امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۷:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84089
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس نشست خبری آرت‌‌اولیویر تهیه‌کننده فیلم‌سینمایی «عملیات‌ترور» چندی پیش با حضور نادر طالب‌زاده مدیر بخش بین‌الملل جشنواره ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس نشست خبری آرت‌‌اولیویر تهیه‌کننده فیلم‌سینمایی «عملیات‌ترور» چندی پیش با حضور نادر طالب‌زاده مدیر بخش بین‌الملل جشنواره فیلم مقاومت و غلامرضا منتظمی مشاور بین‌الملل این جشنواره در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار شد. قسمت دوم و پایانی این نشست را در زیر می خوانید.

منتظمی: از ساخت راشل کوری که فیلمنامه خوبی هم دارد حمایتی نشده است

در ادامه این نشست منتظمی گفت: نکته این است، بسیاری از میهمانانی که به دعوت دولت گذشته و فعلی به ایران آمدند منتقد سیاست‌های غرب نیستند و حضورشان حرکت در سیر جهان غرب است.

 وی با اشاره به دعوت فیلمسازانی مانند اولیویر گفت: این حرکت نادر طالب‌زاده خلاف این رویه است که ما را ایزوله نشان دهد، ما باید فیلم‌های از این دست را به ایران بیاوریم و آن کاری که در سیر کشورهای غربی انجام داده می‌شود را انجام ندهیم.

او با اشاره به اینکه تنها ایران در برابر صهیونیست‌ها ایستاده است گفت: برای مقابله با رژیم صهیونیستی در دنیا تنها ایران هزینه داده است. از سویی دیگر آنها با چندین سال تجربه کودتا علیه کشورهای مختلف و استعمار و یک لجستیک قدرتمند را برای ضربه زدن به ایران در خدمت دارند.

وی ادامه داد: برای مثال در حال حاضر برای فیلم راشل کوری هیچ کسی اقدام به حمایت نکرد و این در حالی است که این فیلمنامه بسیار خوب است و مهمتر اینکه توسط یک آمریکایی به نگارش در آمده است.

طالب‌زاده در ادامه گفت: موضوع مهم نگارش این فیلمنامه توسط یک آمریکایی‌ است. اگر بنده این فیلمنامه را نوشته بودم و دنبال یک سرمایه‌گذار می‌گشتم موضوع دیگری بود و کاربرد آن نیز محلی‌تر می‌شد اما وقتی یک آمریکایی که آدم وطن‌پرستی هم هست و فرهنگ آن کشور را به خوبی می‌داند می‌خواهد این فیلم را بسازد قدم جدیدی است.

اولیویر درباره انتخاب موضوع زندگی راشل کوری درست بعد از 11 سپتامبر و ارتباط این دو گفت: ارتباط آن را نمی‌دانستم و با وکیل خانواده او صحبت کردم. او گفت که راشل کوری بعد از 11 سپتامبر بیشتر به اسلام و فلسطین علاقمند شد و برای همین به غزه رفت.

اولیویر گفت: می‌خواستم این کار انجام شود و آقای منتظمی خواستند که کمکشان کنم البته زمانی که متن فیلمنامه را نوشتم به من گفتند که خودمان فیلمنامه‌ای درباره این موضوع داریم اما وقتی که فیلمنامه من را خواندند گفتند که این فیلمنامه خوب است و همین را اجرا کنیم.
 
اولیویر: خیلی از کسانی که در آمریکا حقیقت را گفتند، جانشان را از دست دادند/آنقدر به آنها آرام دروغ گفته‌اند که اصلا متوجه نشدند

او همچنین درباره تفاوت نگاه خود با آرنولد شوارت زنگر رقیب وی در انتخابات شهرداری گفت: آمریکا تا 1917 نمی‌خواست در کشور دیگری مداخله کند و کار خود را انجام می‌داد. از 1977 به بعد رایچل و بن‌فلورد با هم به توافق رسیدند و قرار شد رایچل آمریکا را از انزوا خارج کند و در مقابل اسرائیل ایجاد شود، همه چیز از آن توافق شروع شد و آمریکا تبدیل شد به کشوری که در جنگ از انگلیس حمایت کرد و علیه آلمان جنگید و پس از آن تبدیل به کشوری مداخله‌گر در امور سایر کشورهای دنیا شد و از قالب یک کشور منزوی خارج گردید.

او گفت: حزبی مانند لیبر‌ترین زمانی موفق می‌شود که در جریان یک اتفاق مردم متوجه شوند پشت پرده آن اتفاق حزب دموکرات و یا جمهوریخواه وجود داشته و با انزجار از این دو حزب به سمت یک حزب سوم می‌روند.

اولیویر درباره هزینه‌ای که برخی افراد برای انتقاد در آمریکا باید پرداخت کنند گفت: خیلی از کسانی که در آمریکا حقیقت را می‌گویند حتی جان خود را از دست داده‌اند.

او گفت: «فیما» چند روز پیش از حادثه 11 سپتامبر در منطقه برج‌های دوقلو شروع به انجام عملیاتی تحت عنوان تمرین برای جنگ بیولوژیک کرد. کوک جاناتان عکاس فیما در بررسی عکس‌های خود با موضوع این تمرین و مقایسه آن‌ها دریافت که ناهماهنگی در این دو مورد وجود دارد و پس از آن شروع به مطرح کردن آن کرد و در نهایت تحت عنوان فیلم KS کل موضوع را ارائه داد. بیشتر عکس‌های او منتشر نشد اما همین تعداد اندک از عکس‌ها نشان می‌دهد که تا سه هفته پس از حادثه 11 سپتامبر فلزات موجود در ساختمان‌ها در حال ذوب شدن بود و معلوم شد که فناوری نانو C4 که یک تکنولوژی جدید است چندین هفته بعد از حادثه در حال فرسایش فلزات است.

او ادامه داد: این عکاس زمانی که متوجه فرسایش این فلزات پس از سه هفته شد دریافت که اگر سوخت هواپیما در کار بود همان هفته اول تمام می‌شد و نمی‌توانست تا سه هفته پس از حادثه فلزات را به فرسایش درآورد.

او خاطرنشان کرد: پس از این افشا‌گری‌ها همسر این عکاس کشته شد و قتل همسرش به گردن او افتاد. سپس او به آرژانتین فرار کرد.

او ادامه داد: از 11 سپتامبر فردی به نام سویل ادمنز در پلیس فدرال آمریکا استخدام شد که به چند زبان مسلط بود و با اینکه اسم ترکی داشت در تحقیقاتی که در اینترنت انجام دادم متوجه شدم متولد ایران بوده است.

او مسئول پیاده‌سازی و ترجمه فایل‌های شنود تلفن‌ها بود که در آمریکا انجام شد. به وی گفته بودند اگر این اطلاعات را منتشر کنی حبس ابد خواهی شد. پس از آن او یک وب‌سایت راه‌اندازی کرد به نام قورباغه‌های در حال جوشیدن و داستان این اسم از آنجا نشأت می‌گیرد که قورباغه زمانی متوجه جوش آمدن آب می‌شود که دیگر پخته است و احساس نمی‌کند که آب در حال جوش آمدن است. این حکایت مردم آمریکاست. آنقدر به آنها آرام دروغ گفته‌اند که اصلا متوجه نشدند.

او ادامه داد: در آمریکا کسانی که تاثیر زیادی روی مردم دارند با مشکل مواجه می‌شوند و از صحنه حذفشان می‌کنند اما کسانی که حرفهای آنها هنوز آنقدر تاثیر‌گذار نیست را انکار می‌کنند که این انکار نیز آسیب‌زننده و بد است.
 
اولیویر: فیلمسازان مستقل در آمریکا بودجه ساخت و تبلیغ نمی‌گیرند

او درباره فیلم‌سازی به شیوه مستقل و مشکلات آن در آمریکا گفت: اگر بخواهید فیلم مستقل بسازید پول برای تولید نمی‌گیرید. هیچ استودیویی از شما حمایت نمی‌کند و اگر تولید را هم انجام دهید هیچ کس آن را توزیع نمی‌کند.

او درباره مالکیت سالن‌های سینما گفت: مالکیت سالن‌ها با تولید‌کنندگان نیست اما فیلمی که ساخته شود برای پخش نیاز به تبلیغات دارد و این تبلیغات مستلزم وجود بودجه بسیار زیادی است.

اولیویر درباره اینکه اگر بودجه تبلیغی فیلمی هم وجود داشته باشد و آن فیلم ساخته شود آنگاه چطور جلوی نمایش آن را می‌گیرند گفت: ممکن است در زنجیره کوچکتری اکران شود. دولت نمی‌تواند مستقیما دخالت کند اما استودیوها فشار می‌آورند که اگر سینمایی فیلمی را پخش کند فیلم‌های پرفروش به آن سینما نمی‌دهند.
 
منتظمی: قواعد در امریکا خود سانسوری ایجاد می‌کند

منتظمی در ادامه گفت: البته در سطح پایین‌تر همه جا قواعدی تنظیم شده است که همه می‌فهمند و بدون اینکه به صورت مستقیم سانسور را اعمال کنند خودتان در راستای سانسور قرار می‌گیرید.

وی ادامه داد: تمام منابع مالی را قطع می‌کنند و به صورت خودکار شما را از ارائه مطالب مخالف میلشان دور می‌کند.

اولیویر درباره وجود کشوری به غیر از ایران برای حمایت از اینگونه آثار گفت: کشور های زیادی نیستند، یکبار کارگردان فیلم من برای ساخت فیلمی که به این قوت نبود و آنقدر واضح حقیقت را بیان نمی‌کرد در مالزی تقدیر شد .
 
طالب‌زاده درباره اینکه جشنواره به عنوان کانال ورود فیلم‌های مستقل شناخته شود و این فیلم‌ها به سمت اکران بروند گفت: به نظر من شدنی است. ممکن است فیلم‌های مستند و داستانی یافت شود که بتوانیم روی آن برای اکران کار کنیم مانند فیلم «سلطان شن‌ها» به هر حال شرایط به گونه‌ای است که ساخت این قبیل فیلم‌ها رو به افزایش است.
 
طالب زاده: دولت کارش را انجام دهد اما جلوی ما را نگیرید

طالب‌زاده درباره اینکه با توجه به شرایط عادی‌سازی روابط بین دولت ایران و غرب و حاشیه حضور این افراد در حالی که غرب مخالفان دولت ایران را به پارلمان اروپا دعوت می‌کنند گفت: ما با کسی طرفیم که نمی‌خواهد روابطش را با ما عادی کند بلکه می‌خواهد ما را سر جای خود بنشاند و خاموشمان کند و اگر دولتی در آنجا هم بخواهد عادی‌سازی صورت گیرد سیستمی که دولت آنها را سر کار آورده که سیستم سرمایه است اجازه این کار را به آنها نمی‌دهد به نظرم دولت باید حرف‌های خود را بزند و این حرکت‌های خودجوش مردمی هم انجام شود و مانع از انجام این کار نشود.

دولت والراشتاین را به عنوان میهمان به ایران آورد. ایشان پس از بازگشت به واشنگتن با روزنامه واشنگتن پست صحبت کرد و گفت در ایران به من گفتند که با افرادی که در ایران معتقدند آمریکا دارد افول می‌کند دیدار نکند.
 
او ادامه داد: اما ما افرادی را به ایران دعوت کردیم که برای گفتن حقیقت هزینه دادند. پرچم جمهوری اسلامی 35 سال است که بلند شده و به یک موقعیت دست یافته است. باید این موقعیت با دعوت از متفکرین جهان که هم عقیده و همفکر ما هستند تثبیت شود. نظریات اولیویر موید خط فکری انقلاب اسلامی است.
 
طالب‌زاده: دولت اگر می دانست سرو صدا می‌شود «افق نو» را تعطیل نمی‌کرد

او ادامه داد: استفاده نکردن از این ظرفیت اشتباه است اگر دولت می‌دانست با بستن «کنفرانس افق نو» چنین سر و صدایی به پا می‌شود این کار را نمی‌کرد. امروز دیگر 35 سال گذشته و ریش‌ها سفید شده است و دیگر نمی‌‌شود بگویید کنفرانسی تعطیل شود و این کار شدنی باشد. مقام جمهوری اسلامی و حق آن این نیست که فقط خودش از خود دفاع کند. باید اجازه دهیم دیگران مثل اولیویر بیایند و از مواضع ما و حقیقت دفاع کنند.

طالب‌‌زاده خاطرنشان کرد: مگر اولیویر مسلمان و یا شیعه است و یا از 30 سال پیش طرفدار جمهوری اسلامی بوده. روند تاریخ این شکل را ایجاد کرد. در دنیا هم منطق وجود دارد و هم زورگویی. کسانی که وجدان دارند به سمت حق می‌آیند، این ظرفیتی است که باید از آن استفاده شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار