امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84105
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بزرگداشت مرحوم جاسبی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بزرگداشت مرحوم جاسبی علیان مدیر انتشارات پیام آزادی دقایقی پیش با حضور احمد مسجدجامعی، نادر قدیانی، عبدالعظیم فریدون، خانواده مرحوم علیان، محمدتقی حقی و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سرای اهل قلم کودک و نوجوان برگزار شد.

*قدیانی: مرحوم علیان، کتاب‌هایی که با انقلاب زاویه‌ داشت را چاپ نمی‌کرد

در ابتدای این مراسم، نادر قدیانی رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و مدیر انتشارات قدیانی بیان داشت: از انجمن فرهنگی ناشر کودک و نوجوان که به برپایی چنین بزرگداشتی در نمایشگاه کتاب پرداخته است قدردانی کرده و پیشنهاد دارم که این بزرگداشت‌ها تنها در آقای علیان باقی نماند و هر چه بیشتر به این موضوع بها دهند تا در حوزه نشر کشور اینگونه بزرگداشت‌ها پربارتر و در شأن ناشران برگزار شود.

وی اضافه کرد: بعد از انقلاب اسلامی، نمایشگاه های کتاب به صورت بین‌المللی برپا نمی‌شد، اما از سال 65 و 66 نمایشگاهی در پارک شهر و دبیرستان البرز در حوزه کتاب و کتابخوانی برپا می‌شد.

قدیانی ادامه داد: بنده در آن سالها تازه از کتابفروشی به چاپ کتاب روی آورده بودم و در نهایت در همان فضاها با آقای علیان آشنا شدم. در آن سالها انتشارات پیام آزادی حرف اول را در حوزه کودک و نوجوان می‌زد و تیراژ کتابهایش بسیار بالا بود.

وی با اشاره به این مطلب که دغدغه اصلی مرحوم علیان، دغدغه دین و کتاب‌های مذهبی بود، افزود: کتاب های مورد نیاز رزمندگان آن روزها را آقای علیان با 50 درصد تخفیف به دست رزمندگان می‌رساندند که بنده در آن سال‌ها در این حرکت با ایشان همراه بودم و همه اینها عشق و تعهدی بود که بنده از آقای علیان آموختم.

قدیانی با بیان اینکه مرحوم علیان همیشه راستگو و پاک بود، بیان کرد: در سال‌های نخست برپایی انتشارات قدیانی، مرحوم علیان در فروش و توزیع کتاب به بنده کمک شایانی کردند، حتی انجمن اسلامی که در آن زمان می‌خواست کتاب قرآنی را به چاپ برساند، آقای علیان تلاش می‌کرد تا قرآن با قیمت ارزان به دست مردم برسد.

مدیر انتشارات قدیانی گفت: چندماه دیگر انتخابات هیأت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران برگزار می‌شود، آقای علیان برای اینکه برخی از افراد در این اتحادیه دیده شوند، در صورتی که باب دل بعضی از دوستان نبودند، به پشتیبانی از همه پرداخت، اما زمانی که در بستر بیماری بودند به دیدار این فرد بزرگ نرفتند و ما نیز چهار سال این موارد را دیده و رنج کشیدیم.

وی اضافه کرد: مرحوم علیان کتاب هایی که با انقلاب اسلامی و مبانی آن زوایه داشت را هرگز چاپ نمی‌کرد چرا که معتقد بود چاپ کتاب در افکار آنها تأثیر خواهد گذاشت.

*حق‌بین: لزوم نگارش تاریخ نشر کشور

در ادامه این مراسم، محمدتقی حق‌بین یکی از دوستان صمیمی مرحوم علیان بیان داشت: محروم علیان کسی بود که هیچ‌گاه چهره گرفته‌ای از این فرد را کسی ندید؛ یعنی یک پیشتازی در این فرد وجود داشت و همیشه پیش رو بود و به چاپ کتاب‌های دینی، کودک و نوجوان و علم و فناوری اهتمام ویژه‌ای داشت.

وی اضافه کرد: حرکتی که آقای علیان در سال‌های 67 آغاز کرد و بنده آن را رصد می‌کردم به خوبی این را مشاهده کردم که از همان سال‌های اول انقلاب با چه شدتی در حوزه دین و کودک و نوجوان تلاش می‌کردند.

حق‌بین ادامه داد: اکنون آقای قدیانی یکی از بزرگترین ناشران ادبیات کودک و نوجوان است، اما در آن سال‌ها یعنی سال 67 آقای علیان دارای بزرگترین انتشارات در حوزه کودک و نوجوان بودند که در حوزه کودک و نوجوان به تولید کتاب می‌پرداخت اما کتاب‌هایی که محتوای آنها بیشتر دینی بود، به گونه‌ای که کتاب‌های رنگ‌امیزی که برای کودکان و نوجوانان به چاپ می‌رساند نشأت‌گرفته از مسایل دینی بود.

وی افزود: مرحوم علیان نخستین فردی بود که به دلیل آنکه قرآن‌های زیادی با غلط‌های فاحش منتشر می‌شد، سفارش نگارش کتاب قرآن به خط خاصی را دادند و تمام زینک و فیلم آن را دراختیار ناشران علاقمند قرار دادند در صورتی که شرایط اقتصادی آن دوران به گونه‌ای بود که هیچ‌یک از ناشران حاضر به انجام چنین کاری نبوده و نیستند.

حق‌بین بیان کرد: انتشارات پیام آزادی نخستین ناشری بود که دایرة‌المعارف را در ایران ترجمه و به چاپ رساند، در صورتی که اکنون بسیاری از ناشران ادعا می‌کنند که جزو نخستین انتشاراتی هستند که دایرة‌المعارف را در کشور چاپ کرده‌اند، اما این مرحوم علیان بود که در رساندن علم و فناوری به جامعه دریغ نمی‌کرد.

وی اضافه کرد: آقای علیان نخستین ناشری بود که کتاب «بدن انسان» را طبق تکنولوژی روز چاپ کرد و با دی‌وی‌دی آن را دراختیار مخاطبان قرار داد. این نشانگر آن است که آقای علیان در همه حوزه ها پیشتاز و پیش‌رو بود؛ یعنی این ناشر جزو اولین کسانی است که قلم‌های قرآنی که اکنون در کشور وجود دارد را برای اولین بار به کشور آورد.

حق‌بین به لزوم نگارش تاریخ نشر کشور تأکید کرد و گفت: معتقدم زحمات افرادی نظیر مرحوم جاسبی علیان نباید در کشور ضایع شود، به همین منظور باید کتابی درباره تاریخ نشر کشور که چه کسانی در چه حوزه‌هایی ابداع‌گر بودند پرداخته شود.

وی افزود: مرحوم علیان کتابی را با عنوان «دانشنامه دنیای دانش» قبل از فوتشان زیر چاپ داشتند که تقدیر روزگار فرصت آن را نداد که این کتاب را بعد از چاپ مشاهده کنند.

*زمانی: مرحوم علیان بر مسائل فرهنگی بیشتر از مسائل اقتصادی توجه می‌کرد

در ادامه این مراسم مصطفی زمانی برادر مرحوم جاسبی علیان بیان داشت: در این مراسم درست نیست که بنده از برادر خودم تعریف کنم بلکه کسانی باید تعریف کنند که سالیان سال از کتاب‌های این انتشارات استفاده و با مرحوم علیان برخورد داشته‌اند.

وی اضافه کرد: آثاری که در انتشارات پیام آزادی منتشر شده است، آینه فعالیت‌های مرحوم علیان و شخصیت ایشان است، همچنین سابقه این انتشارات بیش از 35 است که می‌گذرد و این نشان‌دهنده استقامت مرحوم علیان در حوزه نشر است.

زمانی ادامه داد: همیشه کارهای فرهنگی بر وفق مراد نبوده است، اما مرحوم علیان همچنان با صبر و استقامت در حوزه نشر کشور حضور فعال داشته و آثاری که پایبند اصول دینی بوده است را به چاپ رسانده است.

وی افزود: انتشارات پیام آزادی اصلاً در فکر درآمدزدایی نیست و خود را همیشه مسئول دنیا و آخرت می‌داند؛ یعنی مرحوم علیان معتقد بود که نباید کتابی منتشر شود که ذهن مردم به سطح انحراف کشیده شود، به همین منظور کتابی که مخاطب را به انحرافات ذهنی بکشاند را هرگز در این انتشارات به چاپ نرسانده‌ایم.

برادر مرحوم جاسبی علیان گفت: مشکل و گیر مرحوم جاسبی علیان همیشه فرهنگی بوده نه مشکلات اقتصادی یعنی همیشه این فرد بر فرهنگ بیشتر از اقتصاد تأکید داشته است.

وی اضافه کرد: در گذشته، جهادسازندگی توزیع کتاب را در سراسر کشور انجام می‌داد اما اکنون اینگونه نیست و ما برای توزیع کتاب دارای مشکل هستیم، اما باید به این نکته توجه کرد که مدیریت جهادی برای فرهنگ است.

*مسجدجامعی: مرحوم علیان هیچ‌گاه برای امر شخصی به ارشاد نیامد

در پایان مراسم، احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران بیان داشت: تعهد همکاران حوزه نشر به اهالی تأثیرگذار در حوزه نشر کشور جای خشنودی است.

وی اضافه کرد: آقای علیان هیچ‌گاه در زمانی که بنده در ارشاد مسئولیت داشتم برای مسأله شخصی به ارشاد نیامد و هرگاه درخواستی داشت، تنها برای مجموعه نشر و همه ناشران بود.

وی اضافه کرد: در صورتی که حوزه نشر بحران‌ها و فراز و فرودهایی داشت، اما هیچ‌گاه مرحوم علیان برای خودش در ارشاد چیزی را طلب نمی‌کرد، حتی این فرد زمانی که می‌خواست قرآنی را چاپ کند از چاپ آن قرآن حمایت کرد و به وقف آن پرداخت، البته مراجع بزرگی نظیر آیت الله مشکینی نیز به این کار اهتمام داشتند، اما ناشری همانند علیان بسیار اندک است.

مسجد جامعی ادامه داد: وقتی در آن زمان طرح کردیم که ناشران برگزیده توسط رئیس‌جمهور تقدیر شوند، گروه مشاوران آیت الله هاشمی موافق نبودند و می‌گفتند که اگر رئیس‌جمهور از ناشران برگزیده تقدیر کند، باید از سینماگران و صنوف غیرفرهنگی نیز تجلیل به عمل آید، اما بنده طی دیداری که با رئیس‌جمهور داشتم به تشریح مهم بودن مسأله نشر کتاب به لحاظ تاریخی و معنایی پرداختم که این مقام مسئول هم پذیرفتند و برای نخستین بار در آن سال‌ها ناشر برگزیده توسط رئیس جمهور تجلیل شد.

وی افزود: کمتر سه دهه از برپایی نمایشگاه کتاب تهران می‌گذرد اما شاید قابل بررسی و ارزیابی باشد که ما در حوزه رمان، قصه و شعر کودک آثار بسیاری داریم، اما به نظرم در آن سالها فضای شاعری و شاعرانه بودن در این آثار بیشتر بود.

مسجد جامعی با بیان اینکه تصویرگری کتاب کودک در دهه 70 رضد پیدا کرد، بیان کرد: آقای علیان اولین ناشر کودک و نوجوان است که توانست کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را دریافت کند.

*در حوزه کتاب کودک و نوجوان کمیت‌زده شده‌ایم

این مقام مسئول با اشاره به این مطلب که در حوزه کتاب کودک و نوجوان دچار کمیت‌زده شده‌ایم، گفت: معتقدم زبانما در حوزه کودک و نوجوان دچار آسیب شده است یعنی رمان کودک و نوجوان فراموش شده است و یا با نیاز کودک و نوجوان همخوانی ندارد یعنی محتوای کتاب‌ها با کودکان و نوجوانانی که با کامپیوتر و تبلت و فناوری روز سر و کار دارند، همخوانی ندارد و به نوعی برای کودک و نوجوان این نسل‌ها نیست، یعنی در واقع سطح سلیقه و توقع کاهش یافته است.

وی با انتقاد از تخفیف 50 درصدی برای کتاب‌های کودک و نوجوان بیان کرد: تخفیفات کتاب‌های کودک و نوجوان بسیار بالا است که این فضا باید مورد بازبینی قرار گیرد.

مسجد جامعی اضافه کرد: مرحوم علیان تنها کسی بود که برای اولین بار بحث ویرایش را در کشور مطرح کردند و رویکرد کاریشان در این سال‌ها رویکردی کاملاً مذهبی و دینی بود.

وی گفت: معتقدم به مناسبت سی‌امین سال نمایشگاه کتاب تهران که مصادف با پایان دولت اول آقای روحانی است، سندی را در حوزه نشر ایجاد کنیم، همچنین در گذشته یعنی ده سال پیش، طرحی با عنوان تهران پایتخت کتاب ارائه کردم که هنوز به نتیجه نرسیده است که امیدواریم سه سال آینده تهران به عنوان پایتخت کتاب در جهان معرفی شود.

*تجلیل از خانواده مرحوم جاسبی علیان

در پایان این مراسم از برادر و پسر مرحوم جاسبی علیان مدیر انتشارات پیام آزادی تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها