاطبان به دنبال آثار کریم مجتهدی هستند.

*اندیشه‌های شهید مطهری در اقسام مختلف الکترونیک شد

شهید مطهری از آن دست اساتیدی بود که در تمام حوزه‌های فلسفه، ‌عرفان تا فقه و تاریخ اسلام و ایران پژوهش کرده و نظریاتی داشت، آثار الکترونیک استاد در حوزه‌های مختلف امسال در قالب لوح‌های فشرده «آیینه مطهر»، «کلمات مطهر»، «آوای مطهر» و همینطور کتابخانه مطهر شامل نخستین نرم افزار موبایل کتب استاد مطهری منتشر و در اختیار علاقه‌مندان در نمایشگاه قرار گرفته است.

*حضور شریعتی در غرفه‌های مختلف نمایشگاه

یکی از نکات جالب این نمایشگاه ارائه آثار علی شریعتی در غرفه‌های مختلف است، قابل توجه این که در این غرفه‌ها از پوسترهای بزرگ شریعتی و ارائه جملات و آثار جالب ایشان به طور مثال از کتاب کویر، نیایش یا برخی اندیشه‌های فلسفی ایشان استفاده شده و البته مخاطبان بسیاری جذب چنین فضایی می‌شدند و جوانان آثار شریعتی را در قطع‌ها و اندازه‌های مختلف خریداری می‌کردند.

یکی از این غرفه‌ها شرکت حکایت قم و نشر پایان و ایران جوان بود که آثاری چون بازگشت به خویشتن، آری این چنین بود برادر، سلمان پاک در تعداد صفحات محدود اما جذاب ارائه کرده بود برخی از این آثار مشخص بود که از دل کتاب‌های شریعتی خارج شده است.

 

*ترجمه‌های نصرالله حکمت نیز امسال پر رونق بود

به یکی از غرفه‌هایی که آثار فلسفی و اندیشه‌ای ارائه می‌کرد سر زدم ترجمه‌های مختلفی از نصرالله حکمت همچون آثار «ایمان و درمان»، «متافیزیک ابن عربی»، «تأملی بر فلسفه تاریخ عقل»، «فلسفه ادبیات میخانه» و «گزارشی کوتاه از فرصت مطالعاتی» ارائه شده است.

در همین انتشارات الهام هفده جلد ترجمه فتوحات مکیه ابن عربی ارائه شده بود که مسئول غرفه معتقد بود تاکنون بیست دوره از این مجلدات فروخته شده که ناشر اصلی آن نیز نشر مولا است.

*نیچه امسال هم در نمایشگاه فروخت

روبه روی نشر پرسش ایستادم و کتاب‌های مختلف آن را از نظر می‌گذراندم، جوانانی که به این غرفه سرمی‌زدند آثار نیچه را می خریدند: «میراث»، «نیچه و مدرنیته»، «فدریش نیچه، درآمدی بر زندگی و تفکر»، «نیچه دجال»، «متافیزیک نیچه» و خلاصه هر چیزی که به نیچه مربوط بود، فلسفه اسلامی اما یک کتاب «زمینه تاریخ فلسفه اسلامی» فتحعلی اکبری!

*فلسفه اسلامی در آثار پژوهشکده‌ها

گشت و گذاری در بین آثار پژوهشکده‌های مختلف از جمله پژوهشکده علوم و فرهنگ اسلامی که به گفته عهدنو، مسئول غرفه این نشر در نمایشگاه از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی امسال پرفروش‌هایی چون «چیستی فلسفه اسلامی»، «سیاست متعالیه از منظر حکمت متعالیه» شریف لک زایی عرضه شده بود.

اما پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در بخش فلسفی خود آثاری چون «فلسفه در دوره تجدید حیات فرهنگی غرب» اثر کریم مجتهدی را در هزار نسخه عرضه کرده و همینطور تاریخ فرهنگی ایران مدرن اثر نعمت الله فاضلی نیز قابل توجه بود که مسئول این غرفه می‌گوید پرفروش‌ها بین فاضلی و مجتهدی در نوسان است.

از انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی هم آثار افرادی چون عبدالحسین خسروپناه با عنوان «فلسفه‌های مضاف»، رضا داوری اردکانی و کتاب «ما و تاریخ فلسفه اسلامی» و اثر شایسته تقدیر کتاب سال حوزه به قلم محمدعلی اردستانی با عنوان «نفس الامر در فلسفه اسلامی» قابل توجه است.

اما امسال هم چون سال‌های گذشته مشاهده می‌کنیم که برخی به اسم آثار فلسفی یک مجموعه کتاب‌های زرد روانشناسی را به معرض نمایش و فروش قرار می‌دهند اتفاقاً غرفه این ناشران به طوری طراحی و دکور شده که مخاطبان را جذب خودش می‌کند اما وقتی آثار را تورق می‌کنی چیزی نیست جز چند جمله روانشناسی!

 

*نشر حکمت و بیش از 150 عنوان اثر در نمایشگاه کتاب

انتشارات حکمت دیگر از آن دست ناشرانی است که تمام آثارش در زمینه فلسفی است، از عباس زاده مسئول غرفه می‌پرسم که امسال نسبت به سال‌های گذشته بیشتر آثار فلسفه غرب ارائه کردید یا فلسفه اسلامی؟ وی پاسخ می‌دهد که نسبت فلسفه اسلامی امسال بیشتر بوده است. البته به طور کلی بین 150 تا 200 اثر امسال در نمایشگاه عرضه کردیم که حدود 23 عنوان آنها جدید است. یک مجموعه هم سنت گرایی جدید منتشر شده که شامل 15 مجلد است این آثار در حوزه مابعدالطبیعه است با ترجمه رضا کورنگ بهشتی، فاطمه صانعی و ... که البته این هم آثاری غربی است.

*بالاخره میزان فروش فلسفه بیشتر یا کمتر؟

عهد نو، مسئول غرفه نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی معتقد است که امسال فروش آثار به صورت کلی کمتر از سایر سال‌ها بوده و این به دلیل افزایش قیمت کتاب‌ها است چرا باید کتابی که 15 هزار تومان بوده الان 45 هزار تومان به فروش برسد! بنابراین با وجود اینکه تعداد عناوین نسبت به گذشته بیشتر شده اما باز هم فروش کمتر است، اما در مقابل این عباس زاده مسئول نشر حکمت معتقد است که امسال فروش آثار فلسفی نسبت به سال گذشته بهتر بوده است.

*«خدا و فلسفه» اتین ژیلسون پرفروش نشر حقیقت

انتشارات حقیقت از جمله ناشران فلسفی و عرفانی امسال دارای دو کتاب پرفروش در حوزه فلسفه و عرفان است از جمله اینها «خدا و فلسفه» اتین ژیلسون، ترجمه شهرام پازوکی است که این کتاب 4 دوره مختلف فلسفی در دنیا را بررسی کرده و در همه این دوره‌ها وضعیت پرستش خدا را شرح کرده است علاوه بر این کتاب «سید حیدر آملی» اثر هانری کربن و ترجمه نوذر آقاخانی نیز در این غرفه قابل توجه است.

*آثار علامه طهرانی در غرفه علامه طباطبایی

تعداد غرفه‌هایی که آثار فلسفی در نمایشگاه عرضه کرده بودند در این حد نبود اما به همین حد اکتفا کردم و آخرین غرفه‌ای که سر زدم نشر علامه طباطبایی است البته در این نشر آثار علامه سیدمحمدحسین حسینی طهرانی ارائه می‌شود که ایشان از علمای بزرگ مکتب طهران هستند، از آثار پرفروش این غرفه هم کتاب «روح مجرد» یادنامه موحد کبیر حاج سیدهاشم موسوی حداد از اولین و برترین شاگردان سلوکی حضرت آیت الله میرزا علی آقاقاضی است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها