امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۲:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84102
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
به گزار ش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از اولین کتاب چاپی ایران به همت موسسه خانه کتاب با حضور پروفسور اولریش ...

به گزار ش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از اولین کتاب چاپی ایران به همت موسسه خانه کتاب با حضور پروفسور اولریش مارزلف پژوهشگر و ایرانشناس آلمانی و مجید غلامی جلسه معاون پژوهشی خانه کتاب در سرای اهل قلم بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی شد.

مجید غلامی در ابتدای این مراسم گفت: امروز بیش از دویست سال از ورود دستگاه چاپ و چاپ اولین کتاب در ایران می گذرد. در کشورهای دیگر تاریخ چاپ بخش مهمی از تاریخ فرهنگ است اما متاسفانه در ایران به طور جدی به تاریخ چاپ و تکنیک تاریخی چاپ توجه نمی شود. دهه پیش رو، دهه اثرگذاری در بحث پرداختن به چاپ مدنظر قرار گرفته است.

غلامی توضیح داد: اولین باری که کتاب در ایران چاپ شد به دوران صفویه بر می گردد ولی این کتاب به زبان ارمنی بود و ما دلیل و مستند تاریخی برای چاپ کتاب فارسی در آن دوران در دست نداریم. در دوره قاجار، عباس میرزا با سماجت و پیگیری، اولین دستگاه چاپ را از روسیه وارد ایران می کند و کتاب رساله جهادیه در باب تشویق مردم به جنگ با روسیه را چاپ می کند.

وی افزود: طرحی در دست اجرا داریم تا بتوانیم کهنه چاپ های فارسی و جهان اسلام را در اختیار علاقمندان به این متون قرار دهیم. ایرج افشار خدمات شایسته ای به میراث مکتوب، فرهنگ و هنر این سرزمین داشته و این کتاب را به ایشان اهدا کرده ایم.

پروفسور اولریش مارزلف در ادامه این مراسم گفت: در زمینه چاپ و کتاب چه اطلاعاتی داریم و در برابر آن چیزهایی که نمی دانیم بسیار ناچیز است. برای تدوین کتابی در ارتباط با تاریخ چاپ سربی، باید تحقیقات و مستندسازی کاملی صورت گیرد. بعد از جمع آوری باید اسناد بررسی شود و سپس این اسناد بررسی شده بایستی مورد تحلیل قرار گیرد، تا بتوانیم این تحلیل ها را منتشر کنیم. البته باید تذکر داد که پژوهشگران نیاز به دسترسی به منابع و اسناد دارند که علاوه بر مسئولین باید مجموعه داران نیز با پژوهشگران همکاری نمایند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها