امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۱۷:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84104
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست جایگاه ادبیات دفاع مقدس در اد بیات معاصر کشور ظهر امروز با حضور ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست جایگاه ادبیات دفاع مقدس در اد بیات معاصر کشور ظهر امروز با حضور نویسندگان، محمدرضا بایرامی، زهرا زواریان و ابراهیم زاهدی در سرای اهل قلم برگزار شد.

* بایرامی: یکی از این غفلت ها عدم شناسایی شهدای اهل قلم است

در ابتدای این نشست محمد رضا بایرامی، نویسنده گفت: تعداد شهدای اهل قلم زیاد هستند اما فقط شاخص ها را نام می بریم و حیف است از شهید علیرضا شاهی یکی از با استعداد ترین های نویسندگان آن دوره بودند یاد نکنیم.

وی افزود: درهم آمیختگی واقعیت و خیال برای نوجوانان می تواند مورد استفاده باشد و شهید علیرضا شاهی این ویژگی را در کتاب هایش داشت، گاهی غفلت هایی انجام می شود و یکی از این غفلت ها عدم شناسایی شهدای اهل قلم است. سیستم فرهنگی ما تنبل است.

بایرامی ادامه داد: ادبیات دفاع مقدس از نامتعارف‌ها سخن می‌گوید و جنگ از چیزی می‌گوید که تعادل بر هم می‌ریزد این ها یک موقعیت دراماتیک است، به هر حال سرشت داستان، فیلمنامه و رمان است که از زندگی روبه مرگ و عشق سخن می‌گوید در جنگ معمولا این موارد به شدت همسان و نزدیک به هم هستند .

* زواریان: بالاترین تیراژها از آن آثار دفاع مقدس است

در ادامه این نشست، زهرا زواریان، نویسنده گفت: از کتاب های دفاع مقدس استقبال زیادی می شود و بالاترین تیراژها را نیز این نوع کتاب ها  دارد، می شود گفت که علاقمندی خاصی به این نوع کتاب ها وجود دارد.

وی افزود: بخش خاطره و زندگی نامه داستانی از جمله آثاری است که مورد استقبال قرار می گیرد؛ باید بیش از این آثاری در مورد شهدا نوشته شودتا جوانان بیشتر با آن آشنا شوند.

زواریان گفت: آنچه درباره کتاب های دفاع مقدس دیده می شود استقبال مردم از این کتاب ها به خصوص کتاب های خاطره و زندگینامه است این علاقه مندی نشان دهنده علاقه قشر جوان با آشنایی در جامعه ما است

این نویسنده افزود: شاید برای نسل ما ادبیات دفاع مقدس جذاب و جالب است و این به خاطر مرور خاطرات اتفاق می‌افتد، دوران دفاع مقدس به اندازه هشتصد سال بار کیفی داشت آقای آوینی درباره داستان مطالب زیادی ننوشته است قرار بود پیرامون ادبیات داستانی مطلبی مانند آینه جادو بنویسند که عمرشان مجال نداد و مقاله ای پیرامون آثار انقلاب اسلامی و رمان در این گونه ادبی دارند.

* زاهدی مطلق: خاطره های بهترین نویسندگان جنگ آنقدر سنگین و ناب و زیباست که نمی توان از آن دست کشید

در ادامه این نشست ابراهیم زاده مطلق، نویسنده؛ عنوان کرد: ما هنوز نمی توانیم درست فکر کنیم و درباره خاطزات جنگ بنویسیم، عمده نویسندگان ما سربازانی بودند که در جنگ حضور داشتند و همه جای دنیا هم این طور است.

وی گفت: خاطره های بهترین نویسندگان جنگ آنقدر سنگین و ناب و زیباست که نمی توان از آن دست کشید، اما ممکن است با فاصله ای این خاطره نوشته شود اما نیاز به زمان دارند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها