امروز : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 28
۲۰:۰۹
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 841
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 584
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در دوشنبه، 22 و 23  فروردین سال جاری، پایتخت تاجیکستان میزبان همایش بین‌المللی بود که ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در دوشنبه، 22 و 23  فروردین سال جاری، پایتخت تاجیکستان میزبان همایش بین‌المللی بود که به بررسی نقش «امیرخسرو دهلوی» ادیب بزرگ آسیای مرکزی و هندوستان در فرهنگ این منطقه پرداخت.
 علی اصغر شعردوست سفیر ایران در این همایش گفت: ماورالنهر از قدیم‌الایام همواره مهد تمدن، علم و فرهنگ و خاستگاه ادبیات درخشان فارسی بوده است و بسیاری از دستاوردهای آسیا و جهان ریشه در این منطقه و فرهنگ دارد.
 


 
وی خاطرنشان کرد که امیر خسرو دهلوی ملقب به سعدی هندو بزرگترین و پراثرترین شاعر فارسی زبان هند و سبک هندی و از موسیقی‌دانان بزرگ زمان خویش است که 13 نغمه ابداع کرده است.
شعردوست دهلوی را به دلیل تلفیق زبان فارسی و اردو، نخستین شاعر زبان اردو دانست که اشعارش از سادگی و لطافت کم‌نظیری برخوردار است.

سفیر ایران با اشاره بر اهمیت تحقیق و بررسی آثار شاعران و نویسندگان حوزه تمدنی ایرانی و اسلامی در صورت آمادگی سفارتخانه‌های شرکت‌کننده در این همایش بر آمادگی و مشارکت مادی و معنوی سفارت کشورمان در دوشنبه، برای جمع‌آوری آثار شعرای فارسی‌زبان شبه قاره هند تأکید کرد.

«عبدالغفور آرزو» سفیر افغانستان در تاجیکستان خاطرنشان کرد که مظهر اتصال تمدنی و فرهنگی ایران تاریخی و پیوند خراسان بزرگ و شبه قاره امیر خسرو دهلوی است.
 آرزو تصریح کرد که تجلیل از دهلوی تجلیل از تمدن بزرگ منطقه‌ای و فرهنگ و تمدن مشترک شبه قاره هند و خراسان بزرگ است.

وی راه مقابله با افراط گرایی و اقدامات تروریستی القاعده که مبتنی بر خشونت است را معرفت عارفانه دینی دانست و تجلیل از دهلوی را تجلیل از این معرفت بیان کرد که گوهرش مروت و مدارا است.
 «عباسعلی حسن‌اف» سفیر آذربایجان در تاجیکستان نیز دهلوی را شخصیتی معرفی کرد که همچون شاعرانی چون سعدی، نظامی، حافظ و دیگران بذردوستی، عشق، علاقه، دوستی و برادری را پاشیدند. از آثار امیرخسرو دهلوی، عشق به دوستی، میهن، انسانیت و زندگی بشری را در می‌یابیم. 
 
حکیم ابوالحسن یَمین‌الدین امیر خسرو دهلوی از شاعران پارسی‌گوی شبه قاره هند است. او در سال 651 (هجری قمری) در پتیالی هند زاده شد و به سال 725 (هجری قمری) در دهلی درگذشت. وی ملقب به سعدی هند و تخلص او «طوطی» است

پدرش امیر سیف الدین محمود هنگام حمله مغولان از ماورالنهر به هندوستان مهاجرت و در آنجا ازدواج کرد و به دربار شمس الدین التتمش، پادشاه دهلی راه یافت.

امیرخسرو بر زبان‌های فارسی، عربی، ترکی و سانسکریت تسلط داشت.وی از موسیقی نیز بهرمند بوده و از موسیقیدانان مشهور زمان خود به شمار می‌رفته است. وی در نظم و نثر استاد بود و آثار بسیاری از خود باقی گذاشته که ازجملهٔ آنها دیوان قصاید و غزلیات اوست.

امیرخسرو دهلوی عارف و شاعر بزرگ پارسی‌گوی هند در سال 651 هجری قمری در دهلی متولد شد. پس از کسب معلومات به شاعری پرداخت و در دربار پادشاهان هند تقرب حاصل کرد. وی از موسیقی نیز بهرمند بوده و از موسیقیدانان مشهور زمان خود به شمار می‌رفته است. وی در نظم و نثر استاد بود و آثار بسیاری از خود باقی گذاشته که ازجملهٔ آنها دیوان قصاید و غزلیات اوست. علاوه بر آن خمسهٔ نظامی گنجوی را نیز استقبال کرده و آن را جواب گفته است. وی سرانجام در سن هفتاد و پنج سالگی در سال 725 هجری قمری در دهلی وفات یافت.
 مقبره امیر خسرو دهلوی در مجموعه درگاه نظام‌الدین اولیاء در دهلی پایتخت هندوستان قرار دارد. 


22 فروردین به مناسبت هفتصد و شصتمین سالگرد این ادیب بزرگ آسیای مرکزی و هندوستان همایشی در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد که در آن علاوه بر سفیران ایران، افغانستان، هندوستان، پاکستان، آذربایجان، قرقیزستان و قزاقستان، رئیس انستیتو بینالمللی تحقیقات آسیای مرکزی در یونسکو، رئیس موزه نظامی گنجوی در شهر باکو، رئیس کمیته علم و معارف تاجیکستان، رئیس کمیته روابط بینالملل مجلس نمایندگان مجلس عالی  و برخی دیگر از نخبگان و اساتید این کشور حضور داشتند.

این همایش  23 فروردین به کار خود پایان می‌دهد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها